«Відключення світла замучили», або з якими проблемами зіткнулися полтавці, які працюють вдома

Із 24 лютого всі живуть в іншому ритмі, який далекий від довоєнного часу. З початку повномасштабного вторгнення багатьом довелося вносити корективи не лише у своє повсякденне життя, а й у робоче. Тому в Україні, і на Полтавщині зокрема, зросла тенденція переходу на віддалену роботу. Більшість звикла вважати, що в такій роботі немає мінусів. Та чи так це насправді?

poltavska-khvilia_xcwi/LUFo94FVg.jpeg

Замість інтригуючої підводки скажу, що під час створення матеріалу в мене була можливість відчути на собі більшість нижче описаних проблем.

Здається, що дистанційна робота – це ідеально. Прокидаєшся – сідаєш за ноут, при цьому не поспішаєш і не намагаєшся влізти в переповнений тролейбус, щоб доїхати на інший кінець міста. Словом, усе під рукою, працюєш і не стресуєш.

Насправді, це не зовсім так.

«Полтавська хвиля» дослідила та виокремила 12 проблем, з якими найчастіше стикаються полтавці, які фрилансять, чи вимушено працюють з дому.

Для початку розберемося, чому люди обирають дистанційну роботу.

poltavska-khvilia_xcwi/qH36C4F4g.jpeg

Що ж з тими, кому важливо працювати в соціумі, поговорити про проблеми насущні на перерві? Їх війна змусила покинути, затишні та комфортні офіси. Нерідко це ініціатива роботодавців, інколи – позиція самої людини.

poltavska-khvilia_xcwi/ZoCzqVFVg.jpeg
poltavska-khvilia_xcwi/Nqbiq4K4g.jpeg

Не варто забувати, що і до початку повномасштабного вторгнення, більшість людей перейшла на «дистанційку» через COVID-19. А з 4 лютого 2021 року, після того, як Парламент узаконив дистанційну роботу, певна частина людей лишилася працювати у вже звичному для них віддаленому режимі.

За даними соціологічної групи «Рейтинг», наразі віддалено або частково працюють 19% українців.

poltavska-khvilia_xcwi/PkiVH6dVR.png
Інфографіка соціологічної групи «Рейтинг»

Найпоширенішими проблемами за даними опитування «Полтавської хвилі» в телеграм-каналі:

poltavska-khvilia_xcwi/DaMZHDF4R.png

Відключення електроенергії

Блекаут, погодинні графіки відключень (p.s. додатково тримайте аварійні)

Якщо зараз в області ввели погодинні графіки відключення електрики (які змінювали вже кілька разів), то ще кілька тижнів тому в деяких мікрорайонах міста світло було постійно, а в інших його не було по 8-10 годин поспіль.

У кращому випадку полтавцям доводилося або переносити всі замовлення/матеріали/візити, в гіршому – втрачати замовників та псувати стосунки з керівництвом чи колегами.

Після введень погодинних графіків відключень електрики ситуація покращилася, містяни хоча б отримали змогу планувати свій робочий час. Проте, коли під час роботи вимикають світло, а разом з цим зникає й інтернет (нерідко й мобільний також), то працювати стає неможливо. Тоді полтавці шукають різні альтернативи затишному домашньому робочому місцю – друзі, родичі чи знайомі, з якими різні черги відключень. Але наскільки можливо якісно виконати свою роботу перебуваючи в чужому домі з іншими людьми, які живуть своє життя?

Різні черги відключень теж одна з головних проблем віддаленої роботи. Спробуйте провести повноцінний урок для дітей, чи пару для студентів, коли вам щойно дали світло, а вашим учням навпаки, вимкнули.

Ви не зможете повпливати на відключення електроенергії, адже це не залежить від вас. Однак, вирішенням можуть бути заклади, які працюють із генераторами (кафе, хаби, пункти незламності).

Мапа закладів, у яких можна підзарядити гаджети та є змога працювати:


Стань частиною мапи енергонезалежності Полтави та області.

Якщо у вашому закладі під час вимкнення електроенергії можна зарядитись не лише кавою, але й під'єднати до мережі гаджети, є змога працювати чи навчатись, підключившись до розетки та є вільний WiFi — заповніть цю форму.

Нехай більше мешканців Полтавщини дізнаються про ваш заклад.


Не можемо не згадати блекаут. Деякі райони Полтави проживали його протягом 30 годин. Зрозуміло, що коли немає світла, інтернету та зв'язку — працювати нереально. Звичайно, як вихід із ситуації існують «Пункти незламності», проте, чесно кажучи, там навряд чи вийде зосередитися, адже в такі часи туди по допомогу приходять просто десятки, якщо не сотні полтавців, аби хоч підзарядити пристрої.

Діти вдома

Насправді, дуже важко робити вдома, коли в тебе є дитина, а то й діти. Полтавці про це знають. Працювати, коли тебе шарпають за рукав та кажуть «дай їсти, пити, допоможи з уроками, будь ласка» — нелегко. Чи коли під час онлайн-наради в сусідній кімнаті з ноутбука лунає голос вчительки, яка вкотре намагається дізнатися, чому діти не виконали домашнє завдання.

Коли дитина дошкільного віку – це ще складніше. Малюки потребують уваги, їм нудно, вони хочуть більше часу проводити з батьками. Проте, коли схоже відбувається серед робочого процесу — це дезорієнтує.

Якщо дитина ще надто мала – ви можете найняти няню. Коли ж малеча дошкільного віку, як варіант – відвести її до дитячого садочку. Якщо зараз у вас немає такої можливості – на цей випадок створили дитячий садочок онлайн.

Нестабільний інтернет та мобільний зв'язок

У зв’язку з постійними відключеннями електроенергії “кульгає” і робота WI-FI та мобільного інтернету. Про зв'язок і говорити нічого, його інколи просто немає. Або буває, світло з’явилося, а інтернет досі ні. Роботодавець чи замовник вже дзвонить і засипає питаннями, де готова робота, а людина досі не може навіть увійти в робочу систему.

Про це говорить і пані Альона, яка віддалено працює копірайтеркою. На запитання, чи були проблемами під час роботи вдома, вона не тільки ствердно відповідає, а й додає ще й те, що турбує більшість людей, які фрілансять:

«На жаль стикалася, так як постійні перебої з інтернетом та зв'язком. І також, як не дивно, є негатив і з моральної сторони, так як старше покоління не сприймає це (дистанційну роботу – авт.) за повноцінну роботу».
poltavska-khvilia_xcwi/DNWm9DK4g.png
Альона. Фото з особистого архіву

Якщо у вас часто виникають проблеми зі зв'язком та мобільним інтернетом, рекомендуємо скористатися національним роумінгом. Якщо ваш оператор недоступний – просто перемкніться на іншого. Якщо ситуація критична, скористайтеся інструкцією від ДСНС, як завжди залишатися на зв'язку.

Неможливість налаштуватися вдома на продуктивну роботу

На плиті кипить чайник, поряд на вас «дивиться» телевізор, дитина просить погратися, піжама зручніша за офіційний одяг та дзвінки від знайомих розривають телефон – ну як налаштуватися на роботу в таких умовах? Доступність до всього відразу та відчуття відсутності контролю часто заважають полтавцям працювати в повну силу своїх можливостей.

Читачка «Полтавської хвилі» Валентина розповіла про те, як працює вдома:

«Працювати вдома якось легко і важко водночас. Тут є свої нюанси, на які важко не звертати уваги. Наприклад, я живу біля молодої сім'ї, у яких є мала дитина, і працювати під їх "розмови" інколи дуже складно. Також важко зосередитися на роботі, коли проживаєш із кимось разом, бо тебе часто відволікають. Важко налаштуватися на роботу в таких умовах».
poltavska-khvilia_xcwi/Phxds4FVg.jpeg
Валентина. Фото з особистого архіву

Валентина додає, що складнощі такої роботи полягають і у відсутності світла:

«Думаю, про світло на інтернет навіть не варто говорити. Наш мікрорайон найчастіше відключали від електропостачання, коли ще не було погодинних графіків відключень. Та і зараз світло з'являється пізніше, ніж ти його очікуєш».

Щоб налаштувати себе на працю – створіть робочу атмосферу. Працюйте тільки за столом (ліжко не підходить, там і заснути швидко). Звичайно ж одягайте домашній одяг, але не піжаму, вона вас ніяк не налаштує на повноцінну роботу. І обов'язково облаштуйте собі трудове місце – нехай це буде хоча б куточок зі столом, а не ціла кімната, головне, аби працювалося зручно.

Забагато людей над головою

Полтава – відносно спокійніший регіон, ніж, наприклад, Харків, Запоріжжя чи Донеччина. Тому багато містян зустріли мешканців фронтових областей у себе вдома. Всі ми відкрили для когось свої двері. Чимало родин нині проживають із родичами чи друзями зі східних областей. Беззаперечно, ми всі повинні допомагати одне одному. Але не виключаємо того факту, що велика родина в маленькій квартирі (та навіть і в великому будинку) – це дуже важко, якщо ти працюєш вдома.

Починаючи з того, що багато людей використовують один доступ до WI-FI, який не працює, коли вкрай потрібно зробити замовлення, чи постійні розмови. Адже ви не можете попросити всіх і відразу цілий день не видавати ні звуку. Та навіть у нинішніх умовах, це хоч і складність для роботи, проте ми перестали надавати їй такої великої уваги, адже ці люди – наші, рідні.

Разом з тим, якщо ви все частіше помічаєте, що вам некомфортно працювати вдома через велику кількість людей на одній території, наша психологиня розповіла про те, як важливо та можливо вжитися з рідними в одному домі:

Відділеність від колективу

Сумуєте за колективом? Я вас розумію. Ви наче постійно на зв'язку, листуєтеся в месенджерах, говорите в ZOOM, однак живого спілкування не вистачає. Поступово, через брак живого спілкування, людина може відчувати себе відділеною від колективу. Через це й ефективність роботи знижується.

Із результатів дослідження консалтингового агентства «Lemarbet» випливає,що соціалізація з колегами – це один зі способів відпочити та розбавити свій робочий день. Це важливо, зважаючи на напружений психологічний стан, в якому перебувають українці останні дев'ять місяців.

Онлайн-спілкування, звісно, не замінить живого, але користуйтеся цією можливістю – спілкуйтеся з колегами. Проводьте наради у форматі відеоконференції, частіше влаштовуйте «мозкові штурми», створіть груповий чат, діліться завданнями та успіхами. Та не забувайте, що в таких відносинах важливо зберігати особистий контакт, але і не перестаратися.

Відсутність робочої техніки

Не всі роботодавці готові надавати корпоративну техніку на дім. А якщо й готові – не завжди ця техніка буде зручною чи працюватиме так, як ваш домашній комп'ютер чи ноутбук. Через це багато полтавців працюють на особистій техніці. Постійна робота на своєму обладнанні сприяє скорішому «добиванні», а не навпаки.

poltavska-khvilia_xcwi/F7aTs4KVg.jpeg
Фото з особистого архіву читачки

Про те, як це – працювати на власному ноутбуці, та наскільки це буває витратно, розповіла читачка нашого видання, Валентина:

«Технікою, яку дають на роботі, не завжди зручно користуватися вдома, тому я «добиваю» свій ноутбук. За останні півроку його ремонтували вже тричі. Обійшлися ці ремонти, до речі, недешево».

За ст. 21 КЗпП роботодавець зобов'язаний надавати усе необхідне для надомної роботи, в тому числі і техніку. Можете це обговорити із своїм керівництвом.

Концерти, яких не чекаєш і за які не платиш

Визнаємо, що не всі сусіди – це люди, які щоденно та щоночі поводять себе тихо, стримано та спокійно.

Та і далеко не всі полтавські квартири облаштовані таким чином, що ваш дім (ваша фортеця), неприступний для сусідських сварок та конфліктів.

Тут можемо порадити лише запастися терпінням, або ж переговорити з сусідами і пояснити, що люди то вони гарні, правда занадто шумні. Якщо не допомогло – звертайтеся до дільничного інспектора. Робота вдома і так чималий стрес, не варто додавати собі ще більшого.

Відсутність доступу до більшості матеріалів чи ресурсів, які необхідні для роботи

Як казав мій знайомий вчитель фізичної культури:

«Спробуй провести дітям повноцінний урок, навчити грати у футбол чи волейбол, коли бачиш їх тільки в ZOOM».

Полтавці, які працюють віддалено, часто не мають доступу до необхідних для повноцінної роботи ресурсів.

  • Ось вам потрібно терміново написати гарний читабельний огляд, але для цього необхідно мати доступ до якісних фотокарток. А база в керівництва, а керівництво в офісі та на нараді. І що тепер робити?
  • Ви – вчитель/-ка полтавської школи. Сьогодні у вас урок трудового навчання з восьмим класом, за навчальною програмою – створення будиночка-світильника з дерев'яних паличок. Ви все показуєте-показуєте в той ZOOM дітям техніку виконання та склеювання поробки, а вони з телефона все дивляться-дивляться та не можуть нічого роздивитися. І не розуміють, куди клеїти дах, і яке має бути віконце, бо звикли конструювати такі штуки в майстерні (засновано на реальних подіях).

І оця відсутність доступу до необхідного обладнання, ресурсів чи матеріалів для організації робочого процесу, сильно обмежує.

Для того, щоб постійно мати доступ до необхідних робочих матеріалів домовтеся з колегами про створення чату, в якому зможете ділитися важливою інформацією. За потреби, можна створити чат чи теку на Google Drive, де відразу можна публікувати усі важливі документи та файли, доступ до яких буде в усіх працівників.

«Цілодобова робота»

– «Працюєш з дому? Значить можеш затриматися».
– «Попрацюєш довше? Ти ж все рівно вдома».
– «Допрацюй за мене, будь ласка. Ти ж вдома!»
poltavska-khvilia_xcwi/nu6I0SF4g.jpeg
Фото з особистого архіву читачки

Ненормований робочий графік – ще одна проблема, з якою часто стикаються полтавці, які працюють з дому. Переважна кількість людей вважає, що ви байдики б'єте в той час, як насправді сидите чи не весь день за роботою. Адже ви вдома.

Узгодьте з керівництвом свої години роботи. Одна із головних умов надомної праці – один і той робочий час.

Напружений психологічний стан

Місцеві, які працюють віддалено, нерідко в роботі мають проблеми психологічні. Вони наразі не перебувають в колективі, отже у них більше вільного часу. За цей час можна:

  • прочитати всі новини в усіх телеграм-каналах та дійти до стану паніки;
  • посваритися з родиною;
  • перенервувати через чергове відключення світла чи інтернету.

Це тільки кілька основних причин, які відволікають від роботи, змушують нервувати та не дають налаштуватися на повноцінний робочий процес. Багато людей страждають від того, що не можуть контролювати певні явища, які заважають працювати.

Проте, моя колега на цей випадок сказала таку річ, яку вам варто запам'ятати:

«Є те, чого ми не можемо контролювати. Це те саме відключення світла чи відсутність інтернету. І ваші колеги теж люди, вони це зрозуміють».

На час роботи відкладіть телефон.

Обов'язково робіть перерву на обід чи каву, коли ви зможете 10-15 хвилин перепочити.

Дорога оренда приміщення

Коли ви зайдете на сервіс пошуку б'юті майстрів у Полтаві та почнете шукати послуги, які надають саме в домашніх умовах, то побачите, що їх не менше, ніж салонних. Однією з причин цього є дорога оренда комерційної нерухомості. Ціни варіюються від 50 000 гривень на OLX до 108 000 доларів на DOM.RIA. Це суттєва проблема, аби створити окремий салон чи кабінет для надання послуг краси. Тому багато полтавців працюють вдома, де не завжди є прийнятні для такої роботи умови.

Для початку не обов'язково орендувати студію лише для одного виду послуг. Розпочніть із салону, де ви зможете орендувати лише одне місце, а не всю будівлю.

Домашні улюбленці атакують

«Чи можна сказати, що моя кішка постійно відбирає мій ноутбук?», – запитала пані Альона, під час нашої бесіди про її досвід віддаленої роботи.
poltavska-khvilia_xcwi/3FcRyVFVR.jpeg
Фото з особистого архіву читачки

То як же зберегти продуктивність та налаштуватися на продуктивну роботу у віддаленому режимі?

  • визначте місце для роботи, виокреміть окрему кімнату, якщо є можливість, якщо немає – облаштуйте робочий куточок;
  • підтримуйте зв'язок з колегами, навіть якщо рідко з ними бачитеся;
  • відкладіть телефон на час роботи, якщо він не потрібен вам виключно в робочих цілях;
  • не намагайтеся контролювати все, що відбувається. Це нереально.

Робота вдома – не легша і не складніша, ніж будь-яка інша. А в матеріалі висвітлені лише сучасні реалії, в яких нині живуть полтавці.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Євгенія Мазниця

Ще з рубрики: "Користь"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар