Як відновити країну після руйнації: досвід США

2005 року один із найруйнівніших ураганів в історії США Катріна — знищив третину території США, завдав 170 мільярдів доларів збитків та лишив людей без житла. Однак країні вдалося відновитися.

poltavska-khvilia_xcwi/VDUWhggVR.jpeg

То як же відбудовувалися Сполучені Штати Америки та чи може їх досвід бути корисним для нас?

Затоплення, переселенці, проблеми з житлом — і це не всі збитки, які завдав ураган. Розберемося детально.

Наслідки від урагану Катріна

Затоплення

poltavska-khvilia_xcwi/9cHM2ggVR.jpeg

Діловий район і основні туристичні центри залишилися відносно неушкодженими, але величезні простори багатьох районів Нового Орлеана були затоплені, що зробило Катріну найбільшою житловою катастрофою в історії США. Ступінь завданих збитків сильно відрізнявся від однієї частини міста до іншої. Деякі райони затопило майже 31 см води (рівень води орієнтовно по литку дорослої людини), а інші були затоплені на понад 3 метри.

Переселенці

Шторм перемістив понад мільйон людей на узбережжі Мексиканської затоки. Багато людей повернулися додому за кілька днів, але до 600 000 домогосподарств все ще залишилися переселенцями через місяць. На піку притулки для евакуйованих урагану містили 273 000 людей, а пізніше в трейлерах FEMA (Федеральне агентство з управління у надзвичайних ситуаціях) було розміщено щонайменше 114 000 домогосподарств.

Пошкодження житла

poltavska-khvilia_xcwi/f_v4hgg4R.jpeg

Близько половини будинків були розташовані в Луїзіані. Тільки в Новому Орлеані 134 000 одиниць житла — 70% усіх зайнятих — постраждали від урагану «Катріна» та повені.

Повні збитки

Загальна сума збитків від урагану Катріна склала 135 мільярдів доларів.

Фінансування відновлення

poltavska-khvilia_xcwi/etlV2RRVg.jpeg

Благодійні пожертвування, хоча вдвічі більші, ніж через цунамі в Південній Азії 2004 року або 11 вересня, становили лише 6,5 мільярдів доларів. Тим часом приватні страхові відшкодування покрили менше ніж 30 мільярдів доларів збитків.

Національне управління океанічних і атмосферних досліджень (NOAA) оцінило вартість збитків для Катріни приблизно в 170 мільярдів доларів. Ці оцінки включають вартість збитків, завданих житловим, комерційним, державним чи муніципальним будівлям; матеріальні цінності всередині будівель; перерва в діяльності; транспортні засоби та катери; морські енергетичні платформи; громадську інфраструктуру; сільськогосподарські активи.

Міжнародна допомога від країн

poltavska-khvilia_xcwi/DxtShgg4g.jpeg

Німеччина надіслала швидкісні помпи; голландці запропонували експертів з реконструкції дамби. Пожертви надійшли з Кувейту, Катару та Об’єднаних Арабських Еміратів. Канада направила кораблі ВМС, гелікоптери та близько 1000 помічників. За колоною мексиканських солдатів, всюдиходів і питної води слідували харчові продукти, медичні працівники, водоочисні споруди та кухня, яка могла годувати 7000 людей щодня.

Загалом понад 90 країн запропонували США 854 мільйони доларів готівкою та нафтою (для продажу за готівку).

Окрім таких великих споживачів, як Об’єднані Арабські Емірати, які пообіцяли 100 мільйонів доларів готівкою та 400 мільйонів доларів нафтою, часті отримувачі допомоги від США додали свої пропозиції.

Бангладеш пообіцяв 1 мільйон доларів разом із рятувальниками. Таїланд, який лише рік тому постраждав від потужного цунамі, запропонував 60 лікарів і медсестер і рис як «жест від серця». Донори також не обмежувалися друзями. Куба, країна, яка в минулому неодноразово відмовлялася від гуманітарної допомоги США, запропонувала послуги 1100 лікарів.

poltavska-khvilia_xcwi/U94vhgR4R.jpeg

Хоча деякі пожертви були щиро прийняті, як-от німецькі високошвидкісні помпи для зниження рівня паводкових вод або голландські експерти з реконструкції дамби, більшість із них були або відхилені, або просто не витребувані.

З 77 пропозицій, зроблених до кінця 2006 року від найближчих союзників США, Великобританії, Ізраїлю та Канади, 54 були категорично відхилені.

Бюрократія уряду була не єдиною перешкодою. Кошти, надані організаціями для допомоги сім’ям переселенців або реконструкції установ, також були неефективними.

У березні 2006 року 60 мільйонів доларів було виділено для шкіл, коледжів та університетів для покриття витрат на шкоду. Однак до квітня 2007 року був запит лише на 10,4 мільйона доларів США. Одна з головних некомерційних організацій з надання соціальних послуг сім'ям переміщених осіб отримала 66 мільйонів доларів, але в кінцевому підсумку допомогла менш ніж половині цільової аудиторії — 100 000 сім’ям.

Підсумки

Ураган Катріна показав управлінську слабкість структур, які мали координувати відповідь на це стихійне лихо. Тому після урагану були проаналізовані помилки та, судячи із думок експертів, це сприяло більшій готовності країни до інших стихійних лих такого характеру, наприклад урагану Харві.

Також прослідковувалася нерівномірна, а на думку деяких авторів, навіть дискримінаційна політика щодо відновлення постраждалих районів.

poltavska-khvilia_xcwi/BhoH2gg4R.jpeg

Ураган також підсвітив проблеми безробіття, низького рівня життя та екології в регіоні.

Для України

Досвід США щодо реагування на ураган Катріна та подолання його наслідків може бути корисним Україні у питаннях роботи із постраждалим населенням, яке втратило місця проживання, та у питаннях відновлення житла або побудови нових об’єктів для тих, хто його потребує в результаті знищення ураганом.

Цей матеріал підготовлений в рамках комплексної роботи «Дослідження практик відновлення країн після руйнації». Повний текст дослідження й методологія будуть доступні у розгорнутому матеріалі команди АЦ «Інститут аналітики та адвокації» згодом.

Авторка тексту — Ірина Домненко

Інститут аналітики та адвокації

Ще з рубрики: "Користь"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар