«Відкрите небо» з ЄС: що передбачає угода та як зміняться ціни на авіаквитки

До кінця 2021 року може запрацювати угода про «відкрите небо» з ЄС. Рейсів стане більше і зросте конкуренція, завдяки чому подешевшають квитки. Українські ж авіакомпанії можуть програти.

Давня мрія про здешевлення перельотів між Україною та державами Євросоюзу невдовзі може стати реальністю. Рада ЄС погодилася підписати угоду про спільний авіаційний простір («відкрите небо») восени 2021 року.

Важливу, але поки що формальну подію в Україні оцінили на найвищому рівні. «Угода дасть змогу нашим громадянам отримати дешеві квитки та розширити географію подорожей», — зауважив президент Володимир Зеленський.

Це правда. Угода відкриє український ринок авіаперевезень для компаній з ЄС. У конкурентному середовищі, як говорить економічна теорія, ціни зменшуються, тож виграють споживачі — українці, які користуються послугами авіакомпаній.

Утім, не все так однозначно. Вітчизняні перевізники скаржаться, що через дискримінаційність окремих пунктів угоди вони можуть втратити позиції на ринку. Причому як на українському, так і на ринку Європейського Союзу.

Що передбачає «відкрите небо»

Європейський спільний авіаційний простір — двостороння угода між ЄС і третіми країнами, що встановлює спільні стандарти безпеки та лібералізує ринкові відносини у сфері авіації. Простіше кажучи, документ передбачає зняття обмежень на виконання польотів між аеропортами України та країн ЄС.

На першому етапі перевізники зможуть літати між будь-якими містами України та Євросоюзу. Тобто компаніям не доведеться чекати на дозволи від Державної авіаційної служби. Достатньо буде домовитися з аеропортами про слоти — періоди часу, протягом яких дозволені зліт та посадка повітряних суден.

Другий етап, навколо якого точаться дискусії, дасть можливість будь-якій авіакомпанії з ЄС виконувати регулярні рейси на території України. Жодних обмежень щодо використання цього права іноземними перевізниками не буде.

Це непокоїть локальних учасників ринку, адже вони зможуть виконувати рейси тільки між містами Євросоюзу та українськими містами. Всередині ЄС діятимуть обмеження.

Ще з рубрики: "Соціум"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар