Яку воду п’ють жителі Макухівки?

На початку липня ГО «Еколтава» розпочала проєкт «Екологічно-соціальна дискримінація населення за фактором проживання біля сміттєзвалища» на прикладі Макухівського (Полтавського) сміттєзвалища.

poltavska-khvilia_xcwi/voYS90p7R.jpeg
Фото - Суспільне Полтава

У рамках проєкту поставлена мета дослідити проблему екологічно-соціальної дискримінації населення за фактором проживання біля сміттєзвалищ. Організація провела дослідження, чи впливає Полтавського сміттєзвалища на якість води у с. Макухівка.

На цей час площа сміттєзвалища становить 17,34 га. Щомісяця приймається близько 12,0 тис. тонн сміття. У сукупності річний обсяг складає майже 144,0 тис тонн сміття. Воно існує вже близько 60 років. За цей час відходів із міста назбиралося на понад 17 гектарів площі.

На сміттєзвалище потрапляють відходи різноманітного складу — залишки їжі, будівельні матеріали, листя та гілки, медичні відходи, батарейки, ртутні на люмінесцентні лампи, шини з автомобілів, текстиль, пластик та скло.

«Під дією природних чинників — тепла, світла, дощів, органічні речовини починають розкладатися, утворюючи неприємний запах. Вода ж змиває ці розчини й вони потрапляють у ґрунт та ґрунтові води. Уявіть, що фільтратне озеро — це ванна зі складом важких металів. Сміттєзвалище немає протифільтраційного екрану — плівки, яка попереджає просочування фільтрату», — говорить Авраменко Юлія, аналітикиня ГО «Еколтава».

На цей момент площа фільтратного озера становить понад 1 га. Фільтрат є дуже небезпечним! А через те, що звалище знаходиться на піщаному ґрунтовому покриві, він легко просочується, і є цілком реальна загроза потрапляння фільтрату в річку Коломак, що знаходиться через 200 м від звалища. А далі й у Ворсклу.

ГО «Еколтава» відібрала 4 проби питної води децентралізованого водопостачання с. Макухівка на вулицях Озерна та Білогірська, які найближче знаходяться до сміттєзвалища (400 м до найближчої оселі), а також на вул. Покровська, що знаходиться в глиб села.

poltavska-khvilia_xcwi/HSSp90p7R.jpeg
Вода в Макухівці. Фото - Еколтава

Навіть під час відбору проб, було візуально помітно, що вода в трьох пробах жовтого кольору й таку воду вживати в харчових цілях взагалі не можливо. Місцеві жительки розповіли, що дану воду вони використовують у господарських цілях — для миття посуду чи овочів, але потім все одно ополіскують їх іншою чистою водою. Скважина з чистою водою є на вулиці, однак не всі люди до неї мають доступ, а ті хто має, змушені набирати її у відра та нести додому. Дехто купує для цього чисту воду в місті. Але не кожна родина може дозволити собі витрачати значну суму коштів - 350 грн на тиждень.

Проби води на аналіз були передані в лабораторію «Полтавський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України». Через побоювання місцевих жителів, що воду можуть проаналізувати некоректно, дані були зашифровані, аби на них ніде не фігурувала назва с. Макухівка.

Працівники лабораторії, м’яко кажучи, були вражені від виявлених показників. Команда ГО «Еколтава» запитала в них, чи бачили вони за свою практику таку воду. Відповідь - ні. Люди з багаторічним досвідом вражені від того, що хтось змушений використовувати таку воду.

«Вода змінюється щогодини! То в одній випаде осад, то в іншій. На поверхні деякої води утворюється плівка»

В усіх пробах води було визначено показники:

вміст загального заліза норма, якого — не більше 0,2 мг/дм3:

  • Проба води № 1. — 1,69 мг/дм3 — перевищує в 8,45 разів.
  • Проба № 2. — 0,1 мг/дм3 — норма.
  • Проба № 3. — 1,5 мг/дм3 — перевищення в 7,75 разів.
  • Проба № 4. — 14 мг/дм3 — перевищення в 70 разів.

Значний вміст заліза у воді також негативно впливає на стан сантехніки й побутової техніки. Вживати таку воду в питних цілях не можна через ризик захворювання органів печінки, нирок, органів травлення. Висока концентрація вмісту заліза може викликати порушення роботи кровоносної системи і серця, негативно впливає на стан шкіри, може викликати цукровий діабет та гемохроматоз.

Для того, щоб покращити стан якості води, необхідно використовувати фільтри для знезалізнення. Але вони мають високу якість, а термін дії досить короткий для такої води.

Вміст нітрат-іонів, норма не більше 50 мг/дм3:

  • Проба № 1. — 1,35 мг/дм3 — межах норми.
  • Проба № 2.–71,5 мг/дм3 — перевищення ГДК (гранично допустимої максимальної концентрації) більше ніж у 1,5 рази.
  • Проба № 3. – 106,2 мг/дм3 — перевищення ГДК більше, ніж у 2 рази.
  • Проба № 4. — 1,8 мг/дм3 - у межах норми.

Використання води із перевищенням нітрит- та нітрат-іонів спричиняє розлади в роботі кишково-шлункового тракту, серцево-судинної системи, крововиливів у міокарді, селезінці, печінці, легенях та мозку внаслідок отруєння метгемоглобіноутворювачами.

Використання питної води забрудненої нітратами в штучному харчуванні дітей раннього віку призводить до отруєння, навіть із фатальним кінцем. Надлишкова кількість нітратів викликає ненормальний хід функціонування природних екосистем і живих організмів, відбувається зниження біологічних цінностей продуктів і підвищується негативний вплив на людей і тварин. Утворення й накопичення нітратів у ґрунті й у воді стало екологічним фактором, який визначає не тільки режим харчування, але і якість врожаю, води й повітря.

Вміст фторид-іонів, норма вмісту від 0,7-до 1,5 мг/дм3:

  • Проба № 1.— 1,04 мг/дм3 норма.
  • Проба № 2. — 0,1 мг/дм3 — формально — норма, але для фізіологічної потреби — нестача.
  • Проба № 3. — 0,29 мг/дм3 — формально — норма, але для фізіологічної потреби — нестача.
  • Проба № 4. — норма.

Окисність (окиснюваність) води, норма не більше 5 мгО2/дм3):

Проба № 3 — окисність води 20,52 мгО2/дм3 — перевищення більше, ніж у 4 рази.

Високий показник перманганатної окиснюваності вказує на присутність серед органічних речовин значної частки бактерій. Як правило, такі високі показники негативно впливають на репродуктивну функцію організму, печінку та нирки. Така вода потребує негайного очищення від органічних забруднень.

Загальна жорсткість, норма не більше 10 ммоль-екв/дм3:

  • Проба № 3. — 14,0 ммоль-екв/дм3 — перевищення в 1,4 рази
  • Проба № 4.– 10,2 ммоль-екв/дм3 — незначне перевищення.

Високий вміст кальцію та магнію, що спричиняють такі концентрації призводять до хвороб шкіри, алергічних реакцій, хвороби суглобів.

Застосування жорсткої води негативно позначається на нагрівальних приладах і призводить до їх повного виходу з ладу.

Амоній-йон, норма — не більше 2,6 ммоль-екв/дм3:

  • Проба № 4. — 3,06 мг/дм3 — перевищення.

Високий вміст амонію, це неприємний запах та негативний вплив на печінку, нирки. При вживанні аміаку у вигляді солей амонію, у людському організмі порушується метаболізм глюкози, чутливість тканин до інсуліну, кислотно-лужна рівновага та виникають генетичні розлади.

Чи мають жителі с. Макухівки право на чисту й безпечну воду?

Вочевидь, що ні! Люди змушені проживати поблизу велетенської купи сміття, дихати забрудненим повітрям та пити шкідливу воду. Жителі Макухівки і громадськість Полтави неодноразово спонукала мерію вирішити проблемне питання, але воно наразі залишається відкритим. Обіцянки провести централізований водогін так ними і залишаються, не говорячи вже про інші аспекти життя, на яке впливає таке змушене сусідство.

Автор: ГО «Еколтава»

Нагадаємо, нещодавно біля Макухівки мітингували полтавці

Ще з рубрики: "Новини регіону"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар