«Весь світ отримує демонстрацію «якості» російської зброї. Це, м’яко кажучи, нікого не надихає»: як на росії обвалилася ціла галузь

Відповідно до останніх даних, оприлюднених провідними світовими компаніями в секторі озброєнь, російська галузь експорту зброї — історично друга за прибутковістю у світі після Сполучених Штатів — зазнає краху під тягарем технологічних змін, міжнародної політичної ізоляції та катастрофічної війни в Україні. Про це пише видання Newsweek.

poltavska-khvilia_xcwi/JbED7AaVg.png
Знищений російський танк у місті Святогірськ, 1 березня 2023 року. Фото: Анатолій Степанов

Дані, опубліковані Стокгольмським інститутом дослідження проблем миру (SIPRI), показують, що військовий експорт росії впав на 31% за останні п'ять років порівняно з попередніми п'ятьма роками.

Частка росії у світовому експорті зброї впала до 16%, залишивши її далеко позаду США, на які припадає 40% військового експорту. Наразі росія лише трохи випереджає Францію з 11% у цьому сегменті.

Останні дані SIPRI підтверджують похмуру траєкторію для російських військових експортерів.

«Це дійсно суттєво, але це не такий вже і сюрприз. Це те, наближення чого можна було побачити», — зазначає у коментарі Newsweek старший дослідник SIPRI Сімон Веземан.

Видання робить акцент, що Захід працює над ізоляцією росії ще після анексії Криму та розпалювання війни на Донбасі, починаючи з 2014 року. А з повномасштабним вторгненням ці зусилля ще більше посилилися.

«Тиск з боку США та інших держав триває з 2014 року — як на потенційних клієнтів, так і на вже існуючих клієнтів росії. Це робиться, аби вони припинили купували російське, і в той же час їм пропонуються альтернативні технології та альтернативна зброя. Це зробили з Індією. Вони зробили це з Індонезією, і це змусило Індонезію скасувати замовлення російських бойових літаків. Вони зробили це з Єгиптом, адже Єгипет мав замовлення на бойову авіацію з росії, і це кануло в минуле. Вторгнення, звичайно, призвело до ще більшого тиску з боку США та інших держав. «Не купуйте в Росії. Ви або з нами, або ви проти нас. Якщо ви купуєте в росії, виглядає так, ніби ви проти нас. І якщо ви з нами, можливо, ми готові постачати всі види чудових технологій», — додає Веземан.

Видання нагадує, що понад 1000 іноземних компаній покинули росію, а контроль за експортом ускладнює для місцевих виробників отримання передових компонентів, необхідних для високотехнологічних товарів і зброї.

Один зі співрозмовників, обізнаних з російською військовою промисловістю, який побажав залишитися неназваним, розповів Newsweek:

«По-перше, експортні контракти тепер засунуті в найдальший куток, оскільки потреби російських військових є головним пріоритетом. По-друге, я підозрюю, виникнуть значні затримки у виконанні навіть існуючих угод через припинення поставок запчастин іноземного виробництва та боротьбу за нарощування внутрішнього виробництва. Крім того, весь світ отримує демонстрацію «якості» російської зброї та технологій у режимі реального часу, що, м’яко кажучи, не надихає. Ми бачимо, що росія вдалася до купівлі бойових безпілотників в Ірану — країни, яка роками перебувала під санкціями США. Я думаю, ми бачимо ранні стадії процесу, в результаті якого росія випаде зі списку найбільших світових експортерів зброї. Вона продовжуватиме торгувати лише з такими, як «Талібан», і кількома країнами-союзниками. Можливо, через якісь бартерні угоди. Але це все».

Джерело також відзначило різницю в рівнях контролю якості продукції військового комплексу, що постачається для російського війська, від тієї, що йде на експорт. Останній проходить мінімальні перевірки, адже для сертифікації товару на експорт необхідний лише базовий контроль якості «комерційного рівня».

«Отже, в результаті, компанії, які працюють з іноземними покупцями, виводять на ринок усе, що завгодно, включаючи вживані товари, іржаві або несправні деталі, навіть відверту підробку. Це очевидно впливає на якість такого експорту», – розповів співрозмовник.

Також, як зазначає видання, росія зіткнулася з репутаційною проблемою, яка посилюється низькою ефективністю її військових в Україні. путін і його головні союзники намагалися представити росію як технологічно розвинену державу, здатну конкурувати зі своїми суперниками в Північній Америці та Європі. Але її нездатність або небажання використовувати свою нібито найсучаснішу зброю, як-от танки Т-14 «Армата» та винищувач Су-57 — демонструють всім іншу історію.

«Найбільші держави шукають більш досконалу зброю, співпрацю та передачу технологій. Вони не дуже впевнені в російських технологіях. І, звісно, ця невпевненість базується на слабкості російської економіки, яка не дуже розвинена в технологічному плані. Це ставить багато знаків запитання щодо того, чи зможуть росіяни щось забезпечити через 10, 20, 30 років. Щось, що все ще буде дієвою зброєю», — коментує Веземан.

Експерт зазначає, що російський експорт зброї лишається актуальним хіба що для Африки, хоч і там суттєво падає.

«Якщо ви африканська країна, це не має для вас такого великого значення. Прості речі — це добре, і це працює. Але якщо ви Індія, ви хочете передавати технології, і ви просто більше в це не вірите», — додає Веземан.

Згідно з даними дослідження, Індія — колись найбільший ринок росії — впав на 37%.

«У 2021–2022 роках росія не здійснювала жодних поставок до Єгипту, а обсяг поставок до Китаю у 2020–2022 роках був на значно нижчому рівні, ніж у 2018–19 роках», — йдеться у звіті SIPRI.

Цілком ймовірно, що обсяги замовлень з цих двох держав скоротяться і в найближчі роки.

Видання пише, що війна москви проти України лише поглибила багато давніх економічних, політичних і соціальних проблем росії. І замість того, щоб лякати Захід, ця агресія кремля, спричинила епохальну європейську переоцінку своєї військової готовності.

«Обсяги незавершених поставок основних озброєнь з росії вказують на те, що її експорт озброєнь, ймовірно, продовжить падати в найближчі роки», — йдеться у звіті SIPRI.
«Бойові літаки та бойові гелікоптери були одними з основних експортних товарів Росії з 1992 року. Загалом у 2018–2022 роках вона поставила 328 одиниць, що становило 40% російського експорту зброї за цей період. Однак до кінця 2022 року у неї були незавершені поставки 84 бойових літаків і бойових вертольотів», — констатують аналітики.

Мрія путіна про «фортецю росію» була побудована на фундаменті страшної військової сили, пише видання. Але приниження кремля в Україні та задушена санкціями економіка натякають на зовсім інше майбутнє російської імперії путіна.

«Через пару років росія цілком може стати лише третім, а може навіть четвертим гравцем у світовому військовому експорті. Ці зміни справді дуже вражаючі», — констатував Веземан.

Подякуй авторам!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторам гривнею.

Полтавська хвиля

Ще з рубрики: "Новини"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар