У нас немає лекцій, на яких викладачі диктують, а студенти пишуть: навчання за кордоном

Маргарита полтавка. Вчилася в Супрунівській, а потім уже і в міській школі. А коли закінчила її поїхала навчатися до Польщі. Сама. В 16 років. Як воно, бути студенткою іншої країни дізнавалася кореспондентка «Полтавської Хвилі» Катерина Ткаченко

1. Марго, чому вирішила вчитися за кордоном.

Спочатку ми з мамою думали про Київ. Але коли порівняли цінову політику польських університетів – зробили висновок, що навчання за кордоном обійдеться приблизно як навчання в Києві. Тому я вирішила спробувати щось нове.

На рецепції у ВУЗі сидять три людини. Одна розмовляє російською, друга англійською, третя – польською. Вони завжди на зв’язку і допомагають студентам.

2. Як воно, вчитися в іншій країні? Легко?

Легко не буває ніколи. Завжди потрібно постаратися, або чимось пожертвувати – лише тоді буде результат. Перші 2 місяці мені було важко. Чужа для мене країна, мовний бар'єр, знайомих немає, мами теж немає. Але тут головне не замикатися в собі. Сумуй, якщо тобі сумно. Радій, коли тобі весело.

Дуже багато студентів які їдуть, переживають всі зміни в собі. Втрачають мету, мотивацію і думають, що так важко буде постійно, а тому повертаються в Україну. Але вони забувають, що після дощу завжди виходить сонечко! Я відкрита людина, до всього ставлюся позитивно! І через 2 місяці після переїзду в моєму житті тільки і світить сонце. Головне – вірити в себе!

2. Яка вступна кампанія у Польщі. Що у тебе за спеціальність? Розкажи про свій університет.

Щоб вступити до університету досить подати атестат за 11 класів, де середнє арифметичне буде не менше 9, по 12-бальній системі і сертифікат про знання польської мови на рівні B1.

Я вчуся на журналістиці в приватному університеті, який займає 4-те місце серед приватних університетів Польщі в номінації «Перспектива» 2021р.

Перший рік спеціальність загальна. А на 2 і 3 – ділиться на медіа та бізнес журналістику. Медіа – на телебаченні, бізнес – в офісах.

Приватні університети співпрацюють зі своїми компаніями. Саме в ці фірми і йдуть студенти на роботу. В Польщі українцям вчитись безкоштовно у ВУЗах не можливо. Єдина причина, чому українець може вчитися на бюджеті – польське коріня. Ступінь бакалавра в Польщі здобувають за три роки, до речі.

3. Чим навчання у Польщі корисне? Розкажи про пари і перерви. Що у вільний час роблять польські студенти?

Навчання проходить на англійській та польській мовах. До нас приїжджають відомі журналісти, і ведуть цікаві лекції, розповідаючи секрети успішних журналістів.

Пари проходять не так, як в Україні. Мої друзі, які вчаться в Україні говорять: виходжу на пари – на вулиці темно... йду додому з пар – теж темно...

У Польщі студенти вчаться тільки 4 дні – п'ятниця вихідний. За 4 навчальні дні у нас всього 6-7 пар. Може тому студенти не втомлюються, не валяться з ніг, і спокійно роблять не тільки домашні завдання а й додаткові... Перерви між парами 30-40 хвилин. У цей час я завжди в їдальні.

Їдальня працює по принципу «Пузатої хати». За 100 гр – 30 грн. Для Польщі це нормально. Можна добре поїсти. Немає пюре, котлет. Натомість смачна телятина, баранина, салати.

Деякі студенти відпочивають в бібліотеці.

Їдальня

4. Як проходить навчання. Розкажи про цікавинки. Що ти навчилася?

У нас немає нудних лекцій, де викладачі читають з книги, а студенти повинні записувати все в зошит. Нам розповідають все конкретно, зайвого не скажуть. Якщо хочеш дізнатися більше про щось – вільно можна підійти до свого викладача, який порадить додаткову літературу, фільми і т.і. Ніхто нікого не змушує. Уже через місяць після початку навчання – ми почали їздити на пресконференції і брати інтерв'ю у польських політиків.

З першого дня нам дали зрозуміти, що ми не учні, а журналісти-початківці.

Після універу я б хотіла лишитися тут хоча б на три роки. Університет нас направляє на роботу по спеціальності. І я б хотіла працювати.

Мене радує, що після закінчення університету я не повинна бігати і переживати, чи візьмуть мене без досвіду на роботу.

5. Які у вас форми контролю? Екзамени, курсові є?

Так, у нас у кінці кожного семестру студенти складають сесію. На жаль, тут все суворо, і схалтурити не можна. Якщо не здав, йдеш на платні перездачі, які коштують 50-80 $.

Але якщо ти будеш робити всі домашні завдання, і не пропускатимеш пари, то завалити сесію неможливо! Так як сесію ти закриваєш за своїми домашніми завданнями.

6. Скільки коштує навчання? Де береш гроші на життя? Що робиш у вільний час?

Навчання коштує в районі 1200-2000 $, все залежить від факультету і мови викладання. Факультети англійською мовою коштують на 300-400 $ дорожче.

Перші 2 місяці мені допомогла мама, потім я працювала офіціанткою в ресторанчику. Паралельно робила брови дівчатам.

На другий рік навчання я почала знімати студію в Варшаві, де зараз проводжу для дівчат курси візажу, навчаю бровістів та майстрів по роботі з волоссям.

Студія, яку орендує Маргарита

У мене немає вільного часу!! Я завжди розвиваюся, вчуся і пізнаю цей світ! (Серйозно кажу, навіть серіал немає часу дивитися).

У Варшаві я знялася у військовому фільмі, на зйомках познайомилася з відомим ілюзіоністом, через півроку ми пішли з ним на проєкт «У мене є талант!» Як у нас – «Україна має талант». У вересні шоу буде на всіх телевізорах в Польщі. Детально не розкажу, бо підписала договір про нерозголошення.

7. Як батьки поставилися до твого рішення їхати в іншу країну?

Саме мама запропонувала розглянути варіант навчання за кордоном! Я їй дуже вдячна за цю можливість. З дитинства вона виховувала в мені самостійність. Тому приводів для переживань не було. Та й у мене не було страхів з приводу самостійного життя.

8. Як влаштовано життя в гуртожитку? Що там класного?

За гуртожитку нічого сказати не можу, так як знімаю квартиру. Цінова політика на квартири як і в Києві від 10-15 тис. грн.

9. З яких країн їдуть до Польщі?

До Польщі їдуть не тільки з України. На моєму факультеті журналістики є студенти з Білорусі, Росії, Туреччини. Ще зустрічала дуже багато китайців і японців.

10. Дай пораду абітурієнтам. Що треба, аби вчитися за кордоном?

Абітурієнтам хочу порадити ніколи не зупинятися. Буде важко, але тільки найсильнішим і цілеспрямованим почне світити сонечко. О, ледь не забула. Ще важливо знати мову. Без знання іноземної мови сонечко буде світити тільки вдома.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Катерина Ткаченко

Ще з рубрики: "Новини регіону"