«Кожен може допомогти»: як полтавські дизайнери створювали проукраїнські стікери
Громадський рух «Оборона Полтави» виготовляє та продає актуальні проукраїнські стікери за авторства Марини Зеваки, Нато Мікеладзе, Святослава Келима-Золотайка, Яни Грубич, Катерини Кислої, Роксолани Дудки, Тетяни Мироненко та Володимира Мироненка. Виручені кошти використовують аби допомогти ЗСУ.
«Полтавська хвиля» поспілкувалася із Катериною Кислою і дізналася, де вона зустріла війну та як вирішила створювати стікери.
Про війну
Я зустріла війну вдома, в київській квартирі. Десь о 6-й ранку, зателефонував наш орендодавець Сергій і сказав, що наших бомблять під Києвом. Думок тоді було дуже багато. Всі різні. Важливо було попередити батьків, які в Полтаві.
Напередодні в мого тата виявили онкологію. Саме в перший день війни він мав іти в лікарню, аби отримати свою першу хімію. І це, мабуть, бентежило мене найбільше. Бо я розуміла, що можу втратити не тільки країну, а і батька, який не отримав лікування в призначений час.
У перший день війни я взагалі була не корисною. Тому що наш будинок знаходився за 10-20 хвилин від Гостомеля і було дуже страшно читати новини про те, що робиться близько від тебе. Ми з чоловіком думали, як далі бути. Чи лишатися в Києві, чи кудись їхати.
Уже в другій половині дня 24 лютого вирішили їхати у Львів до родичів. Дорога була не легка. Зайняла майже 26 годин.
Про потрібність
Уже у Львові виникло відчуття якоїсь спустошеності та стурбованості. Те, що ти не можеш бути корисним, бо ти не вмієш володіти зброєю й те, що ти не маєш елементарних медичних навичок — дуже бентежило.
Потім я вирішила, що робитиму те, що вмію — буду допомагати за комп'ютером. І тоді в одному з чатів побачила повідомлення, знайома писала, що заповнює таблички і треба допомога. Я їй написала. Тоді мене додали до групи «Оборона Полтави». Там потрібні були куратори і мене закріпили за транспортом. Треба було звести тих, кому потрібна допомога з тими, хто має машину і може допомогти.
Про креативне військо
В якийсь момент я побачила в Instagram оголошення «Креативні сили України». Там закликали долучатися і допомагати ЗМІ, організаціям, які створюють новини. Алгоритм такий — ти реєструєшся, а за якийсь час до тебе за допомогою має звернутися менеджер.
Паралельно я працювала зі ЗМІ «Бігус Інфо». Написала їм про те, щоб зверталися якщо потрібен графічний супровід. Радо надам допомогу на волонтерських засадах.Те ж саме писала дружнім організаціям.
Про дизайнерів у Полтаві
Насправді ми не шукали одне одного. Просто в групі, де я допомагала з транспортом, одна з дівчат написала мені, що є група дизайнерів, які допомагають з візуалкою теробороні та Полтавщині.
У тій групі ми виконували ті завдання, про які нас просили. В один момент написали, що потрібні стікери.
Нині в групі 23 учасники. Це і ті хто друкує, і шукає можливості розміщувати борди, і замовники, які пишуть про потреби.
Про сюжети для стікерів
Сюжети для стікерів ми не вигадували. Просто в якийсь момент з'явилося дуже багато негативу та докорів, жахливі фото з трупами та розбомбленими будинками. Тому в групі почали писати, мовляв, люди, давайте створювати щось позитивне, щось, що підтримує.
Опісля дівчата, які зводили стікери до друку шерили їх в Instagram та тегали авторів. Ті заклади, які розповсюджували, теж дали рекламу про наявність.
Про важливість кожного
Ввважати себе не потрібним взагалі не можна. Зараз кожен важливий. Я розумію, що подеколи до кожного з нас підкрадається думка про те, що я роблю недостатньо. Та мені здається, що зараз кожен вклад дуже важливий і кожен з нас на своєму місці.
Мій знайомий на початку війни волонтерив. Щось шукав, намагався допомагати. Але він зрозумів, що так не зможе більше і пішов у військкомат, бо офіцер запасу. Він говорить, що в казармі на своєму місці.
А допомагати треба так, як ви відчуваєте.
Зауважимо, що за 2 тижні продажу стікерів зібрали 37 000 грн. Ці кошти пішли на взуття для військових та пошиття розгрузок і сумок під аптечки. Наразі, придбати стікери можна в закладах Початок, Коффішка, Танін Торт (3 точки), Шо шаурма, Чічіков, GCoffee (2 точки), RICE (точка на Подолі), ZenCoffee.
Слава Україні!
Подякуй авторці!
Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.