У Полтаві встановили пам'ятник російському полководцю Суворову. ФОТО, ВІДЕО

У Полтаві в музеї важкої бомбардувальної авіації з’явився пам'ятник російському полководцю Олександру Суворову. Раніше цей монумент, накритий тентом, стояв на подвір’ї київського військового ліцею імені Івана Богуна. Ми спробували дізнатись, як він потрапив до Полтави.

poltavska-khvilia_xcwi/66Nwlbx7R.jpeg

Довідка: російський полководець Олександр Суворов брав участь у придушенні Коліївщини ‒ козацько-селянського повстання на Правобережній Україні 1768‒1769 років, також під його керівництвом 1778 року відбулася насильницька депортація з Криму до тодішньої Азовської губернії Російської імперії понад 30 тис. кримських християн (греків і вірмен), внаслідок якої загинуло близько половини переселенців.

Ми приїхали в музей у середу, 26 січня. На відкритій території посеред військових літаків на постаменті стоїть пам'ятник російському військовику. Нам вдалося поспілкуватися з директором музею важкої авіації Віктором Дейнегою. Під час розмови з ним ми дізналися, що рішення про передачу пам'ятника з Києва до Полтави ухвалила комісія Міністерства культури України.

poltavska-khvilia_xcwi/PLWCt-bng.jpeg
Віктор Дейнега (Фото — Новини Полтавщини)

«Згідно з законом України “Про музей і музейну справу” ми можемо розміщувати в музеї різні експонати. Нам комісія наряд виписала, ми отримали та й виставили як музейний експонат. Він цікавий тим, що зроблений вручну і десь його продати, на мій погляд, неправильно», — говорить Віктор Дейнега.

Адміністрація військового ліцею імені І. Богуна у столиці захотіла прибрати пам'ятник зі своєї території у 2017 році, пише Радіо Свобода. 26 грудня 2018 року відбулась комісія Мінкульту на чолі з тодішнім міністром культури Євгеном Нищуком. На своїй фейсбук-сторінці він написав:

«Експертна комісія Мінкультури одностайно ухвалила рішення, яке дасть змогу перенести пам'ятник Суворову з подвір’я Київського військового ліцею імені Івана Богуна».

На цей пост послалося багато українських ЗМІ, пізніше допис зник зі сторінки міністра. Монумент демонтували і прибрали з подвір'я військового ліцею на початку 2019 року.

poltavska-khvilia_xcwi/OZpXlxx7R.jpeg
(Фото — УІНП)
poltavska-khvilia_xcwi/Sntqlbbng.png

На сайті Українського інституту національної пам'яті з'явилося повідомлення, що пам'ятник передадуть до одного зі швейцарських музеїв Суворова. Проте за невідомих обставин монумент опинився серед літаків та військової техніки на подвір'ї музею авіації у Полтаві.

Співробітник Українського інституту національної пам’яті Богдан Короленко, який безпосередньо займався демонтажем, говорить, що деталі логістичної «спецоперації» можуть знати у київському військовому ліцеї імені Богуна.

Адміністрація ліцею повідомила нам, що вони мають копію рішення Мінкульту і нададуть його у відповідь на журналістський запит.

poltavska-khvilia_xcwi/x8ri3bxnR.jpeg

Однак колишній директор Українського інституту національної пам'яті Володимир Вятрович говорить, що таке рішення адміністрація ліцею ухвалила самостійно.

«Я вважаю, що не варто було цей пам'ятник перевозити до Полтави і перетворювати це місто на одне із тих місць, де уславлюється російське імперське минуле. Моя особиста версія, що це хтось із приватних осіб хотів таким чином зберегти цей монумент. Я пам'ятаю, коли підіймалося питання про демонтаж цього пам'ятника, ціла група колишніх випускників ліцею наполягала на його збереженні», — розповів Володимир Вятрович.

Представник Українського інституту національної пам'яті Олег Пустовгар говорить, що спочатку пам'ятник мали передати до Ізмаїлу, де планували створити музей колоніального режиму.

poltavska-khvilia_xcwi/d66Lnax7g.png
Олег Пустовгар
«Однак він чомусь опинився у Полтаві і це підсилює контекст Полтави як "города руської слави"», — сказав Олег Пустовгар.

Український інститут національної пам'яті звернувся з офіційним листом до військового музею Міноборони України, у якому зазначено, що експонування такого монументу викликає суспільний резонанс. Вони просять переглянути доцільність його експонування та врахувати позицію спільноти ветеранів російсько-української війни.

А поки полтавські активісти очікують відповідь на свій лист, Суворов стоїть в оточенні військової техніки у Полтаві і мечем показує у північно-східному напрямку — на Москву.

poltavska-khvilia_xcwi/yramqbx7g.jpeg

Раніше ми писали, що на Полтавщині демонтували ще три радянські пам'ятники.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Валерія Литвин

Ще з рубрики: "Соціум"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар