Від журналістського розслідування до відвертого маніпулювання — один крок

13 жовтня в авторитетному виданні «Полтавщина» з’явився матеріал з претензією на журналістське розслідування на тему закупівлі кондиціонерів для Полтавської обласної ради під авторством Дарини Синицької.

poltavska-khvilia_xcwi/Ai4GjWKnR.jpeg

Можна було б щиро порадіти, що інтернет-видання виконує таку важливу соціальну функцію контролю над владою, якби не одне маленьке (хоча, точніше - чималеньке) АЛЕ: у спробі знайти чергову зраду, журналісти не вельми ретельно перевіряли викладені факти. І в підсумку, замість журналістського розслідування маємо статтю з елементами маніпулювання, дотепними картинками і гарною розповіддю, яка, щоправда, має мало спільного із реальністю. Отже, скористаємося правом на відповідь, його редакція люб’язно надала на комерційній основі.

В матеріалі стверджується про те, що замовником закупівлі є Полтавська обласна рада — це випливає із назви статті: «Полтавська облрада замовила 10 кондиціонерів із переплатою у 50 тисяч гривень». Ба більше — дотепна картинка має створити у читача стійке переконання в тому, що ініціатором придбання кондиціонерів є ніхто інший, як особисто голова облради. Але ж, по факту замовником є КОМУНАЛЬНА УСТАНОВА ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ З ЕКСПЛУАТАЦІЇ АДМІНІСТРАТИВНИХ БУДІВЕЛЬ. Яка є окремою юридичною особою і відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» виступає замовником закупівель товарів, робіт і послуг. Відповідно до частини четвертої статті 7 Закону України «Про публічні закупівлі» державне регулювання та контроль у сфері закупівель здійснюють Рахункова палата, Антимонопольний комітет України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю та його міжрегіональні територіальні органи. Тож, по факту — абсолютна маніпуляція номер один.

Йдемо далі: у матеріалі сказано, про те, що «один з потенційних продавців спробував оскаржити умови тендера, оскільки він виключав можливість участі для компаній, які зареєструвалися цього року, а також ФОПів». Насправді в оприлюдненому оголошенні було зазначено, що резиденти та нерезиденти УСІХ ФОРМ ВЛАСНОСТІ ТА ОРГАНІЗАЦІЙНО-ПРАВОВИХ ФОРМ мають право брати участь у вказаній процедурі на рівних умовах. А отже — маємо факт маніпулювання номер два.

І третє: не наша справа обраховувати фінансову складову — пропонуємо редакції інтернет-видання «Полтавщина» провести експеримент і спробувати оголосити тендер. На придбання чого завгодно: телевізорів, кондиціонерів, телефонів. Можливо тоді, ви побачите дещо різницю у цінах між інтернет-магазинами (є версія, що більшість товару ввозиться для них в Україну в сіру, і з нього не сплачується мито), і офіційними компаніями, які сплачують за виготовлення тендерної документації, участь в аукціоні, відраховують податки до бюджету. Можливо, провівши такий експеримент, ви дещо зміните методику обрахунку, і не будете так сміливо кидатися звинуваченнями у завищенні цін. Але поки що, по факту — маємо маніпуляцію номер три.

Сподіваємося, що поява цього матеріалу стало наслідком недоопрацювання над фактажем, і в подальшому, журналісти будуть більш ретельними у перевірці наведених фактів. Адже ми також зацікавлені в тому, щоб незалежні медіа незалежно контролювали і перевіряли органи влади — бо в цьому запорука демократичного і успішного розвитку України!

Пресслужба Полтавської обласної ради

Ще з рубрики: "Соціум"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар