«Дай мені їсти з дому»: все про нове харчування в полтавських школах

1 січня в їдальнях завершився перехідний період впровадження реформи шкільного харчування. Відтепер у навчальних закладах потрібно зменшити у раціоні кількість цукру, солі та борошняних виробів. Але не всі задоволені. Що не так? Ми розібралися.

poltavska-khvilia_xcwi/Vu7MxJJnR.jpeg
Фото Оксани Леонової. Фейсбук

Меню для дітей розробив Євген Клопотенко. Однак воно є лише рекомендованим. Школи можуть створювати своє, відповідно до нових вимог. Зауважимо одразу, що попри стереотипи, у рекомендованому меню Клопотенка сіль варто додавати у всі страви.

poltavska-khvilia_xcwi/OD-BN917R.jpeg
Що змінюється в системі шкільного харчування?
poltavska-khvilia_xcwi/wuUSDrJng.jpeg

Чому змінили підхід до харчування

Згідно з постановою кабміну №305, їжа в школах повинна відповідати віковим потребам дітей.

poltavska-khvilia_xcwi/4d4YN917R.jpeg

Чим заборонено годувати дітей у школах

Наразі є перелік страв, якими заборонено годувати дітей.

Страви зі шкільного меню Полтавщини (фото)

«Полтавська хвиля» поспілкувалася з батьками учнів, які харчуються в шкільних їдальнях аби дізнатися, що вони думають про зміни.

Вікторія, класний керівник, мама першокласника

«Мені все подобається. Я майже щодня це куштую та бачу, як їдять діти. От, наприклад, вчора на сніданок був булгур, курячий шашличок з приправами типу прованські, салат зі свіжої капусти, какао та мандарин.

Було смачно! Я куштувала. Але діти несли майже повні порції. Коли я їх запитала чому не поїли - у відповідь почула, що не голодні, бо зранку поснідали бутербродами з чаєм. Певна річ, вони не будуть їсти шкільну кашу, бо вдома бутерброди з ковбасою та сиром.

Ну, і ще зауважу стосовно моїх дітей. Це учні 6 класу, які платять за обіди. Їх ніхто не змушує ходити в їдальню. Разом з тим, у мене з 30 учнів обідає 8! То виїдають здебільшого все. Я дуже часто цікавлюсь чи смакує, то кажуть, що подобається.

Тому сказати, що харчування провальне і несмачне я не можу!

Особисто я свого малого зранку не годую. Він снідає о 8.30 у школі, їсть непогано. Як вдома. Голодним не приходить і жодного разу не скаржився, що йому несмачно. Є, звісно, індивідуальні нюанси: котлети не любить, запіканку, сметану. Але таке він і вдома бастує. Однак, це десь 15% від всього харчування.

Я вже четвертий рік спостерігаю за харчуванням і дійшла до висновку, що багато залежить від культури харчування вдома. Якщо вдома різноманіття їжі: ось тобі перше, друге, третє, двадцяте... а ще є і вибір, то діти в школі на їжу "фекають", яка б вона не була! І ти нічого з цим не зробиш. А якщо вдома дисципліна і дитина їсть все, що дають, то і в школі проблем з харчуванням не буде.

Пам'ятаю, як деякі батьки писали відмови від сніданків, мовляв не смачно, а натомість клали до рюкзаків майонезну піцу з кіосків чи слойки з "Кулиничів". Для мене це було дивним. Але у кожній сім'ї свої правила і традиції. Тому так».

В'ячеслав, батько першокласниці

«Нас дуже порадували ті зміни, які були запроваджені у сфері харчування дітей. Зокрема, щодо обмеження вмісту цукру. У нас вдома меню досить "здорове". Тому донька не дуже здивувалася, коли їм принесли запечений буряк і кашку. Але можливо наш досвід не супер показовий.

Як на мене, найкраще що сталося, це те, що з їдальні прибрали отой "кіоск", де продавали булки. Зараз там тільки вода. Проте не знаю, можливо, це не надовго. Бо по ідеї мали би прибрати тільки солодкі булки, а, наприклад, пиріжок з картоплею залишити. Обід на групі продовженого дня у нас коштує 35 грн. Це дорого для того, що дають. Батьки колись рахували, що там націнка космічна на продуктах.

Ольга, мама першокласниці

«Думаю, краще залишити все так, як і було. У нашій школі готують те, що діти звикли їсти вдома. Щоб учні їли в шкільній їдальні гречану кашу з чебрецем чи морквяне пюре, їх спочатку потрібно привчити споживати ці страви вдома. Але ж такого зазвичай вдома не готують і не їдять.

Діти охоче їдять суп, борщ, кашу чи пюре з котлетою. Цього було б достатньо, щоб не бути голодним у школі. Моя думка — це все фігня».

poltavska-khvilia_xcwi/fJUym3J7R.jpeg
Фото з батьківського чату. Авторка попросила не вказувати школу

Що з харчуванням у полтавських школах?

«Полтавська хвиля» шукала інформацію про харчування на усіх сайтах місцевих шкіл. Адже кожен охочий може знати, чим годують дітей у школі. Результат моніторингу показав, що лише одна школа міста публікує меню кожного дня.

poltavska-khvilia_xcwi/y_cF8XJ7g.jpeg
Полтавський ліцей № 32

Є ті навчальні заклади, які в рубриці "харчування" опублікували рекомендоване меню на чотири тижні. Серед них НВК №16

poltavska-khvilia_xcwi/54kbUuJnR.jpeg
Фото із сайту НВК №16

У більшості шкіл у блоці про їжу розміщене відео, яке, очевидно, «рекомендоване Департаментом освіти і науки Полтавської ОДА».

poltavska-khvilia_xcwi/yPux8XJng.jpeg
Школа №35

Залишаємо вам, аби могли переглянути.

Є й ті заклади, в яких про те як харчують у школах нічого не відомо. Наприклад, на сайті ліцею №1 відсутній відповідний блок.

poltavska-khvilia_xcwi/Gw9a8XJnR.jpeg
Полтавський ліцей №1

Та й батьки у коментарях, скаржаться більше не на нове меню, а на холодну їжу, якість продуктів, поганий смак та загальний вид страви.

Хто відповідальний за те, чим годують вашу дитину

Статтею 25 Закону України «Про освіту» від 23.05.1991 № 1060-XII встановлено, що організація та відповідальність за харчування в державних навчальних закладах покладаються на місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, керівників навчальних закладів і здійснюються за рахунок бюджетних асигнувань. Контроль та державний нагляд за якістю харчування покладається на органи охорони здоров’я.

Тому, відповідальні за якість харчування учнів:

  • директор навчального закладу;
  • заступник директора, на якого покладена відповідна функція;
  • медична сестра, яка перевіряє якість страви;
  • кухар.

Батькам, діти яких не задоволені харчуванням, варто спочатку йти з проблемою до адміністрації шкіл, потім, якщо це не дало результату – звертатися до місцевої Держпродспоживслужби. Для цього створили спеціальний чат-бот у телеграмі: @derzhspozhivsluzhba_bot

Хто відповідальний за те, які продукти їдять ваші діти?

Експертка із закупівель Поліна Колганова говорить, що в тендерах перемагають ті, хто подає пропозицію, яка відповідає усім вимогам закупника. Окрім того, роль грає ціна.

Дешевша пропозиція – більше шансів на перемогу. Якість продуктів і в школах, і в садочках мають перевіряти ті, хто їх отримує.

Поліна зауважує, у разі якщо привезли погані продукти – їх повинні повернути постачальнику. Якщо ж діти скаржаться, то мають приєднатися батьківські комітети. Батьки також можуть брати участь у перевірці продуктів.

Що робити аби покращити якість харчування

Якщо питання активно обговорюють, то воно турбує. Але що ж робити, аби змінити підхід, аби страви стали смачнішими і всі були задоволені? Розробник рекомендованого меню Євген Клопотенко зауважує, що для покращення ситуації з харчуванням варто:

  • провести навчання кухарів;
  • батькам звіряти вигляд страв у школі зі стравами, які повинні бути за меню Клопотенка;
  • слідкувати за нормами та повідомляти про порушення до Держспоживслужби.

Окрім того, колишня заступниця начальника Полтавського міського управління освіти Дар’я Олепір радить:

  • встановити постійний батьківський контроль за харчуванням в школах;
  • підключатися до процесу закупівлі продуктів, контролювати його.

Цікавий факт: сьогодні Ейфелева вежа — одна з визначних пам'яток світу, але коли її побудували, парижани були незадоволені величезною конструкцією, розміщеною в центрі міста. Цей приклад є показовим, адже кожен із нас із пересторогою зустрічає зміни, особливо якщо ці зміни зачіпають дітей. Але, як каже народна мудрість, «Усьому свій час». Можливо, трохи терпіння допоможе нам у майбутньому радіти з того, чим годують наших дітей у закладах освіти.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Катерина Ткаченко

Ще з рубрики: "Новини регіону"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар