«Спаський двіж» посеред Полтави: як заробляти й наближати перемогу (фото)

«Доброго дня, — на вході відгородженої локації “Спаського двіжу” стоїть дівчина. На її бейджику напис “волонтер”. Вона посміхається до двох жінок, які хочуть увійти на захід, — Вхід за “донат”. Тобто ви жертвуєте будь-яку посильну для вас суму».

Одна з жінок дістає з наплічної сумочки гаманець із коричневої шкіри та шукає у ньому необхідну купюру.

«Тримайте! — вона простягає 200 гривень, проте волонтерка не поспішає їх брати. Натомість вона ще ширше посміхається і киває в бік трьох скриньок, повних грошей, які стоять на столі поперед дівчини, — Обирайте будь-яку, яка вам сподобається, і на що ви готові пожертвувати кошти».

Жінка підходить ближче до скриньок і читає написи. На них видніються папірці «тактичні рюкзаки», «саперні лопати» та «рації, активні навушники». За словами організаторів заходу, це ті речі, які нині в топах запитів від військовослужбовців.

Відвідувачка кладе кошти в одну зі скриньок, і натомість отримує браслет на руку — жовтий або блакитний, на вибір. Її товаришка повторює усі дії. І ось вони опиняються всередині й швидко зникають у натовпі….


«Ми робимо цей захід втретє з початку повномасштабного вторгнення. І перший ми зробили зовсім малесеньким, до десяти учасників. Його провели у травні. Другий захід відбувся у червні, там вже було 16 учасників. І ми зрозуміли, що у людей є запит на позитивні емоції. Також ми хотіли підтримати наших локальних підприємців, тому що зараз мікробізнес, представлений на наших локаціях, має великі проблеми з товаропотоком. А проводячи такі заходи, ми робимо «win-win», тобто усі виграють: люди насолоджуються, продавці заробляють, є емоційний посил. Ну і звичайно наближаємо перемогу», — розповідає «Полтавській Хвилі» одна із організаторок заходу Альона Гончаренко.
Альона Гончаренко

«Спаський двіж»: усередині локації

Коли опиняєшся за «входом», усередині огородженої стрічкою території, спершу не знаєш, куди прямувати. Усюди дорослі й діти, різнобарвні ятки, наповнені крамом…

«Цього разу у нас 37 учасників. Усі щось продають: це фудкорт, одяг, усім відомий товар локальних виробників. Вони віддають не менше 15% зі свого дводенного обороту на підтримку ЗСУ. Об’єднання“Оборона Полтави” віддає 100%. І заходи, які пов’язані з Обороною, віддають теж всю виручку, — розповідає Альона Гончаренко, — Після 15-ої години у нас розпочинаються діджей-сети, які триватимуть до 20-ої. Постійно відбуваються дитячі безкоштовні заходи. Також тут обладнана локація студії “Разом”, які пропонують майстер-класи з виготовлення різних поробок з дерева».

Перше, що перед очима, це виставка військових трофеїв, яку облаштували організатори. На її фоні усі фотографуються, діти намагаються торкнутися експонатів, а особливо сміливі беруть до рук усе, що їм під силу.

«Усі елементи виставкової локації привезли для нас військові, передало об’єднання “Оборона Полтави”. Цю зону створили для того, аби люди зрозуміли хоча б цяточку того, що відбувається нині на фронті», — ділиться організаторка заходу Марина Герасименко.

Лівіше від виставки, під накриттям, облаштували лекційну зону. Тут же у першій половині дня, за словами Марини Герасименко, «проводили свої активності поліцейські Полтави, а завтра виступатимуть військові. Показуватимуть, як літати на дронах». Як зауважує Марина Герасименко, це не будуть військові навчання, а лише демонстрація того, як працюють літальні апарати.

Марина Герасименко

Праворуч та прямо від входу торгують всілякими смаколиками. Тут і льодяники, і джеми, і солодка вата. Трохи далі розливають лимонади.

Кожна ятка виглядає особливо. Хтось наперед виставляє назву своєї торгової марки, хтось викладає лише товар і сором’язливо ховається від об’єктивів камер… А хтось «заграє» з відвідувачами, підморгуючи або жартуючи з ними.

Біля однієї яскраво-рожевої ятки стоїть чоловік. Поперед себе він виставив у кілька рядів баночки з джемами. Деякі з них відкриті, аби кожен охочий міг спробувати.

Чоловіка звати Кабалетдінов Роман, він бере участь у «Спаському двіжі» вже втретє. І каже, що це допомагає йому знайти нових клієнтів, а також зарядитися позитивом.

«Мої джеми роблять будь-який сніданок кращим, — розповідає про свій товар Роман, — Найпопулярніше варення — із соснових шишок. Жінки полюбляють апельсинове з лавандою. Є гострий джем — імбирно-лимонний. Є вишня з волоським горіхом, грейпфрутовий з ваніллю — він володіє приємною гірчинкою. Також є лімітована варка — варення із зеленого волоського горіха. При купівлі будь-яких двох баночок третя лімітована йде в подарунок. Починали робити джеми вдома, але зараз у нас є команда та невелике виробництво».

За словами чоловіка, одну баночку джему він продає за 95 гривень.

Трохи далі від Романа свою локацію облаштували «ОборонаШоп». Тут можна придбати ексклюзивні футболки за 500 гривень, листівки по 100 гривень, усілякі наліпки, спеції й навіть кімнатні рослини.

Серед волонтерів, які працюють на локації, – Анастасія Булгакова. Вона пропонує подивитися на футболки та веде одразу до них.

«Ми – волонтери, виручені кошти направляємо на ЗСУ. Увесь цей товар ми створюємо самі. Наприклад, на деяких футболках – мій особистий дизайн, – Анастасія показує футболки, спереду в яких надруковане фото природи. Посеред зображення різні написи, – Фото робила сама. Я – харків'янка, приїхала в Полтаву під час війни. У волонтерське об'єднання потрапила випадково. Спершу зустріла представників "Оборони" на одному з минулих заходів, поспілкувалася, познайомилася. З часом прийшла до них плести сітки».
Анастасія Булгакова

Дівчина розповідає і продовжує показувати футболки з різними написами. «Доброго вечора, ми з Полтавщини», «Моя Україна на тебе схожа» та інші.

Коли одяг уже весь роздивилися, дівчина веде до столика з крамом. Тут і листівки, і стікери, і шкіряні брелоки, і спеції, і шкарпетки.

«А ось каблучки, які виготовив наш київський товариш спеціально для цього заходу і надіслав їх безкоштовно. Вони зроблені за індивідуальним дизайном, виготовлені з титану з оксидуванням».

Біля «ОборонаШоп» уже збираються покупці, тож кореспондентка прямує далі, до наступної локації, яка знаходиться вже наприкінці території «Спаського двіжу». Аби туди потрапити, необхідно минути з десяток різноманітних яток, де продають прикраси, косметику для тіла, сонцезахисні окуляри, дерев’яні фігурки та інший дріб’язок.

«Каблучки з бісеру по 50 гривень, з натуральних каменів по 195», – лунає голос із ятки.
«Сукня за тисячу», – це вже з іншої.

Але чим ближче крайня локація, тим гучніше лунає звук молотка, яким забивають цвях. Інколи він перекриває навіть гамір покупців, яких тут ледь не сотні.

І ось кореспондентка врешті дістається крайньої локації, яку організувала студія «Разом». Тут проводять майстер-класи для дітей та їхніх батьків із виготовлення дерев’яних виробів. Ціна такої розваги стартує від 250 гривень.

«Найдовша тривалість майстер-класу – це дві години, протягом яких виготовляють моделі літака “Мрія” та байрактару. Ми базуємося на виробництві “Верба”, куди можна діткам й батькам завітати на екскурсію та разом помайструвати. На сьогодні ми запланували майстер-клас з виготовлення човна, ключниці, будиночку зі світильником. А зранку вже створювали “Мрію”. Також сьогодні є можливість самому пройти усі процеси і виготовити брелок з гербом України», – розповідає одна із представниць студії «Разом» Оксана Рись.

Якщо великі майстер-класи проводять за столом, де працює Оксана, то брелоки роблять поруч – за маленьким столиком. Там уже сидить хлопчик років чотирьох і розфарбовує жовтим вирізаний з дерева герб. За кілька кроків від нього стоїть мама, яка дивиться за сином.

«Ми тільки прийшли на “двіж” і одразу знайшли розвагу, – розповідає жінка. Вона представляється Аліною, – Льоня, – киває в бік маленького хлопчика, – у захваті. Не думали, що йому сподобається працювати з деревом».
Льоня

Кореспондентка намагається поговорити з Льонею, але той надто зайнятий – старанно вкриває тризуб жовтою фарбою – тож вона залишає його далі займатися своєю справою.

Ще одна локація, яку варто згадати, це фотозона між будівлею та деревом, яка знаходиться неподалік «ОборонаШоп». Вона представляє собою невеличку територію, вкриту стрічками, які звисають з натягнутих мотузок.

Локація викликає захват не лише у дітей, а й у дорослих. Цю ж думку кореспондентки підтверджує й Олена, яка разом з дітьми прийшла на захід.

«Я тут вперше, і мені дуже подобається», – розповідає жінка. Її ми зустріли якраз тоді, коли вона фотографувалася серед стрічок.
Олена

«Взагалі основна ідея “МістоХабу” створити тут соціальний простір для полтавців, який буде заробляти гроші для підтримки цікавих полтавських проєктів та громадських ініціатив», – повідомляє Альона Гончаренко.

Оцінити, наскільки організаторам це вдається, ви зможете сьогодні, 24 липня, до 20:00. Нагадуємо, адреса – вул. Спаська, 10.


Як ми писали раніше, у Полтаві пройшов незвичайний марафон.

Фото: Станіслав Пантелей

Ярослава Фоніна

Ще з рубрики: "Соціум"