Чи варили пиво з річки Тарапуньки — перша броварня Полтави, хохулі, скарби та баба Єлька

Перша асоціація про таку природну водойму як Тарапунька — занедбаний захаращений будівельним і побутовим сміттям струмок, що тече не то в дендропарку, не то під монастирем, не то в ботсаду. Й до чого тут взагалі пиво та броварня? Зараз спробуємо пояснити.

poltavska-khvilia_xcwi/G3cwxU34R.jpeg

У статті використані матеріали з книги краєзнавця Леоніда Булави «Павленки і Тарновщина» та зі сторінки «Павленки (історичний район Полтави)»

Тарапунька — це не просто мала річка, як нам пояснив краєзнавець Леонід Булава, це система потічків у всіх Павленківських балках і навіть більше.

poltavska-khvilia_xcwi/hlfObU3Vg.jpeg
Тарапунька та її притоки на плані реконструкції Полтавської битви. Схема краєзнавця Леоніда Булави

Тарапунька тече через Чамарин, Бабичів, Яківчанський, і навіть Задихальний яри. Вся ця вода несеться на Поділ до Ворскли, куди вона колись впадала приблизно навпроти вулиці Панянки. Розпочиналася вона із крайнього західного боку аж за Зіньківською вулицею, у той час дорогою. Нині ж цю частину помістили у трубу, та ще й поруч зі стічними водами, як і на інших окремих ділянках.

Цікаво, що навіть якщо назв струмків, які беруть початок у вершинах ярів, або не існує, або вони не збереглися в народній пам’яті, їх усіх кличуть Тарапуньками. Є чимало пояснень цієї назви, всі їх описав Леонід Булава на сторінці присвяченій Павленкам.

Тарапунькою називають навіть той струмочок, який протікає через ботанічний сад ПНПУ у Бойковому яру. На ньому ми зараз і зосередимо увагу.

Варили пиво, а перейшли на чоботи та шкірянки для чекістів

З назвою АТ «Запоріжжя» у Полтаві існувала пивоварня. Перше виробництво було за іменем власника ще у 1880-х роках, а як товариство воно діяло вже на початку 20 століття. Чи дійсно це була перша зареєстрована броварня, невідомо, адже зі статті Оксани Коваленко дізнаємося, що гуральництво, як і пивоваріння у гетьманській Полтаві значного розвитку досягло ще у 18 столітті. Торгували з власних дворів «гарячим вином» (глінтвейном, чи що) і пивом: «двор … у ньом дайотса мьод і піво».

poltavska-khvilia_xcwi/7UQO-8q4R.jpeg
Ілюстративне фото

Ще на початку 18 століття у місті функціонувало чотири броварні, які належали осавулу Прокопу Левенцю, козаку Омеляну Хоменку, купцю Богдану Марковичу, значковому товаришу Кості Тарасенку. Вони являли собою окремі бездвірні споруди й стояли на одній ділянці міста — «ідучи від валу вниз по струмку на лівій стороні у вершині», тобто на лівому схилі Мазурівки, що є сучасною вулицею Небесної сотні.

Але нас цікавить вже порівняно сучасна броварня з назвою, та ще й щоб мала зв'язок із Тарапунькою. Де ж знаходилося це акціонерне товариство «Запоріжжя»?

Краєзнавець Леонід Булава, даючи опис вулиці Кожевній у пониззі Бойкового яру, згадує, що тут до перевороту 1917 року діяв завод із виробництва пива, там же на околицях вирощували й хміль до нього.

В особистій розмові з краєзнавцем, ми довідалися, що пивоварня була на розі вулиці Монастирської й Бойків яр, тобто тій самій вулиці Кожевній. А от Директор Центру охорони та досліджень пам'яток археології В'ячеслав Шерстюк, який до речі розробляв унікальну тривимірну мапу археологічних пам'яток Полтавщини, вказав адресу Монастирська 16. Втім завод і магазин броварні могли бути у різних місцях. Він розповів нам, що бачив на власні очі декілька пляшок, в які розливали пиво з цього заводу. Але про рецептуру ніяких даних немає.

poltavska-khvilia_xcwi/QyvcaU3VR.jpeg
Ілюстративне фото

Щоб все ж знайти зв'язок між броварнею і Тарапунькою, потрібно розібратися, а що було такого у Бойковому яру, щоб завод потребував близькості до нього. Можливо, вода?

Безпосередньо зі струмка, як запевнили науковці, воду не брали. Але це очевидно і не потрібно було, адже тут здавна відомі природні ставки з джерельною водою, що дожили до наших днів. Їх добре видно й на карті. Вони утворилися в заглибинах, геологічний вік який дуже великий, як і самої Тарапуньки.

Леонід Булава каже, броварня брала для своїх потреб саме цю чисту воду зі ставків. До того ж і криниці ніхто не скасовував, їх копали навіть перші поселенці в цих місцях.

Після встановлення радянської влади, броварня припинила своє існування, а з 1920-1921 років у пониззі Бойкового яру почали з'являтися підприємства із вичинки шкір, так звані чинбарні, що належали місцевим органам влади. Пізніше вони розрослися до державного шкірзаводу №2. Ставки з чистою водою через це занедбалися. Десь від середини 30-х років почали забудовувати нову вулицю, яка до останнього часу і називалася Кожевною, нині її перейменували на Бойків яр.

poltavska-khvilia_xcwi/jtZy-8q4R.png
Природні ставки на струмку Тарапунька у Бойківському яру
«Радянській владі були потрібні матеріали для шкірянок та чобіт комісарів із чекістами! Не до чистоти довкілля. Одна із чинбарень примостилася, фактично, замість пивного заводу і перетворила колись джерельну воду в струмку й ставках на резервуар нечистот, амбре від яких довго "радувало" всю Полтаву», — пише Леонід Булава.

Втім, є й інші відомості, що можуть нам повідати про чистоту навколишніх струмків та ставків.

Срібні скарби та лікування немовлят

Є легенда, що джерела Бойкового яру колись мали особливий склад, були насичені сріблом. Срібло, як відомо, у світі використовується як природний дезінфектант.

poltavska-khvilia_xcwi/L0U6B8q4g.jpeg
Ілюстративне фото

Директорка полтавського ботсаду Антоніна Дзюбенко в одному з інтерв'ю розповідала, що за легендою у підземних ходах навколо ботанічного саду переховувалися запорожці, гнані після руйнування Січі й відповідно шукали укриття для своїх скарбів, зокрема і срібла. От і відповідь. Однак це всього лише легенда.

З криниць в яру мешканці навколишніх будинків набирали воду, й навіть купали у них немовлят — пітницю, кажуть, як рукою знімало.

poltavska-khvilia_xcwi/3In9kwqVg.jpeg
Джерело у ботсаду ПНПУ

Кандидат геолого-мінералогічних наук Віктор Закалюжний каже, що це цілком можливо, адже на території Полтавщини виявлено понад 15 видів природно-лікувальних вод. Усі такі маленькі річечки-ставочки живляться шляхом підґрунтових джерел, які залягають на глибині два-чотири метри, й поповнюють водойми чистою водою. На його думку, без сумнівів з тих ставків можна було навіть пити.

Однак наразі через інтенсивну забудову центру та будівництво паркінгів джерела, що живлять Тарапуньку, стають слабкими і поступово зникають, водойми дуже замулюються.

Дерева на берегах Тарапуньки були у три обхвата

З повоєнних спогадів Віктора Нечитайла з Павленок (книга «Павленки і Тарновщина», сторінка 363) довідуємося, що розвагою павленківських юнаків було в тому числі й купання у Тарапуньці. Всюди створювалися копанки, рукотворні озера — загати.

«А Тарапунька дзюркотить, як і раніше. Ми її любили й не гребували купатися в ній, створюючи для цього тимчасові запруди. Адже вона завжди була поряд, і ніколи не пересихала. Її води супроводжували мене сім років на шляху до школи й назад», — пише Віктор Нечитайло.

Один з таких старих ставочків дожив і до наших днів. За спогадами старожилів, на берегах Тарапуньки росли дерева в три обхвати, як і на берегах цього ставочка, який ви можете побачити на архівному фото.

poltavska-khvilia_xcwi/3aZWY83Vg.jpeg
Фото з архіву

Копанки з давніх-давен робили в першу чергу для вимочування конопель та прання білизни. В описах 18 століття згадуються ще водяні млини на цій річечці. З чисельних колись копанок на Павленківській Тарапуньці залишився лише один, той що на фото.

«Першим водним об’єктом на нашій околиці був мальовничий ставочок у долині Тарапуньки, неподалік від так званої "Дачі сліпих". Літньої погожої днини його береги кишіли від дітлахів різного віку, наповнювалися шумом і гамором, криками і сміхом. Тоді там росли старі верби, з яких вони й стрибали в воду, дістаючись неглибокого дна (у зв’язку з цим іноді травмувалися). Той ставочок поповнювався водою – джерельною, талою, а також із самої Тарапуньки, до якої надлишок води й витікав. Під час масових купань вода в ньому ставала страшенно каламутною, та ніхто на це не зважав», — писав мемуарист.

Система ставків існує також на Тарапуньці у дендропарку Полтави, поблизу історичного поселення Тарновщина.

«..пізніше ми освоїли великий ставок на території нинішнього дендропарку. Ігри, якими займалися на ставках, були простими: запливи на першість, пірнання на відстань, квач, кидання камінців з підскоками від водної поверхні, гра з м’ячем», — пригадує старожил.

Баба Єлька, прання та приготування їжі на воді з Тарапуньки

За спогадами місцевих павленківців, відчайдуха Олена Уманець, яку автор та й усі інші називали баба Єлька, використовувала воду прямо з річки для прання, а то і приготування їжі:

«А баба Єлька, місцева злиденна халупа якої з великим кущем витких троянд за нею була на самісінькому березі річечки, брала з неї воду для приготування їжі й мила в ній посуд» — Віктор Нечитайло.

На жаль, її хати, про яку йдеться у рукописах, як і самої жінки, вже нема, залишилася тільки міська легенда про неї, але добре, що є хоча б пам'ять.

poltavska-khvilia_xcwi/vqPkQU34R.jpeg
Тарапунька 130 - 85 років тому. Ілюстрації до книги «Павленки і Тарновщина». Угорі — картини Григорія Григоровича Мясоєдова (1834-1911). Унизу — етюд 1938 р. його знайомого — музикознавця Віктора Оголевця.

Хохулі та риба

Майже все життя на схилі Павленківської балки прожив відомий український зоолог та природоохоронець Микола Іванович Гавриленко. В одній зі своїх книг він описав тваринний світ струмка Тарапунька й Павленківської балки за результатами 70-річних спостережень. Дослідник стверджував, що у чистій воді струмка 60-70 років тому водилася навіть хохуля — одна із найрідкісніших тварин на землі, яка живе тільки в ідеально чистій воді. Леонід Булава каже, що «нині їжака ввечері зустрінеш — уже радість».

poltavska-khvilia_xcwi/KHkcE83VR.jpeg
Хохуля

Щодо риби, то вона за переказами старожилів водилася і в самій річці, переважно невеликі карасики. Хоча вже в період дитинства Віктора Нечитайла «у річці не бракувало хіба що жаб і п’явок».

«Рано-вранці або під вечір на тінистих берегах ставочка можна було побачити й рибалок (і як тільки там ті дрібнесенькі карасики виживали?). Потім верби поступово зникли, а ставок став забрудненим і захаращеним; і тепер навряд чи хтось у ньому купається», — пригадує він.

Куди поділася кришталева чистота Тарапуньки

Наразі можна з упевненістю сказати, що більшість «тарапунячих» потічків — це, так би мовити, зона екологічної біди. Але як давно вони такі?

poltavska-khvilia_xcwi/gV7KY83Vg.jpeg

В одній із вирізок з документа говориться про те, що вже у 1887 році води Тарапуньки несли до Ворскли «усі міські нечистоти». Можливо, в різних кутках річкової системи Тарапуньки і чистота води відрізнялася.

Купа чинників впливають на занедбаність річки. По-перше, велику роль грає пересічна культура містян. Адже береги струмків, на жаль, дуже давно використовуються для скидання стічних вод з туалетів, від прання та миття автомобілів. Через домішки там певно вся таблиця хімічних елементів. Наразі вода у Тарапунці здебільшого брудна, не дотримуються люди відстані від житла до водоймища.

Великий вплив на екосистему річки чинять прориви колекторів, у річку потрапляє не тільки дощова вода з ливнівок, але й нечистоти з багатоквартирних будинків, про що нам нагадує «аромат» цих водойм під час прогулянки.

А могло бути все інакше, адже будь-яка водойма, тим паче природна — це ландшафтна окраса. Тарапунька, до речі, не пересихає і не перемерзає, вона доволі стрімка, має мініатюрні водоспадики на своїй водній поверхні, насичує повітря водяною парою під час спекотного літа. За бажання і фінансування Тарапуньку можна було б перетворити на купу рекреаційних зон. І хто зна, може б там знову завелися карасі, а може навіть хохулі.

Подякуй автору!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати автору гривнею.

Роман Гежа

Ще з рубрики: "Тексти"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар