Російський шпигун десять років «косив» під бразильського студента, збирав дані в США і отримав посаду в Гаазі: як його викрили

Агент російського ГРУ Сергій Черкасов витратив майже десять років на створення вигаданої персони бразильського студента Віктора Феррейри, аби передавати дані з США. Він, зокрема, надсилав звіти своїм керівникам у російських спецслужбах стосовно того, як високопосадовці в адміністрації Джо Байдена реагували на нарощування російської армії перед повномасштабним вторгненням в Україну.

poltavska-khvilia_xcwi/G6ioowf4R.jpeg

Про це пише видання «The Washington Post».

У 2018 році студент під іменем Віктор Мюллер Феррейра потрапив до аспірантури Університету Джона Гопкінса у окрузі Вашингтон. Але той, хто вступив до університету під цим іменем, був не просто «старанним студентом із Бразилії», а оперативником російської розвідки родом із Калінінграда.

Після того, як він закінчив навчання там, Феррейра-Черкасов був близький до того, аби отримати посаду в Міжнародному кримінальному суді в Гаазі. Він мав розпочати шестимісячне стажування там минулого року — саме тоді, коли суд розпочав розслідування російських військових злочинів в Україні. Але, як повідомляє The Washington Post, голландська влада відмовила йому, діючи на основі інформації, переданої ФБР.

Офіційні особи в Нідерландах посадили його на літак до Бразилії, де він був заарештований після приземлення і зараз відбуває 15-річний термін ув’язнення за фальсифікацію документів. При цьому представники США визнають, що особу Черкасова та його приналежність до ГРУ було виявлено лише після його прибуття до Вашингтона.

Водночас, сам шпигун також припустився низки серйозних помилок, залишивши багато доказів після себе, включаючи електронні листи його російським кураторам та свою «легенду». В ході тривалого розслідування агенти ФБР отримали доступ до пристроїв, вилучених владою Бразилії. Їм також дозволили зустрітися з обвинуваченим шпигуном віч-на-віч у Сан-Паулу.

росія, у свою чергу, заперечувала, що Черкасов є шпигуном, і вимагала його екстрадиції з Бразилії. У рф стверджували, що він не є ані студентом, ані таємним агентом, а торговцем наркотиками, який начебто втік з росії, щоб уникнути в'язниці.

Сам Черкасов надавав бразильському правосуддю суперечливі свідчення. Спочатку наполягав на тому, що він справді Феррейра, і що голландська влада помиляється. Потім - визнав своє російське походження в надії, що це допоможе йому добитися пом’якшення вироку. Пізніше він підтримав історію, представлену російським урядом, хоча це мало б означати для нього ще довший строк у російській тюремній системі.

Син бездітної бразилійки

Згідно з матеріалами бразильського суду, підміна свідоцтва про народження на ім'я Феррейра нібито була здійснена в 2009 році, за рік до того, як Черкасов в'їхав до Бразилії. Далі було підроблено водійське посвідчення, а документи свідчать про те, що шлях Черкасову був заздалегідь розчищений російськими агентами, які вже працювали там. Згідно з цими ж документами та звинуваченнями США, важливу роль відіграв і місцевий нотаріус, який підписав багато шахрайських документів Черкасова.

Закріпившись, Черкасов почав збирати додаткові документи на проживання під ім’ям Феррейра, включаючи ідентифікаційний номер платника податків, нове водійське посвідчення з фото, яке фактично збігалося з його зовнішністю, а також бразильський паспорт. Протягом цих перших років у Бразилії він працював, зокрема, у туристичному агентстві, яким, вірогідно, керував інший оперативник ГРУ.

ГРУ «зробило» Черкасова сином такої собі Джурачі Елізи Феррейри, бразильської жінки, яка померла в 1993 році. Причому насправді ця жінка померла, будучи бездітною. Одним із найбільш непрофесійний прорахунків російського шпіона було те, що на його комп’ютері був знайдений написаний португальською мовою документ — щось схоже на нотатки актора, який намагається вжитися в свою роль. Той факт, що він все ще носив цей файл з собою на ноутбуці через десять років, згідно зі свідченням ФБР, є разючим порушенням операційної безпеки.

Тим не менше, Черкасов надзвичайно швидко просувався до своєї мети проникнути в західні інституції. Черкасов, якому було 33 роки, коли він починав навчання в університеті Джона Гопкінса, видавав себе за студента, якому було близько 20. Тим не менше, він майже не викликав підозр серед своїх професорів і однокурсників. Університет також нічого не запідозрив у небагатому бразильському студенті, який незрозуміло як міг дозволити собі плату за навчання та інші витрати, які перевищували 119 000 доларів протягом двох років.

Після арешту в Бразилії Черкасов заявив, що начебто профінансував свою дорогу освіту грошима, вкладеними в біткоїни. Водночас, ФБР стверджує, що він отримував регулярні готівкові вливання від своїх російських кураторів, а гроші направляв через банківські рахунки в США та Ірландії.

Не розумів ситуацію в Україні і надавав хибні дані російським спецслужбам

Черкасов залишив Сполучені Штати у вересні 2020 року, за кілька місяців до закінчення терміну його студентської візи. Але він продовжував залишатися активним: наприклад, наприкінці листопада 2021 року, коли росія скупчувала сили на кордоні з Україною, Черкасов подав серію звітів своїм кураторам про те, як високопосадовці у Вашингтоні інтерпретують дії Москви.

При цьому у електронних листах, які надіслав Черкасов, приведена інформація, отримана від радників аналітичних центрів, деякі з яких імовірно контактували з високопоставленими чиновниками адміністрації Байдена, включаючи держсекретаря Ентоні Блінкена. В іншому звіті йдеться про те, що міністра оборони Ллойда Остіна попередили «не надавати жодного сигналу про військову участь США» своєму колезі в Україні.

Черкасов зробив хибні висновки про те, що адміністрація Байдена не буде допомагати Україні у разі війни. «Адміністрація не хоче цього конфлікту, тому що в них немає жодного значущого способу отримати з нього щось», - писав він. Цю інформацію приписували одному з колишніх професорів Черкасова, якого в показаннях не вказано. Але по факту це були просто слова в ході онлайн-дискусії про загрозу російського вторгнення.

Черкасов, схоже, був упевнений, що росія не зіткнеться з негативною реакцією Сполучених Штатів на вторгнення в Україну, заявивши в одному з повідомлень, що «немає жодних ознак того, що США збираються надавати будь-яку, крім політичної, підтримку українцям у разі війни». The Washington Pist констатує - його оптимістичні звіти відображали глибоко помилкові оцінки російських розвідувальних агенцій за кілька місяців до вторгнення, а також власні очікування путіна, що війна закінчиться швидко і без втручання Заходу.

Невдовзі Черкасов отримав пропозицію стажування від Міжнародного кримінального суду. Як неоплачуваний стажер, Черкасов міг би перебувати у приміщеннях суду і намагатися проникнути у його комп’ютерну систему. До березня 2022 року, через кілька тижнів після вторгнення росії, Черкасов «пройшов перевірку безпеки ICC і був прийнятий на посаду молодшого аналітика».

У Бразилії Черкасов також почав наводити лад: накопичував готівку, щоб підтримувати його на неоплачуваній посаді, а також сховав комп’ютерні накопичувачі та інші пристрої в глухих місцях уздовж туристичної стежки в джунглях поблизу Сан-Паулу. Він надсилав інструкції своїм російським кураторам, де знайти ці пристрої, а також обговорив стратегії майбутніх зустрічей зі своїми керівниками, запропонувавши поїздки до Бразилії, які було б легко пояснити в Міжнародному кримінальному суді.

Екстрадиція в росію реальна?

31 березня, коли він сів на літак до Амстердама, ні Черкасов, ні співробітники ГРУ, схоже, не підозрювали, що він “під прицілом”. Нідерландська розвідка отримала сигнали про те, що російське посольство в Гаазі готується до прибуття нового важливого агента. А влада Нідерландів отримала досьє від ФБР з такою кількістю деталей про особу Черкасова, що можна дійти висновку, що за Черкасовим стежили протягом місяців, якщо не років.

Нідерландські чиновники перехопили Черкасова в аеропорту, допитували його протягом кількох годин, перевіряли його пристрої та використовували програмне забезпечення для розпізнавання обличчя, щоб зіставити фотографію в його паспорті з онлайн-зображеннями Черкасова під час його роботи в Калінінграді до ГРУ. Потім голландці змусили його сісти на зворотний рейс до Бразилії. Його затримали після прибуття до Бразилії, де він заперечував, що був російським оперативником, наполягаючи на тому, що все це не більше ніж плутанина.

Перед тим, як приземлитися у Бразилії, він надіслав повідомлення жінці в росії, з якою він був у романтичних стосунках протягом багатьох років. Згідно з його свідченням під присягою, він прагнув, аби вона допомогла зв’язатися з одним із його начальників у ГРУ.

У Бразилії Черкасов був упевнений, що 15-річний вирок не залишиться в силі. «Я ні в якому разі не залишаюся тут. Їм «довелося» дати мені великий вирок, щоб зберегти свої обличчя, добре? Ніхто не збирається сидіти тут 15 років за фальшивий паспорт!», - сказано в його повідомленні росіянці, з якою він збирався взяти шлюб.

Через вісім місяців Черкасов залишається у в'язниці на фоні неоднозначних сигналів щодо його подальшої долі, пише The Washington Post. Нещодавно Верховний суд Бразилії попередньо схвалив запит росії про екстрадицію. А міністр закордонних справ росії Сергій Лавров планує відвідати Бразилію наприкінці квітня, що підвищує вірогідність того, що Москва знайде спосіб забезпечити його звільнення.

Незважаючи на це, Верховний суд Бразилії заявив, що екстрадиція не може відбутися, доки федеральна поліція країни не завершить друге розслідування, яке зосереджено на ймовірній шпигунській діяльності Черкасова.

Подякуй авторам!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторам гривнею.

Полтавська хвиля

Ще з рубрики: "Новини"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар