Воюйте, а ми вас дострелимо: на депутатів Щербанівської ради тисне голова ТГ

Все почалося з того, що після виборів, голова Щербанівської ТГ втратив депутатську більшість. Наразі він боїться втратити крісло — тому здійснює тиск на депутатів. Із останнього — виклики депутатів у бюро стратегічних розслідувань. Щоб дізнатися про хронологію подій «Полтавська хвиля» поспілкувалася з Оксаною Гурцевою.

Оксана Гурцева — депутатка Щербанівської ОТГ, активістка, волонтерка, працювала в Щербанівській сільській раді під керівництвом Ігоря Процика.

Чотири місяці тому у Щербанівській ТГ сформувалася нова депутатська більшість. Якщо раніше голова Ігор Процик мав повну підтримку своїх рішень серед депутатів, бо майже всі були його прихильниками — то цьогоріч усе змінилося. Наразі, з 26 депутатів однопартійців голови лише 5.

Обранці-опозиціонери прагнуть працювати відкрито, вмовляють керманича публікувати всі звіти про використання коштів на сайті громади, розв'язувати земельні питання прозоро. Проте пан Процик не поспішає йти назустріч. Натомість — використовує різні методи психологічного тиску: погрожує звільненнями, ігнорує прохання. Зараз дійшло до того, що депутатів почали викликати до внутрішніх органів на розмови, що скоріше нагадують допит.

Точка неповернення

Усе почалося минулого року. У жовтні 2020 ми затверджували бюджет. Тоді ж домовилися про те, що потрібно виділяти кошти на розвиток округів, які входять до складу громад. Всі розуміють, що є захищені статті витрат, а є кошти на розвиток громади, якими розпоряджається сільський голова на свій розсуд. Депутатський корпус запропонував Ігорю Степановичу розділити 10 мільйонів між чотирма округами. Але ми наткнулися на ігнорування і агресію. Раніше Процик все вирішував одноосібно. Думка депутатів? Та кому вона потрібна.

Зараз це не працює. Чому? Все просто — депутати почали спілкуватися із виборцями на своїх округах. Ми хочемо робити те, що потрібно людям, дослухаємося до їхніх побажань. Люди просять нас встановити майданчики, зробити парк, облаштувати зелену зону.

Співпраця депутатів і сільського голови у Щербанях виглядає приблизно так:

Ми не можемо нормально працювати. Йдемо до людей — говоримо з ними — звертаємося до голови і погоджуємо те, як розв'язати проблему — обіцяємо людям, що все зробимо. А потім, коли голова відмовляється від своєї обіцянки — брехунами в очах виборців залишаємося ми. Але ж це не так.

У Малому Тростянці немає інфраструктури взагалі. А там живе багато молодих сімей із дітьми. Я написала список потреб. Пан Ігор погодив і пообіцяв зробити все, відповідно до списку. Результат — пройшов майже рік — спортивного майданчика немає. Лише зараз сільська рада виносить на сесію питання про виділення земельної ділянки під спортмайданчик.

Вірити обіцянкам голови неможливо. Це доводить і історія з басейном.

Будівництво фізкультурно-оздоровчого басейну по вулиці Шкільна,18 в Розсошенцях під Полтавою розпочалося з жовтня 2017 року. Тоді Щербанівський сільський голова Ігор Процик обіцяв збудувати басейн за два роки. Нагадаємо, що басейн зводили за співфінансування держави, області і сільради. Основні кошти — фінансування з Державного фонду регіонального розвитку, оскільки проєкт побудови басейну переміг у конкурсі. Проте басейн не відкрили і досі. А вартість робіт за ці роки, до речі, виросла з 37 млн до 56 млн грн.

Зміни в громаді

Після цих перипетій депутатська більшість вирішила брати участь у розв'язанні всіх питань Щербанівської ТГ.

Крок 1.Переформатування виконкому.

Спочатку виконком на 90% складався з прибічників Процика. Але ми проголосували за зміну людей у ньому. Коли рішення було прийнято — у виконкомі опинилися нові, незаангажовані представники нашої громади — місцеві жителі, активісти, приватні підприємці.

Дуже важливо було завести у виконком саме підприємців з якими до цього апарат сільської ради не співпрацював взагалі.

Крок 2. Комісії та їхні голови

Друге рішення — переформатування постійних депутатських комісій. Після виборів усі депутати мають бути в одній комісії. Проте сільський голова на свій розсуд розподіляв депутатів по комісіях. Тобто він сформував більшість у тих комісіях, де було вигідно йому. Ми з цим не погодилися і переформатували комісії. Раніше у нас було 5 постійних депутатських комісій, голови яких виконували всі накази Процика. Зараз комісій вже 6 і представники кожної партії є головами однієї комісії. Бо це правильно. Бо це справедливо. А ми хочемо, щоб рішення формувалося по-справедливості.

Крок 3. Звільнення заступників

Депутатська більшість вважає, що заступники сільського голови не виконують своїх обов’язків. Прямий доказ цього — проблеми в Щербанівському ліцеї.

На одній із сесій ми більшістю проголосували за те, щоб два з трьох заступники не працювали. Але сільський голова накладав вето на нашу пропозицію. Та ми не здаємося — рішуче йдемо до своєї цілі і готуємося подолати вето сільського голови.

Штат сільської ради дуже роздутий — там багато керівників, але мало виконавців. А позаяк пан Процик говорить, що у громади немає коштів — депутати пропонують йому рішення — скоротити двох заступників. І тоді громада збагатиться на приблизно 70 тис.грн. Непогана місячна економія.

Крок 4. Земельні питання

У групі Відкрита влада. Щербані нещодавно з’явилося оголошення:

«Разом з депутатами самостійно скликаємо сесію для розгляду земельних питань. Якщо сільський голова Ігор Процик цього робити не хоче, якщо йому байдуже до потреб людей, то ми це зробимо і без нього. Закон нам це дозволяє. Позачергова сесія відбудеться 11 жовтня. Вперше розгляд земельних питань проведемо відкрито для людей, як того вимагає закон».

Це тому, що із найбільш конфліктних питань у Щербанівській громаді досі залишаються питання землі.

Булінг

Раз на тиждень сільський голова виходить в прямий ефір на власній сторінці Фб, де розповідає про події, які відбулися за тиждень у сільській раді.

Разом з тим він постійно називає моє прізвище та прізвища інших депутатів, які входять до теперішньої опозиційної більшості. На нашу адресу звучать звинувачення в тому, що ми бунтуємо і ухвалюємо неправильні рішення.

Під час сесії Процик навмисне називає депутатів, потворячи прізвища неправильними наголосами чи буквами. Окрім того, неодноразово звучали погрози. Через це ми ведемо запис кожного засідання.

Тиск

Нещодавно мене викликали в бюро стратегічних розслідувань. Зателефонували і сказали, щоб я приїхала. Пояснили, що не мають до мене претензій, але хочуть отримати деякі роз’яснення. Я поїхала з адвокатом. Добре зробила, бо було відчуття, ніби потрапила на допит.

Мені почали показувати якісь незрозумілі документи, які не мають юридичної сили, бо не підписані. Запитували, чому я голосувала за питання, які вказані в них. Тобто фактично слідчі органи втручалися у роботу депутата. Для мене це нонсенс. Я відчуваю тиск. Так не повинно бути у сучасному світі.

На “зустрічі” мені показували рішення сільської ради і запитували, чому я за них голосувала. А рішення не було оформленим чи підписаним сільським головою. Вони показували мені фактично пустий аркуш, провокуючи реакцію. Я думаю, що слідчі органи мають бути об’єктивними, а зараз ми бачимо іншу ситуацію. Коли я попросила показати заяву про те, хто ж на мене написав доповідну, то вони відповіли, що самостійно проводять розслідування. Але той пакет, який я бачила у них на столі, не оприлюднений на жодному сайті чи сторінках сільської ради.

Чи думаю я, що це справа Процика? — Так. Думаю. Я давно його знаю. Ми працювали разом. Він був моїм керівником. Неодноразово я від нього чула погрози про те, що він звільнить мене з роботи за активну громадську позицію. Одного разу погрожував, бо я без його дозволу організувала акцію з перекриття дороги, яку треба було терміново відремонтувати. Погрози звучали неодноразово. Зараз знову те саме — бо треба правильно голосувати.

Хто такий Ігор Процик

Ігор Степанович Процик голова з 2015 року. За час каденції на пана Голову відкрили два кримінальні провадження: перше за частиною 3 статті 191 Кримінального кодексу України — це привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб. У ньому розслідується близько десятка фактів зазначених правопорушень з боку посадових осіб виконавчого комітету Щербанівської сільради.

Друге — за статтею 351 Кримінального кодексу. Стосується воно перешкоджання діяльності депутатів місцевої ради. У рамках даного провадження також розслідується близько десяти фактів перешкоджання депутатській діяльності з боку Щербанівського сільського голови.

Звітність

За словами пані Оксани сільський голова не звітується ні перед людьми, ні перед депутатами. А з народом спілкується, коли виходить у прямі ефіри у фейсбуці.

«Полтавська хвиля» також не знайшла жодної інформації про фінанси на сайті громади. Усі розміщені рішення опубліковані без додатків.

Пані Оксана говорить, що всі заслуги активістів громади Процик приписує собі. Хоча за всі рішення щодо виділення коштів голосують депутати сільської ради.

«Крайня історія пов'язана з індивідуальним опаленням. Публічно Ігор Процик говорить, що це його ініціатива. Але це неправда. Насправді ідея належить начальнику УЖКГ В’ячеславу Макаренку та депутатам з с.Розсошенці. Але про це ніхто не знає, бо вся інформаційна політика направлена на те, щоб переконати людей, що в ТГ працює лише одна людина. Депутати неодноразово пропонували Ігорю Степановичу об’єднатися і злагоджено працювати разом. Але він звик усе вирішувати сам і як наслідок — виклики по кримінальних розбірках. І здається мені, що я не перша і не остання».
Андрій Горб

Ще з рубрики: "Новини регіону"