Влада теж воює: скільки депутатів з Полтавщини обороняють Україну на фронті

«Підуть депутати на фронт — піду і я», «чому діти простих людей воюють, а синки депутатів тікають за кордон?», «всіх у селах гребуть, поки депутати там відсиджуються». Кожен з нас чув подібні вислови, а може навіть озвучував. Що стоїть за ними: недовіра до влади, вплив ворожих ІПСО чи страх мобілізації? А що, як виявиться, що депутати теж воюють, захищають державу, стають ветеранами та гинуть, обороняючи нас від росіян?

«Полтавська хвиля» дізналася, скільки представників влади регіону служили та продовжують служити в лавах ЗСУ від початку повномасштабного вторгнення.

poltavska-khvilia_xcwi/eehXRpyIR.jpeg

Держава-агресор постійно поширює шкідливі наративи про те, що депутати ховаються за спинами цивільних та не хочуть воювати/ховають своїх дітей чи незаконно переправляють їх через кордон, аби тих не мобілізували. Вороже ІПСО «кричить» про це на кожному кроці та поширює подібні дописи й відео у кожній соцмережі, аби роз'єднати українців. Почасти, це підкріплено правдою, але не завжди збігається з реальністю.

Наприклад, у 2023 році рух «Чесно» досліджував кількість депутатів місцевих рад, які воюють на фронті. Станом на серпень того року було відомо про понад 600 депутатів, які захищають Україну від росіян, з урахуванням того, що дві партії відмовилися надавати конкретні цифри.

Наративи про депутатів на фронті — не нові. Їх поширюють соцмережами, вони стають «народними мемами», приводами для жартів і сценок гумористичних шоу. Такий «феномен» можна пояснити певною недовірою до влади. За словами кандидатки соціологічних наук Тетяни Єрескової, питання довіри чи недовіри до представників влади актуалізується саме у ситуаціях невизначеності чи ризику. Це все уособлює собою повномасштабна війна.

«Коли у людини зростає невпевненість у майбутньому, збільшується кількість проблемних ситуацій, соціальна реальність навколо стає складнішою, простір безпеки «розмивається», влада може уособлювати «джерело» проблем», — додає пані Тетяна.

Тож «Полтавська хвиля» звернулася до міських рад області, аби порахувати, скільки депутатів воюють чи воювали на фронті від початку повномасштабної війни. Для цього ми звернулися до Полтавської облради й Кременчуцької районної ради, а також поспілкувалася з представниками міських рад:

 • Полтави;
 • Заводського;
 • Пирятину;
 • Зінькова;
 • Глобиного;
 • Карлівки;
 • Горішніх Плавнів;
 • Решетилівки;
 • Миргорода;
 • Гребінківки;
 • Лубен;
 • Кобеляк;
 • Лохвиці;
 • Хорола;
 • Гадяча.

Згідно з відповідями на інформаційні запити «Полтавської хвилі» до 17 рад, станом на травень 2024 року 22 депутати з Полтавщини воюють на фронті. Частину з них мобілізували, деякі — пішли захищати країну добровольцями. За власними підрахунками журналістів, ще троє депутатів з Лубенської та Гадяцької міськради ймовірно служать на фронті.

«Полтавська хвиля» зазначає, що деякі дані в матеріалі можуть бути неточними, однак інформацію ми отримали від представників органів місцевого самоврядування.

Депутати з Полтавщини, які обороняють Україну на фронті

Отже, 22 депутати з Полтавської області взяли до рук зброю, аби захищати Україну. Здебільшого вони входять до фракцій ВО «Свобода» та «Європейська солідарність». Перелік депутатів, які воюють від початку повномасштабного вторгнення:

poltavska-khvilia_xcwi/iXIFaSsIg.jpeg

Хорольська міськрада

Один депутат, ім’я якого невідоме

Решетилівська міськрада

Анатолій Ханко, фракція «Свобода» та Олег Коцар, фракція «Свобода»

Заводська міськрада

Олександр Нещадим, позапартійний

Полтавська облрада

Три депутати, імена яких невідомі

Зіньківська міськрада

Людмила Кімлик-Яроха, входила до фракції «Довіра»

Глобинська міськрада

Іван Череп, фракція «Свобода»

Гребінківська міськрада

Олег Жолобецький, фракція «За майбутнє»

poltavska-khvilia_xcwi/BVLKaSySR.jpeg
poltavska-khvilia_xcwi/faXK-SsIR.jpeg

Представники влади, які воювали за країну

Також у регіоні є депутати, які ставали на захист України. Нині ж їх демобілізували.

Пирятинська міськрада

Сергій Пазюк, фракція «Батьківщина»

Полтавська міськрада

Катерина Ямщикова, фракція «Слуга народу», Вадим Ямщиков фракція «Слуга народу»

Решетилівська міськрада

Сергій Колотій, фракція «Довіра»

Миргородська міськрада

Анатолій Соломаха, фракція «Свобода»

Захисники назавжди

На жаль, чотири депутати зі згаданих вище міських рад, загинули, обороняючи країну від окупантів на фронті. Юліан Матвійчук, який входив до фракції «Свобода» у Полтавській міськраді, обороняв Донеччину. Лікарі кілька днів боролися за його життя, однак врятувати чоловіка не вдалося. 20 травня його серце зупинилося.

Військовий і депутат Кременчуцької районної ради, який входив до фракції «Батьківщина», Михайло Кравченко, воював у складі 58-ї окремої мотопіхотної бригади імені гетьмана Івана Виговського. 9 червня 2023 року стало відомо про його загибель.

Олександр Оксанченко був не лише депутатом Миргородської міськради від фракції «Сила і честь», а й найкращим льотчиком-винищувачем у світі. На початку повномасштабного вторгнення воїн загинув, відвернув на себе увагу ворожої авіації, чим врятував життя людей.

Військовий і депутат Миргородської міськради, який входив до фракції «Європейська солідарність», Анатолій Карбан захищав Донеччину. Чоловік загинув у квітні 2023 року, виконуючи бойове завдання.

Влада теж воює. Розповіді про «відсиджування» — підігравання ворогу

За словами соціологині Тетяни Єрескової, здебільшого негативне ставлення до влади пов'язане з домінуванням у суспільстві соціальних очікувань у форматі «побажання». Себто, ставлення до влади завжди залежить від її дій, а влада завжди обіцяє більше, аніж може виконати. Саме розчарування невиконаними обіцянками призводить до негативного ставлення людей до представників влади.


Депутати органів місцевого самоврядування підлягають мобілізації, стають до лав ЗСУ, захищають країну на фронті, отримують поранення, стають ветеранами та, на жаль, гинуть.

Варто пам'ятати, що поширювати наративи про так зване «відсиджування» депутатів = підігравати російській пропаганді, яку ворог використовує для розділення українців. Воюють всі. І влада також.

Честь і слава всім Героям та Героїням, які обороняли та продовжують обороняти Україну від окупантів.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Євгенія Мазниця

Ще з рубрики: "Тексти"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар