Що відбувається з полтавським кооперативним коледжем і як цьому завадити

Цьогоріч у Полтаві біля кооперативного коледжу почали з’являтися прибудови. І це неабияк стривожило небайдужих містян.

Тоді полтавці припускали, що прямо у приміщенні навчального закладу відкриють новий ресторан, дехто казав навіть про нічний клуб. Проте це все лишалося на рівні чуток. Із реального — впритул до коледжу з обох боків почали з’являтися дивні металеві конструкції, які нагадували каркас для літніх майданчиків.

Чому це так схвилювало полтавців і яка ситуація зараз — дізналася «Полтавська Хвиля».

Полтавський кооперативний коледж: історична пам’ятка в приватних володіннях

Коледж розташований у будівлі на вул. Небесної Сотні, 9/17. Її збудували в 19 столітті. Спершу будинок слугував приміщеннями для всіляких крамниць, а у 60-тих роках минулого століття заклад розширили, адже передали у власність навчальному закладу.

Більш детально про історію закладу можна дізнатися у нашому матеріалі: «Суд наклав арешт на 2 прибудови до кооперативного коледжу — що відомо про будівлю».

Влітку 2021 року коледж та ще 13 об'єктів планували внести до переліку культурної спадщини. Для цього Полтавська ОДА готувала документи.

У цьому році до закладу почали прибудовувати конструкції: одну всередині дворику коледжу, іншу — на зовнішній стороні.

Внутрішня прибудова: хронологія

2 червня Полтавська прокуратура разом із поліцією оглянули місце події (внутрішній дворик коледжу). Там зафіксували факт проведення будівельних робіт із спорудженням прибудови до коледжу зі сторони двору.

4 червня слідчий поліції за погодженням з прокуратурою подав клопотання до Октябрського райсуду Полтави про арешт зазначеної прибудови.

25 червня Октябрського райсуд задовольнив клопотання слідчого. Наступний розгляд справи мав відбутися 16 вересня, проте засідання перенесли.

«На сьогоднішній день маємо не скасоване рішення суду. Але на вказане рішення суду до апеляційного суду представник коледжу подав оскарження. 16 вересня буде розгляд справи», — розповів керівник Полтавської обласної прокуратури Антон Столітній під час брифінгу 14 вересня.

Зовнішня сторона

20 липня прокуратура оглянула місце події, а через два дні слідчий подав клопотання про арешт металевих конструкцій. 26 липня суд задовольнив клопотання, майно було арештоване.

Проте вже за місяць, 2 вересня, апеляційний суд скасував ухвалу та постановив нову — відмовити у клопотанні про накладання арешту на майно. Судді у справі — Оксана Корсун, Володимир Костенко та Ліліана Нізельковська.

Наступного дня після скасування арешту слідчий повторно подає клопотання до Октябрського райсуду про арешт майна. І вже 10 вересня суд знову відмовляє в арешті. Наразі прокуратура готує апеляцію.

Як зауважив Антон Столітній, наразі діє договір на встановлення пересувної тимчасової споруди для сезонного використання, яка знаходиться за адресою місто Полтава, вул. Небесної сотні 9/17.

«Строк дії договору з 18.05 цього року до 31.10. Тобто в кінці наступного місяця договір спливає. Плата за землекористування становить 30 тисяч 150 гривень. Виконкомом Полтавської міської ради за підписом міського голови видано дозвіл на плиточне покриття тротуару строком до 1.09.2021. Тобто, строк виконання цих робіт сплив. Але сьогодні ми знову бачимо роботи по укладанню плитки. У нас сьогодні працівники поліції знову ганялися за майстрами. А ті тікали. Тобто всі розуміють, що ці роботи виконуються незаконно».

Прибудови: чиї вони та реакція влади

На брифінгу керівник Прокуратури натякнув на те, що власник прибудов — один із відомих підприємців міста. Проте імен не називав.

Проте журналісти у своїх матеріалах приписують цю власність бізнесмену Олександру Калуцькому, депутату Полтавської міської ради від партії «За майбутнє», власнику закладів «Робін Гуд», «Красний бархат» та кількох десятків МАФів.

Наше видання зв’язалося з Калуцьким, і ось, що він відповів:

«Я не можу нічого коментувати, тому що не маю жодного відношення до цих закладів. Власники — мої друзі. Там будують звичайний літній майданчик, накритий тентом. І більше нічого там не буде. І на цей же майданчик у людей є всі документи: договір оренди приміщення і землі, паспорт прив’язки. Це все, що можу сказати».

Також ми зателефонували головному архітектору міста Миколі Шевельову, проте той після скандалу з хабарем вимкнув телефон і перестав виходити на зв’язок.

Боротьба з незаконними прибудовами: як це було раніше

Ще пару років тому, до приходу на крісло мера Полтави Олександра Мамая, у Полтаві була зовсім інша ситуація з літніми майданчиками.

«Полтавська Хвиля» поспілкувалася із Вадимом Ямщиковим, який у 2018 році був заступником очільника комісії з благоустрою. І саме за його керування у місті розробили єдині норми облаштування літніх майданчиків.

«Тоді нових прибудов не з’являлося, а старі, які порушували норми, подавали згідно усіх процедур на демонтаж. Ми тоді встановили правила: це мали бути, відповідно законодавства України по розміщенню тимчасових споруд підприємницької діяльності, легкі конструкції під накриттям. І усі підприємці, які хотіли отримати дозвіл на розміщення, мали надати план конструкцій відповідно нормам. Далі дизайн літнього майданчика потрапляв на комісію, де вже вирішували, дозволяти чи ні. Усі капітальні прибудови ми скасовували. Багато таких були демонтовані: як у «Монтани», «Галушки» тощо. Коли я був заступником, у комісії було завдання не брати хабарі, не «кришувати» підприємців, а привести місто у норму. І ми цього дотримувалися».

Зараз же, за словами пана Вадима, зовсім інша ситуація. Всього за 10 місяців очолення міста Мамаєм, почали з’являтися незаконні майданчики. І найчастіше їх власники — депутати з правлячої партії.

Як у інших?

Звісно, що незаконне встановлення літніх майданчиків — не унікальна, виключно полтавська, риса.

Так, про ситуацію з такими прибудовами в Дніпрі, розповів головний архітектор міста Дмитро Волик:

«По-перше, із незаконними прибудовами у нас успішно бореться інспекція архітектурно-будівельного контролю. Ми намагаємося припиняти такі порушення ще на самому їх початку. Окрім цього, співробітники інспекції дуже тісно співпрацюють із працівниками комунальних підприємств, інспекцією по благоустрою, управлінням по контролю за благоустроєм. І якщо хтось один виявляє порушення — інформують одразу всіх інших. Далі влаштовують перевірки та вирішують подальшу долю. Окрім цього, такий майданчик не побудують без землі. А у нас дуже важко оформити дозвіл на землю для розміщення ненормативних об’єктів. Ну та і самовол теж є, але з ним вже бореться муніципалітет»

Тож допоки у нас, в Полтаві, ще не вдається дієво перешкоджати незаконному будівництву, коледжу лишається чекати рішення суду, а полтавцям — молитися, аби історична пам'ятка не повторила історію екскінотеатру ім. Котляревського.

Ярослава Фоніна

Ще з рубрики: "Соціум"