У Карлівці за 26 мандатів боротимуться майже 400 кандидатів

Цієї неділі в Карлівці люди обиратимуть депутатів міської ради. Колишній склад не пропрацював і пів року — через чисельні політичні міжусобиці і фактично заблоковану роботу міста Верховна Рада України ще в липні розпустила міську раду та призначила позачергові вибори. Хто з ким і проти кого змагаються сьогодні за 26 депутатських мандатів та чому порівняно невелика Карлівська тергромада стала осередком великих політичних ігор — розбиралися на місці.

Трохи передісторії

Те, що восьме скликання міської ради новоутвореної Карлівської громади буде нелегким було зрозуміло одразу після вборів минулого року. Попри те, що вибори відбулися 25 жовтня, депутати почали виконувати свої обов’язки аж у середині грудня, заледве встигнувши зареєструватись у відповідні терміни. За словами вже колишнього міського голови Петра Світлика, на той момент ситуація була політично напруженою, але не критичною. Зрештою народні обранці сіли за стіл перемовин і дійшли консенсусу:

«Всі отримали свої політичні та не політичні портфелі. Здавалося, що все нормально. Створили всі необхідні структурні підрозділи новоутвореної громади, затвердили бюджет і почали працювати».
poltavska-khvilia_xcwi/IjGtv4Fng.jpeg
Карлівська міська рада — нині без голови і депутатського корпусу

Із ексмером ми зустрічаємось у центрі міста. Буквально за квартал від будівлі муніципалітету. Попри те, що нині у реєстрі очільником міста значиться не він, він досить рішуче налаштований на майбутні вибори. Із розмови з Петром Світликом ми дізналися, що політичний штиль у Карлівці тривав недовго. Уже через два місяці роботи більшість депутатів почала вимагати відставки секретаря міської ради. Але підстав, на думку тодішнього міського голови, для такого кроку не було. Не змогла їх знайти й жодна з трьох утворених комісій. Відтак, депутати, не отримавши бажаного кадрового рішення, просто почали бойкотувати сесії.

«У ситуації, що склалася, відверто кажучи, немає нічого доброго. Бо за майже пів року депутати не зібралися на жодну з восьми оголошених сесій. Відповідно був загальмований розвиток громади. Я подав до Парламенту звернення про розпуск цього складу ради — іншого шляху я не мав. Хто б там і що не говорив за моєю спиною — я хотів конструктиву і намагався домовитись. Не вийшло».
poltavska-khvilia_xcwi/i6QncVKnR.jpeg
Петро Світлик — розпустив раду, яка згодом відкликала його

Уже 15 липня Верховна Рада України прийняла дві постанови, однією з яких розпустила Карлівську міську раду, іншою — призначила на 31 жовтня 2021 року позачергові вибори депутатів. Тим часом депутати міської ради, які не збиралися на сесії з березня до серпня, скликали позачергову сесію, на якій проголосували недовіру міському голові. Нині у реєстрі в.о. міського голови — секретар міської ради Олег Стовбун.

Вибори-вибори… кандидати — з усієї країни

Рушаємо до тервиборчкому. Голова Карлівської територіальної виборчої комісії Маркіян Нога говорить — на виборах цьогоріч аншлаг. Загалом за депутатські мандати змагається 383 кандидати від 16 партій. За словами очільника ТВК — наразі ніяких екстраординарних випадків порушення виборчого процесу в комісії не помітили. Натомість працюють у звичному режимі.

«Виборча комісія готується до передачі дільничним комісіям інформаційних плакатів і буклетів, також протоколів. Паралельно надаємо інформаційні консультації для дільничних комісій, реєструємо спостерігачів від кандидатів і ГО».

Принагідно питаємо як відбуватимуться вибори в умовах карантину, враховуючи нові вимоги Уряду до масових зібрань.

«Наявність сертифікатів вакцинації чи ПЛР-тестів не перевірятимуть, якщо ви про це, — пояснює пан Маркіян. — Це не передбачено виборчим Кодексом. Натомість ми забезпечимо виборчі дільниці засобами дезінфекції, масками, антисептиками та створимо відповідну розмітку для дотримання соціальної дистанції».
poltavska-khvilia_xcwi/XxYaKVF7R.jpeg
Маркіян Нога демонструє зразок бюлетеня, за яким карлівчани в неділю робитимуть вибір

Отже, як нам вдалося дізнатись — цьогоріч «конкурс» на депутатське крісло в Карлівці чималий: 15 осіб на один мандат. Є зовсім невідомі партії, як то Партія «Українці», зареєстрована цьогоріч у Дніпрі, є «парашутисти»: партії Народний Рух та Партія простих людей, у списках яких майже немає кандидатів з Карлівки. Натомість безліч мешканців Полтави, Зінькова, Чутового та навіть Києва. Щонайменше у трьох різних партіях висуваються місцеві мешканці, але об’єднує їх місце роботи — агропромисловий комплекс «Докучаєвські чорноземи» та афільовані із ним підприємства: це Аграрна Партія, партія За майбутнє та ОПЗЖ. Першими номерами у списках цих партій ідуть бізнес-партнери та топменеджмент «Чорноземів»: Анатолій Кибка, вищезгаданий секретар міськради Олег Стовбун та комерційний директор підприємства Михайло Кобченко.

Вибирати не можна скасувати

Михайло Кобченко є депутатом і нині чинного складу міської ради. З ним ми зустрічаємось безпосередньо коло офісу «Докучаєвських чорноземів». Нещодавно він у Верховному суді України в першій інстанції добився скасування постанови ВРУ про позачергові вибори. Говорить, вважає розпуск міської ради порушенням конституційних прав людини обиратися.

«Обирають раду на 5 років, і безпосередньо на незаконних підставах були призначені позачергові вибори. У суді вияснилося безліч процедурних і процесуальних, порушень при прийнятті цієї постанови, тому ми вивчили судову практику і цю ситуацію, наша команда зрозуміла, що у нас є підстави довести що все-таки закон в Україні є і він діє. Тому ми й подали до Верховного Суду позов про скасування цієї постанови. І Касаційний Суд, як суд першої інстанції, скасував її. Далі ми чекаємо, чи буде все-таки Верховна Рада подавати апеляцію. Чи все-таки визнає, що все-таки дійсно процедурні порушення були».
poltavska-khvilia_xcwi/fcvfK4F7R.jpeg
Михайло Кобченко: Витрачений ресурс, наприклад, партій чи кандидатів, чи спонсорів їхніх — це одна справа. Питання в тому, хто буде відповідати за витрачений бюджетний ресурс.

За словами депутата, нинішній склад міської ради вважає себе повноважним. Утім на вибори йдуть, адже де-факто вони все одно мають відбутись. А от чи не спричинить це юридичної колізії з двома офіційними складами міської ради — не знає. Адже подібних ситуацій у виборчій практиці незалежної України ще не було.

«Це такий прецедент в Україні за 30 років. Існували випадки, коли намагалися вже провести позачергові вибори, але щоб вони відбулися і потім була скасована постанова, якою вони були призначені — такого ще не було. Як буде далі розвиватися ситуація сьогодні — питання до ВРУ та ЦВК, бо тут, дійсно не врегульовано законодавчо питання».

Голова Карлівської ТВК Маркіян Нога своєю чергою наголошує — вибори однозначно відбудуться, позаяк цей процес незворотній. До того ж на час проведення виборів, відповідне рішення суду ще не вступить у законну силу. Тим паче, що відповідна субвенція на проведення виборів уже витрачена.

poltavska-khvilia_xcwi/_cLz5VK7g.jpeg
Андрій Палкін Створив партію в січні у Дніпрі, але в Карлівську міськраду, говорить, ідуть виключно місцеві, які ніколи не були в політиці

Юрист за освітою та голова дніпропетровської партії «Українці» Андрій Палкін (ми його зустріли з агітацією під самісінькою міською радою), говорить — був на обох судових засіданнях. І переконаний — навіть те рішення суду, яке сьогодні прийняте не може саме по собі скасувати вибори. Адже відповідачем у ньому зазначена Верховна Рада, а постанову про призначення виборів приймає Центрвиборчком.

«Якщо міська влада не справляється зі своїми обов'язками, тоді цю владу потрібно міняти, як неспроможну. Якщо говорити про рішення суду, то тут проблема в тому, що позивач погано підготувався, тому що відповідачем була Верховна рада, — зазначає пан Андрій. — Якщо ж ми маємо постанову ЦВК і вибори призначені — цю постанову можна оскаржити тільки у 5-денний термін. Позивачам треба більш грамотно готуватися до судів».

Користуючись нагодою, не можу не запитати? У чому інтерес людей з Дніпра у Карлівці? Тим паче партії, яку створили у січні цього року?

«Це для нас перші вибори. У списку кандидатів у нас всі люди місцеві. Інтерес у нас простий — якщо ви хочете будувати хороші будинки і продавати їх — вам потрібно збудувати один класний будинок, який ви зможете показати в майбутньому. А Карлівка — це зараз для нас невеликий будинок. Тут можна навести лад. А потім уже напрацьований досвід масштабувати. Для нас це перший крок для майбутніх виборів у всій країні».

Карлівка без голови

Тим часом говорить Михайло Кобченко, незалежно від результатів виборів депутатів, наразі чекають і позачергові вибори мера.

«Ми чекаємо, що ВРУ на весну вже призначить вибори міського голови. Відповідне звернення вже подав нинішній виконуючий обов'язки — в 90-денний термін Парламент має розглянути це питання».
poltavska-khvilia_xcwi/1P23FVK7R.jpeg

Утім відсторонений мер Петро Світлик каже — буде боротись за посаду. Адже свою відставку вважає не лише безпідставною, але й протизаконною.

«Були певні політичні та бізнесові кола, які хотіли мене в принципі не пустити на вибори, зняти з реєстрації. Тоді я виграв суд, зареєструвався і виграв вибори. Тоді в серпні вони мене звільнили з таким мотивом, ніби то як порушення Конституції. Але для цього має бути відповідне судове рішення. Цього звісно не було. Але коли я побачив, що у реєстрі мене вже немає, то зібрав колектив, подякував і сказав, що "скоро зустрінемось". Зараз я маю скрупульозно до цього поставитись. Найближчим часом я подам позовну заяву, вірю і сподіваюся, що суд винесе справедливе рішення», — коментує свою відставку Світлик.

За його словами, його бентежить той факт, що сьогодні у передвиборчий період міська рада збирається чи не щотижня і на кожній сесії вирішуються земельні питання.

«Багато хто зацікавлені в тому, щоб отримати землю. Вже я не на посаді майже місяць і дізнаюся, що, більшість депутатів цього складу (треба зробити запит і дізнатись точно скільки) отримали по 2 га землі. Це говорить про те, що вони відстоюють інтереси громади? Тому сьогодні потрібне це перезавантаження, а потім, я певен, буде перегляд цих рішень і надана їм правова оцінка».

Чорнуха, підкуп та брудна агітація

Усі кандидати, з якими ми поспілкувалися, як один заявляють, що чули буцімто передвиборча кампанія у Карлівці супроводжується підкупом виборців. Утім назвати хто з кандидатів купує голоси ніхто не може. Голова Карлівської ТВК Маркіян Нога говорить, що до тервиборчкому таких звернень не надходило.

«Щодо підкупу — ми про поки що чуємо виключно в контексті чуток. Офіційних заяв до нас чи до поліції поки що не надходило».
poltavska-khvilia_xcwi/UCgDO4K7R.jpeg
Василь Зуб: інформація про підкуп є, але до кінця перевірки кримінальне провадження не відкриватимуть

Утім, інспектор з комунікацій ГУ НП Василь Зуб нам повідомив дещо іншу інформацію:

«18 жовтня надійшло повідомлення від спостерігача про те, що один із кандидатів придбав у школу майно. З даного приводу наразі проводиться перевірка. Це повідомлення зареєстрували і ним зараз займається поліція. Кримінальне провадження не відкрито».
poltavska-khvilia_xcwi/0cLuFVF7g.jpeg
З Карлівки ми поїхали, але, мабуть, не на довго, адже є підозра, що на виборах 31 жовтня політичне серіаліті тут не закінчиться

P.s. Цікавий факт — всі без виключення кандидати говорять, що знають про факти підкупу виборців. Знають навіть суми за голос. А от хто, коли, де і кому ті гроші роздає — ніхто не говорить.

Подякуй автору!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати автору гривнею.

Віталій Улибін

Ще з рубрики: "Соціум"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар