Стати донором крові: що для цього потрібно і яка процедура (ФОТО)

14 червня відзначають Всесвітній день донора. Таку дату обрали тому що цього дня народився Карл Ландштейнер, австрійський лікар, імунолог, який отримав в 1930 році Нобелівську премію за відкриття груп крові людини.

У Полтаві теж відзначають цей день. Так, у Полтавській обласній станції переливання крові привітали донорів та вручили їм нагороду й посвідчення почесного донора.

Вітали їх голова Полтавської обласної організації Товариства Червоного Хреста України Ірина Плюсніна, головний лікар Полтавської обласної станції переливання крові Володимир Рудіков та голова Департаменту охорони здоров’я Полтавської міської ради Сергій Котов.

«Якщо людина йде і здає кров від чистого серця – це гуманна і почесна діяльність. Вона рятує багато життів. 14 червня ми вітаємо наших постійних, почесних донорів – усіх, хто бере у цій справі участь. По Полтавській області почесних 3600 донорів. Аби отримати таке звання, необхідно здати кров більше 40 разів по 450 мл, – розповів головний лікар станції Володимир Рудіков. За його словами, постійні донори – дуже цінні для станції, оскільки вони вже знають, як підготуватися до процедури, та слідкують за своїм здоров’ям».

poltavska-khvilia_xcwi/bdVBGNgnR.jpeg
Володимир Рудіков

Один із таких почесних донорів Сергій. Чоловік відмовився називати прізвище, проте вказав, що за фахом він лікар.

«Я став донором випадково, ще у студентські роки. А потім ще якось попросили. Ще здав пару разів. Далі усвідомив, наскільки важливо допомагати людям і забезпечувати їх тим, чого вони потребують. Тим паче, якщо це збереже їм життя», – розповів Сергій.

Станція переливання крові: під час карантину і сьогодні

Як зауважив Володимир Валентинович, донори регулярно поповнювали банк крові і під час карантину.

«Ми довго знаходилися вдома, на карантині, не працювали підприємства, тому ми відчували зменшення кількості донорської крові. Проте за рахунок наших постійних кадрових донорів ми виходили із ситуації, і лікарня була забезпечена. У той же час, в лікарні зменшилося використання компонентів крові, оскільки планові операції теж були призупинені через карантин», – зауважив лікар.

Щодо забезпечення крові на сьогодні, Володимир Валентинович сказав, що усього вистачає. Проте щодня можуть виникати ситуації, коли закінчується запас якоїсь із груп та резус-факторів. Серед найбільш рідкісних – четверта група із негативним резус-фактором. Саме у таких ситуаціях викликають постійних донорів, які приходять і поповнюють базу.

Хто може бути донором

За словами Володимира Валентиновича, донором може бути людина від 18 років, вагою від 50 кг. Обов’язково здорова. Кров можна здавати без шкоди для здоров’я через кожні 2 місяці. Протягом року, це близько 4-5 разів. Аби підготуватися для здачі крові, необхідно не вживати алкоголь за два дні до цього, також не пити деякі медикаменти – їх перелік можна знайти в Інтернеті або ж отримати від лікарів. Також не слід за пару днів до здачі їсти жирну та смажену їжу. У день здачі – обов’язково поснідати, взяти із собою паспорт, ідентифікаційний код і гарний настрій.

Як здавати кров

14 червня на станції переливання крові багатолюдно – усі прийшли, аби стати донорами. Дехто це робить вперше, а дехто – вже в котрий раз. Усі майбутні донори збираються перед реєстратурою, де отримують спеціальні бланки.

Станом на 10-у ранку черга в реєстратурі близько 30-и чоловік.

Серед них і депутати Полтавської міської ради. Так, наприклад, депутат Юрій Бражник здає кров вперше.

«Завжди хотів спробувати. Я усвідомлюю, що це відповідальна місія. І після того, як став депутатом, хочеться бути ще і гарним прикладом і просувати такі ініціативи вперед. Тому що дійсно, є люди, яким зараз не вистачає якоїсь літри крові. І цим ти можеш врятувати їй життя», – розповідає депутат.

Після отримання бланку, ті хто хоче здати кров, направляються в кабінет до терапевта. Там лікар перевіряє вагу, зріст, тиск та питає, чи хворіли на коронавірус. Якщо так, то коли саме. Окрім цього, уточнюють інформацію про вакцинацію. Для здачі крові необхідно, аби пройшов місяць після щеплення. Також важливо поснідати перед процедурою, аби не втратити свідомість.

Якщо вага вища за 50 кілограмів, а тиск в нормі, направляють на здачу крові з пальця. Там перевіряють на рівень гемоглобіну, а також на СНІД, гепатит і антитіла до коронавірусу.

Одна із депутаток Катерина Бабіч стати донором не змогла – занизький рівень гемоглобіну.

Серед тих хто пройшов на «наступний рівень» – Віталій Михайлюк. Чоловік здає кров кожного року.

За його словами, здача крові займає дуже мало часу – всього 15-20 хвилин, якщо невелика черга. Після необхідних перевірок, чоловік завжди йде в буфет пити чай з печивом, аби не стало погано перед основною процедурою. Потім прямує здавати кров.

«Що цікаво, раніше кров мала сама витікати, а це повільно. А зараз є спеціальний апарат, який її викачує. Тому сама дача крові займає хвилину-дві. Ще раніше можна було здавати 300 або 450 мл, то зараз вже затвердили єдину норму у 450 мл», – розповів чоловік.

У кабінет задля здачі крові запрошують по троє. Паралельно у трьох донорів беруть кров медпрацівники. Для цього проколюють вену спеціальною голкою, саму кров викачує медпристрій. Усього заповнюють дві ємності по 225 мл.

«Мій організм звик до процедури, тому після неї я відчуваю себе навіть краще і легше, ніж до неї», – зауважив Віталій.

Ще один донор – полтавець Станіслав. Він також каже, що здача крові для нього – ніби оновлююча процедура. Після неї почуває себе добре.

Привілеї донорів:

  • безкоштовне медичне та лабораторне обстеження з видачею довідки про стан здоров’я (аналізи на ВІЧ, гепатит В і С, сифіліс, рівень гемоглобіну, група крові і резус -належність, обстеження на імуноглобуліни-G(COVID-19));
  • гарячий чай перед донацією;
  • безкоштовне харчування або грошова компенсація після донації;
  • в день здачі крові і її компонентів – звільнення від роботи із збереженням середнього заробітку, або надається інший день відпочинку із збереженням середньомісячної заробітної плати, або цей день може бути приєднаний до щорічної трудової відпустки.

Ярослава Фоніна

Ще з рубрики: "Новини регіону"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар