Я сам собі директор: як воно, бути фрілансером
З кожним роком людей, що користуються інтернетом стає в Україні все більше. Так, на сьогодні у всесвітній мережі постійно перебуває 22,96 млн українців, або 71%. При цьому більшість – люди у віці від 25 до 44 років.
Спілкування, пошук інформації, навчання, дозвілля – все це можна отримати, просто зайшовши в інтернет. Так само з роботою. Варіантів працевлаштування багато. Вибір великий. Особливо після пандемії, коли всі почали переходити на дистанційку. А дехто так взагалі – втрачав «стаціонарні» робочі місця.
Є ті, хто говорить, що робота в інтернеті – не для нього, ще інші впевнені, що заробляти в мережі нереально. Хтось, наткнувшись на шахраїв, перестає навіть думати про такий вид заробітку. А ще існують люди, що вважають працю в інтернеті справою несерйозною. Мовляв, якщо ти не ходиш на роботу, а сидиш вдома за комп’ютером – значить не працюєш.
Але кореспондентка «Полтавської хвилі» поговорила з людьми, що заробляють в інтернеті. І переконалася, що це не так.
Ніна, копірайтерка, інтернет-продавчиня
Я не зовсім вірила в роботу в інтернеті, але хотілося вірити. Меншому синові було 7 місяців, коли отримала повідомлення в ПП від якоїсь дівчини, що пропонувала підробіток, для якого «нічого не треба, тільки переписувати текст своїми словами». Звісно, що за інфу треба було заплатити, бо дівчина не була (ясна річ) роботодавцем. Я відірвала від серця ті 40 грн і отримала 7 чи 8 посилань на біржі копірайтингу. Це були російські сайти із дуууууже низькою оплатою. АЛЕ! Я дізналася про реальність такого заробітку. Окрім того мені хотілося мати більший дохід. Знайшла український сайт і там «зависла». Порівняно з російськими сайтами, на українських біржах платять нормальні гроші (зараз вже розумію, що й там є дуже низькі оплати, але починати із чогось було треба). Почати було складно: якщо у тебе немає відгуків, то ти мусиш сидіти на сайті постійно, щоб вихопити завдання. Мені пощастило: за три-чотири дні наполегливості я отримала першого замовника. Написала пробну статтю і отримала постійну роботу на 2 роки. Паралельно брала все більше замовлень на біржі. Рейтинг ріс. Багато навчилася, в тому числі і через жорстку критику постійного замовника. Тепер я йому вдячна. З'явилися ще кілька постійних працедавців, тому я почала віддалятися від біржі, бо вона ж бере відсоток за те, що зводить замовника з виконавцем. І той відсоток суттєво збільшувався.
Заробіток від роботи в інтернеті є. І він досить непоганий. Тільки, коли ти «ростеш» у своїх уміннях та якості роботи, потрібно нагадувати роботодавцеві, що зарплата теж має рости, бо ж сам він не здогадується.
Також, потрібно пам’ятати, що ніколи, навіть беручи замовлення на біржі, не треба вносити ніяких страхових внесків. Це афера.
А ще є небезпека того, що статтю можуть не оплатити. Щоправда, це рідкість. У мене так було 1 раз за три роки. «Обидно, досадно, но ладно».
Щодо статусу такої роботи в соціумі, то вона лежить на межі з плінтусом (принаймні в селі точно). Коли ти говориш, що працюєш в інтернеті, то це, наче пустий звук. «Ага, дома сидить». Але та суспільна думка нічого не варта, бо:
1) я сама обираю робочі години і їх кількість;
2) можу не погодитися на завдання, яке чимось мене не влаштовує;
3)паралельно в мене робиться (більше чи менше) домашня робота;
4) коли хворіють діти, я не мушу брати лікарняний, падати в ноги керівництву і ловити косі погляди колег.
Єдине, що мене тривожить – це відсутність стажу в трудовій. Думаю про те, щоб найближчим майбутнім оформитися приватним підприємцем.
До речі, паралельно маю торгову сторінку у фб. Торгівля у сумі займає менше часу, ніж фріланс, але ти маєш бути весь час онлайн. Готуєш їсти – відписуєш на повідомлення, гуляєш з дітьми – відписуєш, прибираєш – відписуєш.
Є ймовірність того, що накладений платіж повернеться навіть без огляду, і ти ще й заплатиш за доставку. Іноді бронюють і не забирають товар, бо не розраховують кошти.
Покупці часто не читають опис до товару, вказаний у пості, а тільки дивляться на фото та ціну, а отримавши, не розуміють, чому сукня довга, а рушник маленький, бо ж на фото здалося по-іншому. Багато всяких дрібних нюансів.
Але кидати ні один із цих видів заробітку я не планую, оскільки в селі я ніде не знайду роботи з такою зарплатою і такою свободою дій.
Отже, ви вирішили почати працювати в інтернеті. З чого почати?
Консультанти з працевлаштування говорять, що для того, аби знайти потрібну вакансію потрібно:
- виписати всі спеціальності за якими ви працювали раніше;
- записати навички, які маєте (вміння концентруватися, працювати без перерви, знаходити компроміс, тощо);
- пошукати часті запити на фріланс-біржах, сайтах для пошуку роботи, аби зрозуміти, які спеціальності користуються попитом;
- подумати, як можна з набором ваших навичок отримати роботу в інтернеті.
Катя, дизайнерка
Чи реально знайти роботу в інтернеті? Реально, якщо дуже хочеш, або дуже треба. Першу свою роботу знайшла саме там. На третьому курсі мене зрізали зі стєпухи. Гроші в батьків не хотіла брати. Зареєструвалась на сайті фріланс.хант і дивилась всякі нескладні штуки. Знайшла дівчину, для якої відмальовувала дитячі книжки. На себе працювати не так просто як здається. Авжеж, є свої плюси: прокидаєшся, коли хочеш, нікому нічого не винен; хочеш працюєш, хочеш ні. Ну і про мінуси: працюєш до 12, або до 3 ночі, або кілька тижнів без вихідних, якщо є класне замовлення.
Скажу чесно – з нормованого графіку було зійти дуже складно. За звичкою ставила собі будильник на ранок. Прокидалася і тупашила пів дня. Зрозуміла, що зовсім не ефективна, коли невиспана. Тепер встаю без нього, робочий день починаю десь о 10-11 годині.
«Коли працюєш на роботі, треба робити всі завдання, які дають. Коли фрілансиш – можна вибрати те, що подобається» Я би сказала, шо це міф. Все одно є щось, що ти робиш за гроші, а шось «палюбві».
Фрілансерам-початківцям скажу, шо одразу бути фрілансером важко. Я належу до категорії «старовєрів» і думаю, що краще спочатку попрацювати десь, на когось. Подивитись як все влаштовано, можливо, знайти наставника, який буде вчити. Ну і, як у моєму випадку, знайти купу замовників на перспективу. Комунікація вирішує. Як не крути, а більшість замовників я знайшла саме через колишню роботу.
Ми вирішили перевірити, чи дійсно просто знайти замовлення в інтернеті.
Отже, всім відомі сайти по типу ворк юа, джобс, роботаюа, олх пропонують великий вибір вакансій на будь-який смак: продавці інтернет-магазинів, копірайтери, дизайнери, смм-ники, викладачі, перекладачі, менеджери сторінок у соціальних мережах. Але. Перевагу надають людям із досвідом, або рекомендаціями.
Роботу можна знайти «залипаючи» в соціальних мережах. Достатньо в пошуку фейсбуку ввести словосполучення «робота в інтернеті».
Ми вирішили перевірити, наскільки дієво знайти роботу таким способом. На всі наші запити отримували відповідь. Нам пропонували розповсюджувати косметику, продавати одяг, ставити вподобайки під дописами.
Якщо ви можете самоорганізуватися, не боїтеся чогось нового і маєте трохи вільного часу для старту – все можливо.
Окрім того для фрілансерів-початківців існує цілий спектр освітніх функцій. Так, у 2020 році у Полтаві стартувала програма «Підвищення рівня віртуалізованої зайнятості та стимулювання фрілансу серед незахищених верств населення м. Полтави».
На курс могли зареєструватися незахищені верстви населення м. Полтави (безробітні особи, безробітні особи з інвалідністю, безробітні матері, безробітні внутрішньо переміщені особи, учасники бойових дій) та студенти 3-4 курсів бакалаврату та 5-6 курсів магістратури закладів вищої освіти м. Полтави.
Депутатка Полтавської обласної ради Тетяна Юрченко, яка була однією з ініціаторів проєкту говорить:
«150 учасників, які представляли студентів та вразливі верстви населення у Полтаві та брали участь у реалізації проекту, після його завершення зареєструвалися на веб-порталі агентства з підбору персоналу work.ua та фріланс-платформі freelancehunt.com, де вони зможуть знайти роботу та застосувати свої навички. Окрім того вони були поінформовані про нові можливості працевлаштування, які пропонує ринок фрілансерів».
Адже після проходження навчання учасники отримали практичні знання щодо підготовки та написання резюме та дізналися як використовувати соціальні медіа та online-платформи для побудови майбутньої кар'єри. Окрім того отримали практичні навички у сфері фрілансу та у створенні власного бізнесу, використовуючи нові форми зайнятості у віртуальному просторі.
Заробіток для новачків
Якщо ви тільки починаєте працювати в мережі і хочете набути трохи досвіду (бо ж великі гроші платять тільки якщо у вас є досвід та позитивні відгуки) вам підійдуть біржі завдань, на яких можна за гроші писати відгуки чи поширювати дописи, набирати текст, брати участь в онлайн-опитуваннях, розшифровувати аудіо, відео та книги.
Продаж товарів онлайн
Кожен може спробувати заробляти, продаючи. Для цього можна створити інтернет-магазин, займатися дропшипінгом, реалізовувати товар на Амазоні.
Продаж інтелектуальних умінь
Якщо маєте певну освіту – варто спробувати продати свої професійні вміння замовнику. Так, філологи можуть займатися рерайтом, копірайтингом для профільних сайтів, інтернет-магазинів, вебсторінок та інше.
Ідей для заробітку безліч – фотографи продають свої фото, монтажери обробляють відео, люди,які впевнено користуються ПК можуть наповнювати сайти на замовлення. Перекладачі та науковці надавати свої послуги видавництвам, профільним сайтам, студентам.
Як свідчить народна мудрість – під лежачий камінь вода не тече. А щоб заробити гроші у сучасному світі – мало ходити на роботу від дзвінка до дзвінка. Потрібно бути гнучким і підлаштовуватися під вимоги сучасного світу. Бо хто хоче – шукає можливості, а хто не хоче – знаходить відмазки. Тому, якщо ви захочете – робота в інтернеті може стати можливістю заробляти і відкривати новий світ.
Подякуй авторці!
Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.