Земля розбрату — у Соколовій Балці в школи відбирають землю. Хто і чому

У 2003 році школа у Соколовій Балці Нехврощанської громади отримала 75 гектарів землі на постійне користування. Тодішня влада мала на меті надати рівний доступ до якісної освіти сільським дітям, адже земля генерує неабияку фінансову підтримку.

poltavska-khvilia_xcwi/vOwQ0t54R.jpeg

Минулого року школа уклала договір про співробітництво з ТОВ «Сокіл». За словами директорки школи Світлани Земляної, це створило поле пошукової роботи для учнів, результати якої інтегрують в навчальні плани. Цей договір вигідний також і з фінансової точки зору, оскільки навчальний заклад отримує 12 тис. грн за гектар з прив’язкою до долара, що на рік становить 900 тис.

poltavska-khvilia_xcwi/0C3l0t5Vg.png
Директорка Соколовобалківської школи Світлана Земляна

Нещодавно керівництво школи із засобів масової інформації дізналося, що справа щодо їхньої землі перебуває у господарському суді.

«Тобто нас належно не повідомили. Два засідання вже відбулись без нас. Тоді ми поїхали до суду, щоб ознайомитись з матеріалами справи, і дізнались, що Решетилівська окружна прокуратура подала позов про розірвання договору як такого, що не відповідає інтересам держави та громади, тобто громада зазнає збитків», — розповідає директорка.

Кошти від землі надходять на шкільний рахунок у відділі освіти й використовуються виключно через казначейство на матеріальні потреби школи: ремонт класів, заміну вікон, купівлю обладнання для уроків тощо. Завдяки отриманим прибуткам дітей забезпечують безоплатним здоровим харчуванням за системою Клопотенка.

Своєю чергою, у позові зазначено, що школа не проводить дослідницької роботи, але ж були ковідні часи й війна. Також йдеться, що договір є не співробітництвом і партнерством, а прихованою орендою, й школа взагалі не мала права його укладати. Тож голова ради школи Олексій Горобець вирішив зустрітися з прокурором.

«Коли я поставив йому питання, чому йде розбирання зі школою за цю землю, почали говорити: ну ви ж розумієте, це корупційна схема, оці умови про спільний обробіток. Кажу, я все розумію, коли є, наприклад, як у Нехворощі соціальна угода, в якій не прописана хто, кому, скільки і як. У нас все прописано. Фактично, я не зрозумів, чому державі погано з того, що школа отримує прибутки і утримує сама себе за ці кошти», — говорить чоловік.

За його словами, нині цією землею цікавляться, а голова Нехворощанської громади Віктор Дубович неодноразово тиснув на керівництво школи, змушуючи розірвати договір. У матеріалах справи є його лист-звернення до прокуратури:

poltavska-khvilia_xcwi/1K9XApc4R.png
Голова Нехворощанської сільської ради Віктор Дубович
«Просимо Решетилівську окружну прокуратуру звернутися до суду в інтересах Нехворощанської сільської ради із позовною заявою про визнання недійсним договору про участь в організації досліджень та співробітництва...» — йдеться у листі.
poltavska-khvilia_xcwi/qgG9tp54R.jpeg

Надавати коментар «Полтавській хвилі» голова громади відмовився. Ми звернулись до решетилівського прокурора Івана Сагайдачного, який теж відмовився коментувати позов особисто.

У пресслужбі Полтавської обласної прокуратури нам повідомили, що, на думку прокуратури, школа і підприємство уклали прихований договір оренди землі, зміст якого суперечить вимогам законодавства.

Відповідно до договору, сторони зобов'язуються об'єднати свої зусилля для використання ділянки з метою проведення на ній з учнями школи навчальних та дослідних заходів. Прокуратура встановила, що ніяких заходів фактично не проводили, тобто умови договору не виконуються.

Істотними умовами для договорів про спільну діяльність згідно з Цивільним Кодексом України є досягнута домовленість сторін діяти спільно з метою отримання прибутку, дотримана письмова форма договору, визначено вклади сторін, грошова оцінка вкладів учасників тощо. Це й означає діяти спільно згідно зі статтями 1130-1139 Цивільного Кодексу України.

З аналізу договору прокуратура встановила, що навчальний заклад передав товариству ділянку у платне користування, тобто школа отримує кошти при цьому не здійснюючи будь-яких внесків для досягнення мети спільної діяльності та не використовує земельну ділянку для навчальних заходів. Тобто по суті товариство обробляє землю своїми ресурсами, збирає вирощений врожай, фактично самостійно користується земельною ділянкою. Земельна ділянка використовується на умовах строковості та платності, що є елементом оренди землі.

Тож прокуратура зробила висновок, що школа і товариство уклали прихований договір оренди землі, вміст якого суперечить зокрема Закону України «Про оренду землі». Бо відповідно до закону у постійного користувача відсутні повноваження розпорядження земельною ділянкою, у тому числі надання її в оренду.

Враховуючи зазначене, Решетилівська окружна прокуратура звернулася до господарського суду Полтавської області з позовною заявою, у якій просить визнати недійсним договір укладений між школою і товариством, і зобов'язати товариство повернути навчальному закладу земельну ділянку.

Однак керівництво школи й батьки вбачають у цій справі інші мотиви. За словами Олексія Горобця, свого часу на землях школи виявили перспективне газове родовище з тиском 3 тис. бар.

«Звісно, що є зацікавлені особи. Все наше колишнє керівництво і нинішнє намагається за будь-яку ціну підім’яти під себе ці землі, щоби потім отримувати ренту за користування землею, на якій знаходяться свердловини, виробничі бази та інше», — пояснює голова шкільної ради.

За його словами, раніше до директорки підходили люди й пропонували в незрозумілий спосіб підписати документи про виділення цієї землі під свердловини.

«Якби це все було легально, то школа мала б ще до 10 млн грн на рік», — каже Олексій Горобець.

Тим часом батьки написали звернення до Президента і Генерального прокурора, у якому просять перевірити підстави та доцільність прокурорських дій.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Валерія Литвин

Ще з рубрики: "Соціум"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар