«Справжня жінка ніколи не сперечається»: полтавських учнів хочуть навчати «Основам сім'ї»

«Бог — єдиний дороговказ», «Сину, тобі вже 30 років, коли ти нарешті подорослішаєш? Коли одружишся?», «Молитва — запорука душевного стану», «Справжня жінка ніколи не сперечається», «Чоловік — творець, який завжди прагне новизни», «Використання більшості контрацептивів та здійснення абортів є вбивством». Це кілька тез із навчальної програми курсу «Основи сім'ї», який пропонують ввести у шкільну програму Полтави.

Скрін з сайту

Днями курс презентували у Полтавській міськраді, на одному з останніх засідань гуманітарної комісії, яка зокрема відповідає за питання освіти у Полтаві. Курс пропонують ввести, як факультативний, для учнів 10 і 11 класів.

Заслухавши його презентацію, члени комісії одноголосно проголосували за те, аби взяти «це питання до відома» та рекомендували його до розгляду Департаментом освіти ПМР.

Таке рішення надзвичайно обурило полтавських активістів, журналістів та інших громадських діячів. Чому? Розбираємось далі.

Основи сім’ї: версія автора

Як вказано на офіційній сторінці освітньої програми, її автором є Адріан Буковинський.

За інформацією, вказаною на сайті, курс націлений допомогти підліткам і молоді відповісти на низку важливих запитань, що стосуються:

  • пізнання себе,
  • основ біоетики,
  • розуміння свого місця у суспільстві,
  • аспектів підготовки до подружнього життя та успішного батьківства.

Для навчання пропонують 2-е видання із правками, затвердженими МОН. У комплект входить дві книжки по 270 гривень.

Також на сайті пропонують вчителям, які викладатимуть курс, зареєструватися на навчання.

Основи сім’ї: версія експертів

Ще під час першого видання, у 2019 році до МОН надійшло 6 індивідуальних звернень і колективне звернення народних депутатів (3 депутати) України зі скаргою на освітній комплекс. Але було ще 95 індивідуальних і колективних звернень на його підтримку, повідомили в Українській Правді.

У листопаді того ж року комісія вирішила призупинити викладання цього курсу в школах, однак 9 квітня 2020 року дозволила відновити, якщо автор внесе необхідні зміни та перевидасть посібники.

У 2020 році Буковинський публікує 2 видання з правками. За його словами, підручники погодило Міністерство освіти й науки. Проте й тут виникли «розбіжності» (звернуть увагу на дати публікацій, на інформацію від автора курсу та на спростування від МОН).

Та і, як вказують громадські активісти та експерти, підручники майже не змінилися. Як вказує письменниця Татуся Бо (Тетяна Комлик) на своїй сторінці у Faceook: «Буковинський таки перевидав підручники. Ну як перевидав.... Ну, трошки перевидав... Зовсім граминочку перевидав. Наприклад теза, що з неповних сімей виростають лише асоціальні елементи, злочинці, наркомани, алкоголіки — лишилася в посібнику недоторканною».

Ілюстрації з підручника "Основи сім'ї"
Ілюстрації з підручника "Основи сім'ї"

Окрім цього, як повідомляє Українська Правда, антидискримінаційна експертиза звинуватила освітній курс у:

  • лобіюванні інтересів лише окремої категорії людей в Україні (християноцентризм, етноцентризм тощо);
  • дискримінації дітей різних категорій (завдання, у яких виокремлюють дітей-сиріт, дітей з інвалідністю);
  • у використанні неперевірених даних, на які спирається авторський колектив, неперевірені. Або у відсутності посилань на джерело;
  • у відсутності плюралізму думок;
  • у підміні визначень.

У висновках антидискримінаційної експертизи можна побачити ще багато зауважень і проблем. З документами можна ознайомитися тут.

Тож, коли про цей курс заговорили у Полтаві, це збурило населення. Однією з перших висловилася радниця Голови Полтавської ОДА з гендерних питань Олена Стрельник:

«У Полтаві намагаються просунути курс "Основи сім'ї" Андріана Буковинського. Я свого часу про нього вже все сказала (бо уважно читала самі підручники). Зараз додам — відчепіться від дітей та молоді. Жодним підручником ви не зробите сім'ї щасливішими, не знизите рівень розлучуваності, не примусите жінок народжувати (...).Ну і практична порада — шановні батьки, не полінуйтеся — прочитайте спочатку підручники цього курсу, які вам запропонують купити за гроші. Єдина фраза про те, що єдино припустимим є календарний метод контрацепції робить мене дуже злою».
Олена Стрельник. Фото: Facebook
Скрін з Facebook

Щодо презентації при гуманітарній комісії та про сам курс сказала й депутатка ПМР Юлія Городчаніна:

«Курс про сімейні цінності певно є важливим. Але він має бути нормальним, без дискримінації гендерної та релігійної, висвітлювати різні думки, не суперечити науково доведеним і статистично підтвердженим фактам замість домислів і нав'язувань автора».

Якщо зважати на все вищесказане, обіцянка навіть «взяти до відома» курс від Буковинського викликає здивування у тих, хто з ним знайомий. Тож чому таке сталося?

«Не читав» та «не знала»: чому депутати голосували «за»?

«Полтавська Хвиля» зв’язалась з членами гуманітарної комісії ПМР та запитала: чи знайомі вони з програмою курсу «Основи сім’ї», чи підтримують вони ті цінності, які «сповідує» автор підручників, чому голосували «за» та чи не проти вони навчати по цих підручниках і власних дітей?

Катерина Бабіч, депутатка ПМР та членкиня гуманітарної комісії, пояснила своє голосування так:

«Згідно з порядком денним не було конкретної програми, за яку потрібно було проголосувати про включення до освітнього процесу. Важливий момент, який ми зауважили (це все є на записах) про те, що комісія не має права давати оцінку коректності програми. Ми лише зауважили момент, чи необхідно звертати увагу на тему інституту сім’ї і сімейних цінностей? Звичайно! Коли до нас прийшла та чи інша ініціатива, як, наприклад, зараз від цієї громадської організації про свої пропозиції звернути увагу на цю тему. Вони розказали свою ідею, і ми взяли її до інформації».
Катерина Бабіч. Фото з Facebook

За її словами, взяття до інформації означає те, що «ми заслухали людину і зауважили момент, про те, що презентували не можна оцінити як програму. Тобто там не було нічого конкретного». І тепер Департамент освіти має відпрацювати з групою спеціалістів (фахівців шкільної галузі, психологів тощо) усе те, що пропонують автори підручників.

«Наразі нічого не включається у освітній процес. Управління освіти має дослідити дану ситуацію й дати відповідь на комісії: що нам пропонується, у якому вигляді та що вони на рахунок цього думають».

Вікторія Лоза, депутатка ПМР та членкиня гуманітарної комісії, повідомила:

«Особисто я ставила питання про саму програму (під час презентації — авт.), домовилися про те, що беремо до відома й що почитаємо взагалі про цю програму. Бо нам ніхто не давав матеріалів. До цього вже був один виступ, на якійсь комісії, але там це назвали “сферичним розвитком сім’ї”. Нам пообіцяли ще минулого разу, що (програма — авт.) виступає за розвиток дітей, за різностороннє навчання, за додаткові курси. Але ж це все має бути адекватно — з нормальними цінностями, без нав’язування релігії та якоїсь суб’єктивної точки зору», — розповідає Вікторія Лоза.
Вікторія Лоза. Фото: Facebook

За її словами, під час останньої презентації членам комісії знову розповіли «як все добре».

«А потім, коли ввечері почитала цю програму, я прозріла взагалі від того, що вони намагаються просунути в школи. Я, як мама, не хотіла б, аби моїм дітям читали такий курс. Я публічно заявляла про свої цінності і позиції. Я за рівність. Я вважаю, що депутатів ввели в оману. На презентації були присутні аж три представники депутатської групи “За рівні можливості”. Це я, Катя Бабіч та Юля Костенко, які заявили про свої цінності. Ми не змінювали у своїх позиціях взагалі нічого. І те, що ми взяли до відома й не відреагували на це, не увімкнулись якісь тривожні сирени всередині виключно через те, що вся суть була акуратно завуальована Надією».

До слова, як зауважує Вікторія Лоза, після презентації та ознайомлення з програмою, вона поділилася своїм обуренням у коментарях під постом про «Основи сім’ї» на Facebook-сторінці Надії. У відповідь представниця курсу просто видалила всі негативні коментарі депутатів і журналістів.

Як повідомив ще один член комісії Ігор Кислов, «зі слів спікерки усе корисно. Але ж комісія вирішила подати (у Департамент — авт.) на опрацювання, аби надалі все було доступно для людей». На питання про те, чи знає він, про що написано у підручниках, Кислов відповів, що не мав часу ознайомитися. А після короткого перерахунку тез, поданих у книгах, він відмовився коментувати до повного ознайомлення з програмою курсу.

Ігор Кислов. Фото: poltava.to

За словами депутата ПМР Ігоря Скляра, він переглянув інформацію про курс поверхнево, тому виступив за те, аби його розглянули фахівці Департаменту освіти.

«Вони мають оцінити, наскільки цей курс можливий для реалізації в закладах загальної середньої освіти. Перед тим, як вводити курс, у нього мають бути усі методичні матеріали, відповідні, умовно, сертифікати. Саме тому профільні спеціалісти повинні переглянути цей курс, а потім нам на комісію надати результати своєї роботи», — повідомив Скляр.
Ігор Скляр. Фото: Facebook

Як зауважує депутатка Юлія Костенко, панікувати зарано. Оскільки, по-перше, комісія не голосувала про те, аби додати курс у шкільну програму. По-друге, за словами Костенко, комісія не компетентна у таких питаннях і може лише рекомендувати до розгляду програми Департаментом освіти.

«Я, як вчитель, викладач, психолог, писала навчальні програми, я знаю, ще це таке. І навчальну програму не можна дітям просто так “приперти”. Звісно, що методисти мають написати рекомендації, дати висновки, це все має бути затверджено (у Департаменті освіти — авт.). Скажу чесно, не бачила, що там всередині (підручників — авт.), але ще минулого разу виступала проти того, аби сліпо це кудись додавати. Насправді, так не можна робити», — розповіла депутатка.
Юлія Костенко. Фото: Facebook

Кілька слів у підсумок

Дійсно, пропагувати сімейні цінності, допомагати підліткам знайти себе — місія складна та благородна. Проте, як показує практика, гарні слова — це ще не вся правда. Іноді під «гарною обгорткою» ховається чиясь нездорова думка про те, як треба жити, яку родину створювати, і яке місце у чоловіка, а яке у жінки.

Ми не знаємо, чим закінчиться історія з курсом «Основи сім'ї». Але, у будь-якому випадку, нагадуємо: тільки ви визначаєте, що для вас прийнятно, і як ви маєте жити. Навчати вас цьому не має права жоден Буковинський. До слова, у коментарі МОН чітко сказано, що «Викладання такого курсу в закладах освіти є можливим лише за згоди учнів або їхніх батьків. Крім того, Закон “Про повну загальну середню освіту” забороняє залучати кошти батьків на придбання навчальних матеріалів курсів, які є складовою освітньої програми школи».

Нагадаємо, що у Полтаві шукають нового директора Департаменту освіти.

Ще з рубрики: "Соціум"