Харчуватись не можна закрити — новостворене КП «Добробут» не готове годувати школярів

Полтавські школи з початком навчального року не зможуть харчувати дітей — такий висновок можна зробити з рейду, який ми провели разом із депутатами міської ради Вікторією Лозою та Едуардом Волковим. У харчоблоках панує розруха та антисанітарія, обладнання не підключене і, ймовірно, не запрацює взагалі, адже старі електромережі можуть не витримати навантаження. Депутати міськради, з якими ми побували у школах, кажуть — виною всьому новостворене комунальне підприємство «Добробут».

«Добробут» створили у 2021 році. Головний обов’язок новоствореного КП — забезпечувати функціонування шкільних їдалень у Полтавській громаді.

Ще на етапі створення воно стало причиною сварок серед депутатів Полтавської міської ради. Так, наприклад, депутатка Вікторія Лоза назвала підприємство «прокладкою для відмивання бюджетних коштів», такої ж думки і депутати партії «Слуга народу».

На старті створення «Добробуту» депутати виділили підприємству 20 млн грн, із них 800 тисяч — на зарплати персоналу. Директоркою призначили Катерину Гарбар. Як вказано на сайті YouControl, серед обов’язків «Добробуту»:

  • Виробництво м'ясних продуктів
  • Виробництво фруктових і овочевих соків
  • Інші види перероблення та консервування фруктів і овочів
  • Виробництво хліба та хлібобулочних виробів; виробництво борошняних кондитерських виробів, тортів і тістечок нетривалого зберігання
  • Виробництво сухарів і сухого печива; виробництво борошняних кондитерських виробів, тортів і тістечок тривалого зберігання
  • Виробництво готової їжі та страв
  • Виробництво інших харчових продуктів, н.в.і.у.
  • Оптова торгівля фруктами й овочами
  • Оптова торгівля м'ясом і м'ясними продуктами
  • Оптова торгівля молочними продуктами, яйцями, харчовими оліями та жирами
  • Оптова торгівля напоями
  • Оптова торгівля цукром, шоколадом і кондитерськими виробами
  • Оптова торгівля кавою, чаєм, какао та прянощами
  • Оптова торгівля іншими продуктами харчування, у тому числі рибою, ракоподібними та молюсками
  • Неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами
  • Неспеціалізована оптова торгівля
  • Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами
  • Роздрібна торгівля з лотків і на ринках харчовими продуктами, напоями та тютюновими виробами
  • Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами
  • Вантажний автомобільний транспорт
  • Складське господарство
  • Діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщування
  • Діяльність засобів розміщування на період відпустки та іншого тимчасового проживання
  • Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування
  • Постачання готових страв для подій
  • Обслуговування напоями
  • Надання інших інформаційних послуг, н.в.і.у.
  • Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна
  • Дослідження кон'юнктури ринку та виявлення громадської думки
  • Пакування
  • Інші види освіти, н.в.і.у.

КП «Добробут» зобов’язалося підготувати шкільні їдальні до роботи вже до 2 вересня. Вони мали завезти обладнання на кухні, встановити його, перевірити, забезпечити складські приміщення для зберігання продуктів та створити всі комфортні та безпечні умови як для працівників КП, так і для школярів — відвідувачів їдалень. До слова, працівників їдалень, які раніше працювали у школах уже звільнили. Наразі ми побачили, що вони вже працюють на КП «Добробут», але без зарплати, адже офіційно їх обіцяють оформити з 1 вересня. Тож, наразі КП просто експлуатує людську працю.

Їдальні: перевірка

Аби перевірити готовність їдалень до повернення учнів, опозиційні депутати ПМР вирішили здійснили рейди на шкільні харчоблоки. І, як виявилося, жодна школа не готова.

Перший рейд здійснили 26 серпня. Тоді перевірили школи № 9, 13, 16, 20, 25, 37. На той момент у частину шкіл вже доставили обладнання. Проте техніку не встановили, а покинули у коридорах і приміщеннях їдалень. Її не перевіряли і не розпаковували.

Електропроводка в харчоблоках — стара й масово не замінена. Тому електромережа може просто не витримати, якщо холодильні шафи, плити, овочерізки, водонагрівачі ввімкнуть одночасно.

Ще одна проблема — у більшості шкіл їдальня не відокремлена від загальної електросистеми. Тому не зрозуміло, на кого ляжуть зобов’язання оплачувати рахунки за використання електроенергії.

Наступний рейд відбувся 31 серпня, за день до початку навчання.

Серед перевіряльників — депутати Вікторія Лоза та Едуард Волков, екскерівник «Міськсвітла» Роман Кикоть.

Школа №7

Першою проінспектували школу №7. Харчоблок має забезпечити без малого 300 учнів, з них 156 — це початкова школа, яка має отримувати безоплатні шкільні обіди.

Директор школи Іван Єзерський розповів, що їх навчальний заклад користується «кейтеринговими послугами».

«До нас завозитимуть готову продукцію, а ми лише роздаватимемо. Готуватимуть на базі іншої школи»

У приміщенні харчоблоку якраз завершували ремонтні роботи. Один із найманих працівників перекладав плитку на підлозі там, де якраз мають облаштувати лінію роздачі їжі. Через ці роботи багато кухонної техніки ще не встановлювали.

«Обладнання вже встановили, проте через обвал на підлозі його довелося тимчасово відімкнути, – розповідає директор.

Торгує Добробут, а рахунки сплачуватиме школа?

Щодо електромережі, то КП «Добробут» замінив лише вимикачі. При цьому усе інше лишилося старим. Немає й лічильників для розрахунку й розподілу оплати за комунальні послуги.

Питання викликають і розміри холодильника. Школа отримала лише один, який за розмірами не відрізняється від домашнього. Як вмістити туди 156 порцій — не зрозуміло.

За словами директора, три тижні тому їдальню перевіряли представник Держпродспоживслужби та представник Департаменту освіти, – Вони перевірили обладнання та мережі, вказали на недоліки (в основному, мова йшла про підлогу) та зауважили, що це все треба виправити до першого вересня. Проте, як вказує Вікторія Лоза, таких неофіційних «відвідин» взагалі не мало бути.

Школа №28

Тут одразу виникли проблеми: директорка школи Інна Заворотюк всіляко намагалася завадити депутатам. Проте коли перевіряючі вже зайшли у харчоблок, директорка змінила тактику і намагалася відвернути увагу від проблем.

Окрім керівниці школи, у їдальні вже перебували двоє колишніх працівниць. За їхніми словами, вони звільнилися ще у липні, а на роботу у КП «Добробут» їх приймуть вже з 1 вересня. На яких умовах вони перебувають у школі зараз та хто буде відповідати, раптом жінки травмуються, невідомо.

poltavska-khvilia_xcwi/CAcsZJV7g.jpeg

За словами Інни Василівни, школа за весь період існування не мала глобальних оновлень. Тому зараз харчоблок зазнає значних покращень. Сюди завезли пароконвектомат, встановили бойлер на 150 літрів, газову плиту, великий холодильник (вдвічі більший за той, який дістався школі №7), посуд тощо. Встановили й нові поверхні для готування та роздачі їжі. Директорка заспокоює: кілька років тому у школі замінили електромережу на нову, тож вона витримає роботу всієї кухонної техніки.

Серед проблем, які ще знайшли у харчоблоці: зі стін подекуди стирчали дроти. На питання, чи вони знеструмлені, чіткої відповіді не було.

Ті ж самі проблеми з документами від КП «Добробут», що і в інших школах, знайшли і в №28.

КП «Добробут»: навіть знайти — це справжня проблема

Аби поговорити із представниками КП «Добробут» і дізнатися, чому діяльність підприємства ще на початку роботи дає тріщини, ми рушили за адресою, вказаною у договорі на суборенду від КП та на сайті реєстру потужностей операторів ринку. Згідно з цією інформацією, потужності виробництва знаходяться за адресою: м. Полтава, вул. Домобудівельників,11.

Як виявилося, на цьому місці розташовані складські приміщення, які здають в оренду різним підприємцям. Як повідомив один із них, з місяць тому хтось новий орендував два приміщення (орієнтир — червоні ворота). Біля тих приміщень лежать коробки з-під кухонної техніки, але самі ворота закриті. Також немає і жодних дороговказів чи вивісок.

Аби дізнатися, як потрапити всередину, Вікторія Лоза зателефонувала на контактний номер, вказаний у реєстрі потужностей операторів ринку як номер КП. Проте, як виявилося, це номер Департаменту освіти у Полтаві. На питання, як з’єднатися із представниками КП, працівники Департаменту повідомили, що не знають.

Отже...

Зараз у школах намагаються похапцем облаштувати їдальні. При цьому, немає жодного взагалі системного процесу. Те, що відбувається з електромережами, взагалі біда. Працівники їдалень неоформлені. І в оцьому всьому наші діти йдуть завтра до школи. Чим їх будуть годувати? Що це за працівники? Ми взагалі уявлення не маємо. Я, як член профільної комісії з питань розвитку культури, освіти, фізкультури, спорту та молодіжної політики, підтримки ветеранів війни та учасників АТО, соціального захисту населення, охорони здоров'я, материнства і дитинства взагалі жодного разу не бачила представника КП «Добробут». Про організацію процесу подивимося далі, але ж ви розумієте, що з такими потужностями підприємства і з тим, що ми побачили у школах, нормального початку року в харчуванні не відбудеться, — підсумувала Вікторія Лоза.
poltavska-khvilia_xcwi/MnmdmJV7g.jpeg

На момент виходу матеріалу, нам не вдалося з‘язатись із представниками КП «Добробут», але редакція залишає за підприємством право викласти свою точку зору на ситуацію.

Ярослава Фоніна

Ще з рубрики: "Соціум"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар