«Часто пацієнти приходять з іншою хворобою, а виявляють у себе діабет» — у Полтаві безкоштовно перевіряли рівень глюкози в крові

«Як тебе звати?» — юний медбрат Юрій у червоній уніформі сидить за столом біля вікна. Навпроти нього на стільці — дівчинка років 8-9. Здається, дитина соромиться відповідати й поглядає на маму. Та стоїть поруч.

poltavska-khvilia_xcwi/vFsQFMC7R.jpeg

Скажи, как тебя зовут, — мама дивиться на дитину, але, так і не дочекавшись жодного звуку, відповідає за неї.

Ліза.

Ліза, ти навчаєшся в школі? — мала киває, а медбрат починає витирати дитині палець серветками. Далі питає про улюблений предмет і паралельно готує одноразову голку.

Математика? Ух ти, я теж її люб... — він проколює палець спеціальним пристроєм, і на шкірі Лізи з’являється маленька крапля крові. Юрій притуляє палець дівчинки до стрічки на глюкометрі, і там з’являється позначка.

4,7! Це норма! Якби було понад 6, то це привід для додаткових обстежень у лікаря, — Юрій звертається до матері Лізи. Та киває, посміхається доньці й жестом показує їй піднятися. Після сідає на стілець сама і вже готує руку для перевірки.

poltavska-khvilia_xcwi/EQR_KGCnR.jpeg

Сьогодні, 8 червня, у приміщенні Полтавського коледжу нафти й газу, безкоштовно тестували на рівень глюкози усіх охочих (хоча спершу заявляли лише про внутрішньо переміщених осіб).

Особливу увагу приділяли тим, хто переїхав у Полтаву із зон, де нині ведуться бої. Оскільки сильний або тривалий стрес може спровокувати розвиток діабету II типу.

Організатори сьогоднішньої перевірки — представники україно-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я» у партнерстві з Центром громадського здоров’я в Україні.

«На сьогодні на Полтавщині зареєстрованих людей із діагнозом “діабет” — 8,1% від загальної кількості мешканців області. Тоді як ще два десятки років тому, коли я тільки-но почав працювати, було 3,5-4%. Але достовірна статистика відсутня, оскільки змінилися підходи та реєстрація пацієнтів. Що не змінилося, так це те, що люди досі недостатньо обізнані щодо діабету. Часто пацієнти приходять з іншою хворобою, а виявляють у себе діабет», — повідомив Іван Шумейко, головний терапевт Полтавської обласної військової адміністрації.
poltavska-khvilia_xcwi/jnDlFMC7R.jpeg

За його словами, чим раніше люди почнуть вимірювати рівень глюкози у крові, тим вищий шанс не захворіти на діабет.

Серед причин і факторів ризику розвитку діабету – генетична схильність (наявність хвороби у близьких родичів), надлишкова вага, малорухливий спосіб життя, стреси, гострі ураження підшлункової залози, серцево-судинні хвороби (артеріальна гіпертензія, ішемічна хвороба серця).

Серед охочих перевіритися – Оксана. Вона з Полтави, рівень глюкози вимірює не вперше. Жінка безбоязно входить у кабінет, сідає до медсестри та кладе перед нею руку. Кілька хвилин – і все готово.

«Враження від процедури приємні. Той аналіз, який робила раніше, був болючим. Тут же усе швидко, безболісно, ще й результатів чекати не треба».
poltavska-khvilia_xcwi/u1Q_FMj7R.jpeg

За нею стілець за столом у медсестри зайняв маленький хлопчик. Він прийшов на перевірку разом зі старшим братом та мамою. Родина вже другий місяць живе у гуртожитку, переїхала з Харкова.

«У Харкові я постійно перевірялася, тепер вирішила й синів привести», — ділиться після процедури мати хлопців.
«Тіки трошки палець болить, як кольнули», — додає молодший з дітей.
poltavska-khvilia_xcwi/WrRXFGjnR.jpeg

За день охочих виміряти рівень глюкози в крові було 158, з них у 22-ох виявили підвищений рівень цукру.

«Ми намагаємося не лише забезпечити людей простими потребами, тобто ліжка, харчування. А й створюємо для них можливості турбуватися про своє здоров’я та дозвілля. З цією метою ми співпрацюємо з Управлінням охорони здоров’я, з різними грантовими організаціями. Уже не раз наші гуртожитки відвідували представники різних лікарських установ. Тому що люди повинні мати можливість слідкувати зі своїм здоров’ям», — розповіла директорка коледжу нафти і газу Любов Шумська.

За її словами, загалом у коледжі з початку березня проживало понад тисячу вимушених переселенців. Нині залишилося близько 300. У коледжі постійно чергує медсестра, також представники закладу підтримують зв’язок із лікарями.


За інформацією організаторів заходу, в Україні понад 1,3 мільйона людей мають цукровий діабет. За даними Світового Банку, поширеність цього захворювання становить 8,4%. Більше половини людей із цукровим діабетом (65%) не знають про свій діагноз. Згідно результатів дослідження STEPS2, яке проводилося Всесвітньою організацією охорони здоров’я, 27,4 % українців взагалі ніколи не вимірювали свій рівень глюкози крові. Рівень госпіталізацій пацієнтів із цим захворюванням в Україні дуже високий, що свідчить про недостатнє раннє виявлення хвороби і неналежний її контроль. Полтавська область — один із п’яти цільових регіонів, де вже кілька місяців поспіль працюють команди «Мисливців за діабетом».


Нагадаємо, ми писали історію 20-річного хлопця, який хворіє на діабет.

Ярослава Фоніна

Ще з рубрики: "Соціум"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар