«Хочеться зробити найгарнішим парком України, але...»: чого бракує полтавській «Перемозі»

У багатьох містян парк «Перемога» асоціюється з дитячими атракціонами. Чи то «Сюрприз», чи то американський літак, який розпиляли на початку 90-х років минулого століття. Кілька років тому цей парк мав шанс на реконструкцію. Тоді міська влада навіть озвучила чималу суму для ремонту — 120 мільйонів гривень. Але проєкт залишився на паперах. Одна з причин — початок великої війни. Через російське вторгення парк навіть втратив бюджет розвитку. Залишилися лише гроші на утримання.

Директорка парку «Перемога» Оксана Яковлєва розповіла «Полтавській хвилі» про теперішній стан парку, чому оглядове колесо ще ненайгірше в Україні, а «Співоче поле» варто зберегти, але спершу — хоча б загородити.

Атракціон, парк «Перемога», колесо огляду, атракціон «Сюрприз», полтавський парк, атракціони у Полтаві
Атракціони у парку «Перемога»

Територія парку

Раніше на території сучасного парку «Перемога» був закладений Міський сад. Його заснували ще в 19 столітті. А нині — це парк відпочинку та розваг із кількома локаціями, атракціонами та фуд-зоною.

Верхня частина парку сягає 24 гектарів, а нижня — близько 21 гектара. Перша вважається територією для розваг, а остання — це зелена зона, яка простягається до школи №8.

Усі атракціони розміщені на верхній частині парку. У комунальній власності лише деякі: колесо огляду, «Сюрприз», «Паровозик Карнавал», «Чарівний ліс» та дитяча карусель. Інші локації для розваг належать підприємцям. Утім наразі міські атракціони не працюють, адже їх запускають навесні та після експертної оцінки.

«Наймаємо незалежних експертів з Кременчука, які проводять оцінку по всій країні. Усі інші підприємці розміщуються за дозволом комісії міської ради. Ми обговорюємо з підприємцями, де зручніше розташовуватися, аби не заважати відпочиваючим та був доступ до будь-якої доріжки. Наразі в нас пʼять підприємців», — говорить директорка парку «Перемога» Оксана Яковлєва.
Директор парку «Перемога», Оксана Яковлєва, люди в парку, атракціон сюрприз в Полтаві
Директорка парку «Перемога» Оксана Яковлєва (ліворуч) біля атракціону «Сюрприз»
Парк розваг, Парк «Перемога» в Полтаві, атракціони, старі атракціони, атракціон паровозик
Атракціони у парку «Перемога»
Атракціони, парк, парк «Перемога», дитячі атракціони у Полтаві
Атракціони у парку «Перемога»
Парк, парк «Перемога», мотузковий парк, дитячий атракціон
Атракціони у парку «Перемога»

Деякі атракціони перевезли переселенці з Харкова. За словами Яковлєвої, їм надходять пропозиції, щоби переїхати до інших регіонів, але вони залишаються тут.

«Між парком і підприємцем укладається договір. До спецфонду сплачують певну суму, яка передбачена за прибирання парку та інші роботи. На жаль, наразі, не дуже багато охочих працювати, адже багато людей виїхали, але торік парк відвідало багато людей», — каже Оксана Яковлєва.
Оксана Яковлєва, директор парк «Перемога»
Оксана Яковлєва

Згідно зі статистикою, яку зібрала адміністрація, минулоріч до парку завітали понад 40 тисяч людей. Цю кількість відстежили за проданими квитками. Втім за словами Оксани Яковлєвої, наразі бракує робітників, щоб утримувати таку територію. Тому надалі проситимуть міську раду про розширення штату.

«Усі ремонти, обслуговування, прибирання роблять працівники парку. Зараз просимо ще додаткові одиниці штату, бо територія велика. Згідно зі штатом, у нас 18 працівників, а хочемо збільшити ще на чотири прибиральниці та одного садівника. Чекаємо сесію і сподіваємося, що депутати підтримають».
Парк «Перемоги» зима, парк, люди в парку
Деревʼяні будинки для підприємців наразі закриті, адже всередині немає опалення
Прогулянка в парку, парк «Перемога»
Полтавці у парку «Перемога»

Директорка парку каже, що довгий час нижня територія парку залишалася занехаяною великою кількістю порослі. Для прибирання доводилося залучати людей із центру зайнятості, оскільки робітників не вистачало. Водночас власними силами їм вдалося висадити понад 70 нових дерев: берези, горобина, декоративні яблуні та сливи.

Зимовий парк «Перемога», дерева
Полтавський парк, парк «Перемоги» зима, дерева у парку

Невтілений проєкт реконструкції

Проєкт реконструкції парку зʼявився у 2018 році. Однак, документація вимагала корегування, адже змінилася вартість матеріалів. У 2021 році міська влада заявила, що на роботи потрібно близько 120 млн грн. Гроші планували залучати з обласного та державного бюджету.

Під час ремонту планували зробити «сухий» фонтан, бігові доріжки, оновити освітлення. Також обговорювали можливість заміни оглядового колеса, але остаточного рішення не ухвалювали.

«Хочеться зробити наш полтавський парк найгарнішим в Україні, але для цього потрібне фінансування. Проєкт реконструкції поділили на частини. Спершу для реконструкції потрібно зробити комунікації, а вже потім доріжки. Наразі асфальтне покриття в парку не гірше, ніж загалом у місті. Намагаємося підтримувати стан парку самостійно», — говорить керівниця.

Нині для парку «Перемога» не закладений бюджет розвитку, а передбачені лише фінанси на утримання (заробітні плати, оплата комунальних послуг).

Фонтан потребує повної заміни

Фонтан на центральній алеї парку не працює вже декілька років. Ремонтувати його не планують, адже вода не закільцьована, а отже потрапляє до каналізації. Тому керівництво парку планує його демонтувати. Проєктна документація передбачала на його місці будівництво «сухого» фонтану.

Фонтан, фонтан у парку
Фонтан у парку «Перемога», який планують замінити на «сухий»
Фонтан у Полтаві, фонтан парк «Перемога»
Фонтан у парку «Перемога», який планують замінити на «сухий»

Колесо з 80-х, але...

Оглядове колесо в парку встановили ще у 80-х роках минулого століття. Проте зазначають, що атракціон робочий та за технічними характеристиками не найгірший в Україні, хоч і має непривабливий вигляд.

«Замінили б колесо якби не війна. Фарбуємо своїми силами, де маємо можливість. Звісно, щоби пофарбувати стійки та все інше, то потрібно багато грошей. Зараз не бачимо в цьому необхідність», — говорить директорка парку «Перемога» Оксана Яковлєва.
Оглядове колесо, атракціон оглядове колесо, оглядове колесо в парку, оглядове колесо у парку «Перемога»
Оглядове колесо у парку «Перемога»
Оглядове колесо, атракціон оглядове колесо, оглядове колесо в парку, оглядове колесо у парку «Перемога»
Оглядове колесо у парку «Перемога»

Аварійне «Співоче поле»

«Співоче поле» також на балансі парку «Перемога». У 2016 році комісія визначила, що споруда в аварійному стані, а її окремі конструкції небезпечні, адже постійно осипається цегла.

За словами Яковлєвої, у парку немає коштів, щоб огородити цю територію, адже площа «Співочого поля» чимала. Тому проситимуть владу про допомогу.

«Звичайно, що хотілося б зберегти ("Співоче поле", — ред.). Там є таблички, що краще не заходити, але їх зривають і зафарбовують. Навіть був банер із попередженням, але його зняли (відвідувачі парку, — "ПХ")».

Під час проєктування реконструкції парку «Полтаваагропроект» не враховував ремонт «Співочого поля». Водночас у 2021 році депутати підтримали петицію щодо відновлення споруди.

«Співоче поле», зруйноване «Співоче поле», люди на «Співочому полі», «Співоче поле» парк «Перемога»
Наразі «Співоче поле» працівники парку не можуть загородити
«Співоче поле», зруйноване «Співоче поле», люди на «Співочому полі», «Співоче поле» парк «Перемога»
Стіни «Співочого поля» поступово осипаються
«Співоче поле», зруйноване «Співоче поле», люди на «Співочому полі», «Співоче поле» парк «Перемога»

Парк піддається вандалізму

Директорка зазначає, що парк перебуває під відеонаглядом, а на вході встановлені камери «Безпечного міста». Проте, на території все-одно трапляються випадки вандалізму. Наприклад, містяни трощать вказівники, або фотозону, яку встановили для молодят.

«Цю фотозону купували коштом парку. Поряд храм і після весілля люди можуть прийти пофотографуватися. Дитячий майданчик також час від часу ремонтуємо, бо ламають лави. Усе ремонтуємо своїми силами».
Вуличний покажчик, вказівник, покажчик у парку
Вказівники у парку
Фотозона, деревʼяна карета, карета парк «Перемоги»
Фотозона для молодят у парку «Перемога»
Фотозона, деревʼяна карета, карета парк «Перемоги»
Фотозона, деревʼяна карета, карета парк «Перемоги»

Проблема із деревами

За словами Яковлєвої, на території парку багато хворих дерев. Їх не можуть зрізати без висновку експертів.

«Деякі дерева взагалі не придатні, але ми в цій сфері не експерти. Хоча нові дерева висаджуємо. Сподіваємося, що буде професійний садівник, але поки висаджуємо на свій розсуд».
Дерева. у парку, прогулянка парком, люди у парку
Полтавський парк «Перемога»
Дерева парк «Перемога», парк
Дерева парк, висаджені дерева

На майбутнє

У керівництві парку говорять, що більшість задумів не зможуть втілити, поки триває війна. Хоча, за можливості, хочуть придбати новий атракціон, а також висадити дерева, квіти та кущі.

«У нас відкрита територія. Парк може відвідати будь-хто, у будь-який час. Влітку багато заходів, але за дозволом обласної військової адміністрації. Якщо дозволятиме ситуація, надаватимуть дозволи, то будемо намагатися організовувати більше масових заходів, приурочувати до свят».

Окрім того, в парку немає укриття. На всій території жодного сховища. Найближче укриття в «Полтавській політехніці», з якою адміністрації парку доводиться окремо домовлятися в разі проведення масових заходів.

Покажчик, парк, вуличний покажчик, парк «Перемога», полтавський парк, парк у Полтаві
На цій частині території хочуть облаштувати спортмайданчики

Раніше ми вже готували матеріал про полтавський дендропарк та його актуальні проблеми.

Подякуй автору!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати автору гривнею.

Єгор Рудь

Ще з рубрики: "Тексти"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар