Вождь з Полтави чи міф? Розбираємося, чи справді пілот Іван Даценко міг очолити індіанське плем'я

Певно, ви бодай раз чули історію про вождя племені ірокезів, який пригощав своїх гостей горілкою і галушками, а потім ще й затягував пронизливим баритоном «Розпрягайте, хлопці, коней». За легендою, цим чоловіком був пілот Іван Даценко з Полтави, який дивом урятувався з палаючого літака і втік до Канади, де отримав ім'я Poking Fire — «Той, хто пройшов крізь вогонь». Надихнувшись цією історією, режисер Михайло Іллєнко навіть зняв однойменний фільм.

Ми спробуємо дослідити «білі плями» у життєписі авіатора та з'ясувати, як все було насправді.

poltavska-khvilia_xcwi/8vFSl8aSR.jpeg

Все почалося у далекому 1967 році, коли совєтський танцівник балету Махмуд Есмамбаєв прибув у Канаду на всесвітню виставку. Він зі своєю делегацією завітав до поселення індіанців, де був не на жарт здивований.

«Здоровенькі були», – чистою українською привітався вождь.

Потім чоловік ніби то запросив артиста у свій вігвам, де дружина частувала гостя полтавськими галушками, а діти говорили українською. Вождь назвався Іваном Даценком з-під Полтави й сказав, що сумує за Батьківщиною.

poltavska-khvilia_xcwi/1LdpcUaIg.jpeg
Вождь Poking Fire

Танцівник розповів про цю зустріч журналістам лише 30 років потому. Історія набула такого розголосу, що згодом Есмамбаєв почав відмовлятися від своїх слів. Але чому? Ось тут і починаються таємниці, які з плином часу обростали все новими й новими деталями.

Полтавець, що «воскрес» у Канаді

Іван Даценко народився у Чернечому Яру на Полтавщині. У роки Другої світової був фаховим льотчиком дальньої авіації й мав звання героя совєцького союзу. Під час чергового повітряного бою, десь над Львовом, у літак полтавця потрапив ворожий снаряд. Очевидці стверджували, що вижити після такого було неможливо. Але легенда говорить протилежне.

poltavska-khvilia_xcwi/JNZ92U-Sg.jpeg
Іван Даценко посередині

Поранений Іван потрапив у полон, де його намагалися схилити до співпраці. Чоловіка такий розвиток подій не влаштовував, тож він утік з-під пильного нагляду в ліси й приєднався до… воїнів УПА. Саме підпілля допомогло пілоту втекти до індіанської резервації.

Там Даценко став Джоном Маккомбером, а пізніше закохався в доньку індіанського вождя. Той благословив їхній шлюб лише за умови, якщо після його смерті Іван буде керувати племенем.

poltavska-khvilia_xcwi/m0rL2U-Ig.jpeg
«Той, хто пройшов крізь вогонь»

Єдиним задокументованим доказом цього досі вважається дослідження Московського інституту судово-медичної експертизи, яке зробили на прохання племінниці Івана. Там порівняли фото авіатора і вождя й запевнили — це одна людина.

poltavska-khvilia_xcwi/S-QiMPaIR.jpeg
Племінниця пілота Ольга Рубан

Решта деталей про життя Даценка ґрунтуються на переказах людей, які нібито зустрічалися з ним після авіакатастрофи: санітарки, колишній побратим, односелиця, англійський розвідник українського походження та багато інших.

Після виходу фільму «Той, хто пройшов крізь вогонь», де прототипом головного героя був наш земляк, легенда остаточно перетворилася на факт.

Архіви проти вигадок

Вождь Джон Маккомбер справді існував. Він допоміг племені налагодити туристичний бізнес і заробляти на культурній спадщині. Про це зокрема свідчать архівні світлини, які разом з тим розвінчують усі домисли навколо його постаті.

poltavska-khvilia_xcwi/oGPJHE-SR.jpeg
У національному архіві Квебека знаходиться світлина вождя датована 1937 роком, коли Даценко лише починав вчитися на пілота. Джерело: National Library and Archives of Québec
poltavska-khvilia_xcwi/MZtbNEaSg.jpeg
У номері «The Gazzete» від 12 серпня 1940 року є замітка про відкриття мешканцями Канавейку на чолі з Poking Fire подорожньої каплички. Іван Даценко у цей час ще закінчував авіаційне училище. Джерело: WAS
poltavska-khvilia_xcwi/V9zaHEaIR.jpeg
У Музеї канадської історії зберігається ще одна фотографія вождя з онуками, датована 1945 роком. На той час Даценко тільки-но дістався Канади та не міг мати індіанських онуків. Джерело: Музей канадської історії

Звісно, розповідь про мужнього полтавського льотчика, який очолив плем'я могавіків, набагато привабливіша, ніж правда. Прихильники цієї теорії лишаються і донині.

Раніше ми писали про видатних полтавців, чиї імена забули на малій батьківщині:

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Валерія Литвин

Ще з рубрики: "Тексти"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар