Ядерний терор, отруєне довкілля та тіла серед вулиць: як росіяни нищать Україну на екологічному фронті

Розпочавши криваву війну проти українців, росіяни вбивають наших людей, знущаються над тваринами, нищать критичну інфраструктуру, руйнують житлові будинки. А ще завдають величезної шкоди екологічній системі України.

Пожежі, забруднення, викиди небезпечних речовин у навколишнє середовище, заповідники на межі зникнення — справа рук і зброї загарбників, а також бойових дій, які ведуть росіяни на території України.

poltavska-khvilia_xcwi/XclEgsB4R.jpeg

22 лютого 2023 року Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України підбило підсумки, стосовно того, скільки шкоди нанесли росіяни екології України від початку війни. За підрахунками сума збитків, завданих окупантами, дорівнює двом трильйонам гривень.

За рік Великої війни фахівці задокументували вже понад 2300 військових злочинів проти природи.

poltavska-khvilia_xcwi/C2jyRsfVg.jpeg
Фото Станіслава Пантелея

Як військове вторгнення росії впливає на екологію України

Окупанти цілеспрямовано знищують усе живе на своєму шляху. Під їх приціл потрапляють люди, тварини, птахи та навколишнє середовище. Занедбані заповідники, розбиті національні парки, забруднені води, зруйновані заводи та фабрики, небезпечні речовини, які отруюють мешканців сіл, міст та селищ.

Військова техніка забруднює повітря, особливо під час використання танків, бойових літаків, мінометів чи іншого важкого озброєння. Через це виникає багато викидів у повітря, які негативно впливають на здоров'я. Вибухи артилерії та бомб призводять до розповсюдження викидів шкідливих хімічних речовин в атмосфері.

poltavska-khvilia_xcwi/hQXk8vfVg.jpeg
«Азовсталь», фото: t.me/polkazov

Руйнація мостів, трубопроводів та доріг нерідко призводить до протікання та виливання небезпечних речовин, які в них знаходилися. Вони ж забруднюють воду та ґрунт.

Військові рф, зазнаючи поразки, «відіграються» на тимчасово окупованих територіях:

  • залишають по собі гори сміття та тіла своїх солдатів;
  • забруднюють останні джерела питної води, щоб нею не могли скористатися люди;
  • виливають нечистоти в ріки та озера;
  • руйнують каналізаційні системи;
  • не дають людям поховати своїх рідних, змушуючи залишати тіла прямо посеред вулиці.

Окупанти штучно створили екологічну кризу в Україні

Перший заступник голови Державної екологічної інспекції України Дмитро Заруба зазначив, що в Україні вже настала екологічна криза внаслідок військових дій. Багато заповідників, в тому числі їх флора та фауна, були знищені військовими діями окупантів, і поки ніхто не знає, коли з'явиться можливість їх повноцінно відновити та чи з'явиться взагалі.

poltavska-khvilia_xcwi/apBdkdB4g.jpeg
Фото Станіслава Пантелея

За наявними підрахунками Мінекології, станом на лютий 2023 року:

  • Україна знешкодила 320 104 вибухових пристроїв;
  • майже третина території країни (174 тис. кв. км) залишається потенційно небезпечною;
  • по країні розкидано 230 тис тонн металобрухту від 3 тис одиниць знищеної ворожої техніки;
  • 160 заповідників, 16 водно-болотних угідь і два біосферних заповідника знаходяться під загрозою знищення;
  • велика кількість мін у Чорному морі загрожує судноплавству та морським тваринам;
  • під загрозою зникнення знаходяться 880 видів рослин;
  • третина українських земель непридатна для ведення сільського господарства;
  • близько 40% орних земель непридатні для обробітку.

У Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України зазначили, що велика частина природного середовища нині під загрозою знищення:

«Під окупацією знаходиться 10 національних природних парків, 8 заповідників, 2 біосферних заповідники. Близько 600 видів фауни та 750 видів флори опинилися під загрозою знищення. Це, зокрема, й червонокнижні види».
poltavska-khvilia_xcwi/dgH-Cvf4R.jpeg
Фото: Державна екологічна інспекція Поліського округу. Природний заповідник «Древлянський» після ракетно-бомбових ударів росіян по території Народицької громади Коростенського району, що на Житомирщині

Як росіяни чинять екоцид в Україні

Масові пожежі та знищення лісів внаслідок бойових дій

Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець зазначає, що наразі росіяни постійно палять та знищують українські ліси. Окупанти роблять окопи, рубають дерева на дрова, стираючи цілі лісосмуги, які слугують прихистком для диких тварин та джерелом засобів для існування людей.

За його словами, наразі майже півмільйона гектарів українських лісів знаходяться під окупацією. Нині там не можуть висадити нові дерева, як робили це попередні роки.

poltavska-khvilia_xcwi/y58AzOf4g.jpeg
Фото з Facebook-сторінки Руслана Стрільця

Ліси – важливе середовище не лише для тварин, а й для людей. Вони заощаджують використання небезпечних речовин для будівництва, забезпечують населення України свіжим повітрям та слугують прихистком для сотень тисяч тварин. Натомість, росіяни залишають там розбиту техніку, тіла своїх військових, влаштовують масові пожежі та винищують все живе, що лишається навкруги.

poltavska-khvilia_xcwi/jN8AkdBVR.jpeg
Фото з Facebook-сторінки Руслана Стрільця

Стихійні звалища та масові могильники російських окупантів

Росіяни залишають тіла своїх побратимів прямо на полі бою. Трупи військових рф з часом починають гнити та отруюють не лише ґрунти, а й ґрунтові води. Трупна отрута стає серйозним збудником різних хвороб, якими хворів загиблий і розповсюджується підземними джерелами та через водопроводи. Це все досі відбувається у Маріуполі, який наразі окупований росіянами. Ще в травні 2022 року депутат Маріупольської міської ради та місцевий екоактивіст Максим Бородін заявив, що місто під великою загрозою. Минув майже рік, а оцінити масштаби кризи неможливо навіть зараз.

poltavska-khvilia_xcwi/QGnlVdB4g.jpeg
Могили похованих українців прямо на подвір'ях міста. Фото: Маріупольська міська рада

Також загарбники не дають можливості українцям на окупованих територіях поховати своїх рідних. Людям доводиться влаштовувати стихійні кладовища серед дворів житлових будинків, в парках чи інших місцях, та закопувати тіла загиблих, коли стихають численні обстріли.

Мінування територій

Втікаючи з позицій, окупанти мінують все, що бачать на своєму шляху. Наразі 30% українських земель потребують розмінування. Очільник ДСНС України Сергій Крук зазначив, що замінована територія дорівнює двом Австріям. Найбільше вибухових пристроїв росіяни залишили на Миколаївщині, Харківщині та Херсонщині.

Встановлення мінно-вибухових загороджень на полях також перешкоджає аграріям сіяти та збирати врожай. А вибухи мін, призводять до хімічного забруднення ґрунту, з якого, в майбутньому, люди намагатимуться зібрати зерно чи іншу продукцію, необхідну для життя.

poltavska-khvilia_xcwi/cj_xzsf4g.jpeg
Фото Станіслава Пантелея

Забруднення ґрунтів та вод

Окупанти обстрілюють заводи, дамби та інфраструктурні об'єкти, які містять у своєму виробництві безліч небезпечних речовин: метали, хімікати, забруднені води. Вони обстрілюють нафтобази та важливі підприємства, пошкодження яких несуть за собою жахливі наслідки для природи та людей.

Так, 1 травня 2022 року, росіяни здійснили масований обстріл Харківщини, внаслідок якого рятувальникам довелося гасити 18 пожеж на території міста та однієї з обласних громад. Під час обстрілу загорілися наземні резервуари з пальним, а також два склади з гербіцидами та автошинами. І це лише один випадок із тисяч.

poltavska-khvilia_xcwi/dmwvR5B4R.jpeg
Фото Станіслава Пантелея

За даними громадської організації «Екодія», росіяни заміновують дамби, обстрілюють водну інфраструктуру та встановлюють свої судна та ракетоносії в акваторіях Чорного та Азовського морів. Також вони обстрілюють водоочисні споруди, щоб українці не могли отримати доступ до питної води.

Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець також зазначає, що окупанти навмисно отруюють українські річки, колодязі чи руйнують водопостачальну інфраструктуру. За його словами, близько 88% зрошуваних територій окупували росіяни, а 35% постраждали.

poltavska-khvilia_xcwi/X4DLi5f4R.jpeg
Краматорськ. Фото Станіслава Пантелея

Забруднення повітря та ядерний терор

Росіяни завдають ракетних та дронових ударів як по житлових будинках, так і по заводах, фабриках, нафтобазах. З сумного досвіду Чорнобильської АЕС не лише українці, а й вся Європа розуміє, що забруднене повітря не має ні меж, ні кордонів, і не залишиться лише на території України – хімікати, чадний газ, викиди від горіння розповсюдяться територіями інших держав. І цим дихають люди, тварини, птахи та перероблятимуть рослини. Втім, наскільки великий обсяг забруднення та токсичних речовин рослинність не може переробити повністю, і шкідливі речовини надалі залишатимуться в атмосфері.

«Окупант обстрілює українські нафтобази, хімзаводи та інші промислові об’єкти. Все це спричиняє значні загоряння та призводить до забруднення атмосферного повітря небезпечними речовинами», – говорить міністр захисту довкілля та природних ресурсів.
poltavska-khvilia_xcwi/lI6Bicf4g.jpeg
Фото Станіслава Пантелея

Окупанти неодноразово погрожували підірвати найбільшу атомну електростанцію в Європі – Запорізьку АЕС у разі свого відступу. У липні вони почали розміщувати важку зброю та вибухівку у машинній залі енергоблока АЕС. Якщо станцію підірвуть – це матиме жахливі наслідки як для України, так і для всієї Європи.

Професор фізико-технічного інституту КПІ ім. І. Сікорського Іван Ковалець розповів, якщо окупанти зважаться на підрив ЗАЕС, це загрожуватиме не тільки півдню України та Криму, а й Румунії та Болгарії. Радіоактивні викиди також забруднять акваторію Чорного моря. За його словами, масштаби катастрофи та майбутньої зони відчуження можуть сягнути території, набагато більшої, за заборонену для відвідування зону Чорнобильщини.

poltavska-khvilia_xcwi/IAHXn5fVg.webp
Пожежа на Запорізькій АЕС на початку повномасштабного вторгнення російських окупантів до України, 4 березня 2022 року

Руйнування екосистем

Росіяни знищують цілі екосистеми, місця проживання звірів та птахів. Ворог робить окопи та кочує в лісах. Навмисно чи випадково під час зіткнень із нашими військовими, окупанти влаштовують підпали, які потім винищують не лише ліси, степи чи луки, а й їхніх мешканців. Жителі морів страждають не менше, адже під час вибухів води забруднюються хімічними речовинами у акваторіях та фізично знищують морське середовище, розміщуючи там ракетоносії.

Які українські території найбільше страждають внаслідок військових дій

Загалом, внаслідок військових дій найбільше страждають схід та південь України. На територіях Херсонської, Луганської та Донецької областей працюють найвпливовіші промислові підприємства, які нерідко зазнають пошкоджень під ворожих ударів. Речовини, які переробляють на фабриках та заводах, виливаються у ґрунтові води та спричиняють наслідки зараження екології.

poltavska-khvilia_xcwi/3qW5kOf4g.jpeg
Фото Станіслава Пантелея

Наприклад, на Луганщині росіяни пошкодили цілі природні екосистеми та засмітили 6 030 720,00 м2 земель. Також від ворожих обстрілів потерпають й інші населені пункти України. Так, наприклад, начальник Державної екологічної інспекції Центрального округу Ігор Горжій розповів, що росіяни завдали шкоди природі лише Полтавської та Черкаської областей на 145 млрд грн 826 млн 397 тис. грн.

poltavska-khvilia_xcwi/dsMmHcB4g.jpeg
Фото Станіслава Пантелея

Як можна завдавати шкоди навколишньому середовищу

Як зазначають у правозахисній організації Environmental People Law, вияви екоциду росіян в Україні можна поділити на три види:

  • нищення природних ресурсів;
  • руйнування об'єктів критичної інфраструктури, які призводять до негативного впливу на екологічну систему в цілому;
  • непряма шкода довкіллю.
poltavska-khvilia_xcwi/Ot85kOf4g.jpeg
Фото Станіслава Пантелея

Не лише безпосередні дії щодо довкілля зі сторони окупантів можуть призводити до порушень природи України, а й ракетні чи дронові удари по різних будівлях, мостах, виробництвах чи інших об'єктах можуть спричинити екологічну кризу.

Чи розуміють українці масштаби трагедії

З дослідження «Думки та погляди населення України щодо екологічних наслідків війни» ми бачимо, що українці бачать та розуміють, яку шкоду довкіллю наносять бойові дії окупантів.

poltavska-khvilia_xcwi/LOMK0vf4g.jpeg
Інфографіка: Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України

Також українці вважають, що добре ознайомлені з загрозами для природи від ведення бойових дій та використання окупантами ядерної зброї, менш — від застосування хімічної зброї.

І до війни екоактивісти боролися за покращення стану навколишнього середовища, але тенденція змінилася, і вже від початку повномасштабного вторгнення ще більше людей почали розуміти, наскільки наразі великі проблеми з екоситуацією в нашій державі, і чому потрібно не лише бити на сполох, закликати найвищі інстанції запобігати катастрофі, а й самим починати робити щось для порятунку екологічного фронту.

Важливо пам'ятати: ми всі можемо сприяти порятунку довкілля прямо зараз

Природа не захистить себе сама, проте вона захищає нас

Ліси не проженуть окупантів, дерева не виб'ють ворога зі своєї землі. Води не зможуть захистити себе від виливання небезпечних речовин в свої акваторії, а цілі екосистеми беззахисні перед зброєю росіян.

poltavska-khvilia_xcwi/efJYS5B4g.jpeg
Фото Станіслава Пантелея

Кожного дня ми маємо можливість дихати свіжим повітрям, бо рослини дають нам кисень. Ми живемо в країні, де рідко стаються повені чи посухи, адже цьому сприяють ліси, які наразі окупанти рубають на дрова. Ми не страждаємо від шкідників, бо рослинність захищає міста та села від небезпечних комах.

Україна – аграрна країна, яка допомагає не лише своїм громадянам, а й експортує зерно та іншу сільськогосподарську продукцію до інших держав. Фактично, допомагає, а інколи й рятує населення десятків країн.

Як посприяти поліпшенню екологічної ситуації в Україні

Насамперед, якщо ви хочете зробити щось корисне для збереження української екологічної системи, не потрібно ставати затятими екоактивістами. Варто почати з малого:

  • закликати міжнародні агентства та екозахисні організації звернути увагу на ситуацію, яка склалася в Україні;
  • допомагати Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України та Державній екологічній інспекції, фіксуючи наслідки та злочини окупантів проти природи, щоб у найближчому майбутньому винні понесли покарання за скоєне;
  • почніть із себе – нині саме час прививати корисні екологічні звички, які допомагатимуть впливати на стан навколишнього середовища (сортування сміття, відмова від пластику, відмовляйтеся від зайвого, сприяйте новим насадженням рослинності);
  • допомагайте екологічним захисним організаціям, місцевим екоактивістам та природозахисникам.
poltavska-khvilia_xcwi/P_PgH5fVR.jpeg
Фото Станіслава Пантелея

Природа – велике джерело дуже цінних ресурсів, без яких наше життя було б нестерпним. Ми просто не маємо права закривати очі на те, як росіяни прийшли на нашу землю та намагаються знищити все живе, що ми маємо, що дає життя нам, та продовжуватиме своє існування навіть тоді, коли нас вже не стане.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Євгенія Мазниця

Ще з рубрики: "Тексти"

Останні публікації

Обговорення: 1 коментар

Написати коментар
  • Л
    Люда
    11 квіт.
    Ця стаття є нагадуванням про те, як небезпечна може бути ядерна енергетика та як наслідки аварії на Чорнобильській АЕС до сьогодні відчуваються в Україні. Важливо звернути увагу на те, як важливо зберігати навколишнє середовище та боротися зі забрудненням. Я раджу всім, хто хоче допомогти в боротьбі з екологічними проблемами, відвідати сайт https://geogroup.com.ua. Ми повинні зробити все можливе, щоб зберегти наше довкілля для майбутніх поколінь. Дякую за цю статтю та за те, що нагадуєте нам про важливість екології!
    Відповісти