Кров із сосків та біль у грудях: із чим іще бігти до мамолога

20 жовтня Всеукраїнський день боротьби із раком молочної залози. За даними ВООЗ, рак молочної залози є найпоширенішим раковим захворюванням серед жінок у світі. Саме тому до цієї теми необхідно привертати увагу українок та українців — аби вони могли вчасно звернутися до лікаря.

Віра Медведева одна із тих, хто почув невтішний діагноз «рак молочної залози». З хворобою вона зіткнулася майже два роки тому.

«Коли мені поставили діагноз — це був найскладніший період, паніка перекривала кисень і можливість раціонально мислити. Здавалося, що світ закритий і інформації абсолютно немає, я шукала на різних ресурсах реальні історії і методи, багато спілкувалася з пацієнтами наживо, які ділилися своїм досвідом, — пише жінка. Для того, аби об’єднати жінок зі схожою проблемою, вона створила групу у Facebook «Рак грудей. Життя після діагнозу». Про свою проблему жінка пише відкрито, у вільному доступі, у групу приймають усіх, хто шукає підтримку у боротьбі зі своїм діагнозом, — Лікування проходжу у Польщі. Я не приховую свій діагноз, більше того відкрито про нього кажу, так як впевнена, що не можна в такій ситуації залишатися один на один».
poltavska-khvilia_xcwi/wIZn-JdnR.jpeg
Фото Віри з її групи у Facebook

Рак грудей: ситуація на Полтавщині

«Полтавська Хвиля» поспілкувалася зі спеціалістами, аби дізнатися, яка ситуація з хворобою на Полтавщині, та як визначити проблему на ранній стадії.

За словами заступниці головного лікаря Полтавського обласного онкодиспансеру Олени Тараканової, рак молочної залози посідає перше місце в структурі онкологічних захворювань жіночого населення України.

Щорічно з вперше в житті встановленим діагнозом "злоякісне новоутворення молочної залози" береться на облік 500 жінок області. (2018 року — 509; 2019 р. — 537; 2020 р.— 430).

У загальній структурі злоякісних пухлин у жінок Полтавської області становить 20,6%.

«За 2020 рік в області зареєстровано 456 випадків на рак молочної залози у жіночого населення і 5 випадків раку грудної залози у чоловіків. Третина випадків у жінок віком від 25 до 55 років (34,4%). Захворюваність на рак молочної залози в Україні за 2020 р. склала 54,5 на 100 тисяч жіночого населення, 2019 р. — 63,3, 2018 р. — 64,5. У Полтавській області захворюваність перевищує показник по Україні і складає 61,4 на 100 тисяч жіночого населення, 2019 р. — 75,0, 2018 р. — 71,0», — повідомляє пані Олена.

За словами заступниці головного лікаря, Полтавська область у 2020 році зайняла 9 рейтингове місце по захворюваності на рак молочної залози.

За даними канцер-реєстру КП «Полтавського обласного клінічного онкологічного диспансеру Полтавської обласної ради» за 2020 рік хворі на злоякісні новоутворення молочної залози за стадією онкологічного процесу розподілились таким чином: І-ІІ стадія – 66,5%, а в занедбаній стадії (ІІІ –ІУ ст.). – 32,3%.

На сьогодні, на диспансерному обліку у Полтавському обласному клінічному онкологічному диспансері Полтавської обласної ради перебуває 6 тисяч 241 хворих на рак молочної залози.

Рак грудей: як попередити проблему

«Зазвичай жінки звертаються з різних причин: це може бути дискомфорт чи біль у грудях, це може бути направлення від сімейного лікаря, гінеколога, направлення на профогляд з місця роботи, порада від знайомих тощо. Також є і пацієнтки, які знають про те, що треба проходити огляд грудей щороку, і свідомо дотримуються цих рекомендацій»,– розповідає лікар-онколог, мамолог Оксана Муковоз.
poltavska-khvilia_xcwi/Z5vbaJd7g.jpeg
Оксана Муковоз, лікар-мамолог

За словами Оксани Євгеніївни, зі 100 пацієнток, які звернулися зі скаргами, у 99 знайдуть якісь патологічні прояви. І це необов’язково щось погане (з точки зору онкології). Може бути і мастопатія: кістозна, фіброзна, перед менструацією тощо.

«Є статистичні дані: якщо є жіночий колектив, скажімо, із 30 жінок, то у двох-трьох буде рак молочної залози. І, здавалося б, тридцять людей – це не так вже і багато. І взагалі, рак молочної залози стоїть на першому місці з частоти виникнення онкозахворювань у жінок та на першому місці по смертності від нього»,– розповідає лікар-онколог.

За словами пані Оксани, кожна жінка має проводити самообстеження. Якщо в грудях щось не так – змінилась шкіра, виникає біль, виразки, з’явились якісь затвердіння – жінка має одразу бігти на огляд. Або жінка побачила виділення на білизні. Бо мимовільні виділення з сосків – це взагалі не найкраща ознака, особливо, якщо з кров’ю. Звісно, самообстеження – не на сто відсотків достовірні. Іноді жінка може не ідентифікувати у себе кісти, і виявити їх вже на профогляді. Такі кісти можуть не викликати біль, бути м'якими і при пальпації «перекочуватися».

Але все ж таки самообстеження – це важливо. Найкращий час для його проведення – одразу після менструації. Груди тоді розслаблені, м’які.

poltavska-khvilia_xcwi/f5-Aa1O7R.jpeg

Етапи самообстеження грудей:

  1. станьте напроти дзеркала;
  1. добре огляньте соски і ареоли на наявність почервоніння, лущення, подразнення;
  2. огляньте бюстгальтер у місці, де сосок контактує із тканиною. Там не має бути плями;
  3. придивіться до грудей, а особливо до їх форми. Не повинно бути ніяких ущільнень, колір шкіри, відтінок і форма ваших грудей не повинна змінюватися кардинально. Для більш точних результатів огляду проводьте його регулярно, аби відслідковувати зміни;
  4. підніміть руки вгору і проведіть точно такий же огляд;
  5. покладіть руки на пояс і при цьому напружте, а потім розслабте м'язи грудей. Повторіть це кілька разів. Під час цього також оглядайте зміни.
  6. Затисніть між пальцями спочатку один, а потім інший сосок – таким чином можна перевірити наявність виділень;
  7. лежачи на спині, розслабтеся. При цьому подушечками пальців прощупайте повністю груди. Постарайтеся помітити чи є хворобливі відчуття, ущільнення, або занадто м'які ділянки в грудях, або ж наявність інших ознак, які здаються Вам порушенням;
  8. точно таке ж обстеження повторіть стоячи.

Кілька слів про профілактику

«Якщо говорити про етіологію виникнення раку молочної залози, то сюди належить все: і аборти, і бездумний прийом оральних контрацептивів, і нерегулярне статеве життя, і відсутність спорту, і вживання алкоголю, цигарок, існування гінекологічних захворювань тощо. Не існує взагалі жінок, у яких біля хоча б одного пункту не стоятиме галочка. Тому якусь суперпрофілактику ми провести не можемо. Знизити вірогідність виникнення цього захворювання ми можемо, якщо вестимо здоровий спосіб життя та щороку відвідуватимемо профогляд. Але, якщо є спадковість – то контроль має бути посиленим», – розповідає пані Оксана.
poltavska-khvilia_xcwi/jqA1aJO7g.jpeg

Де пройти обстеження на рак грудей

У Полтаві пройти обстеження можна:

  • протягом 20 та 21 жовтня у Полтавському обласному онкологічному диспансері діятиме «День відкритих дверей». полтавок та полтавців прийматимуть з 14 до 16 години;
  • безкоштовно пройти обстеження можна КП «1-а міська клінічна лікарня Полтавської міської ради»;
  • обстежують груди у КП «4-а міська клінічна лікарня ПМР», але треба мати попередній запис при наявності електронного направлення з дотриманням всіх протиепідемічних вимог;
  • обстежують груди у КП «2-а міська клінічна лікарня Полтавської міської ради».

Раптом рак усе ж таки діагностували, а грошей на лікування немає, жінки можуть звернутися за допомогою. Збір коштів для онкохворих – одне із направлень діяльності фонду HELPGROUP.

«Ми працюємо з усіма, хто потребує допомоги. Для цього ми просимо хворого надати всі документи, якщо все добре, то колегіально вирішуємо щодо збору коштів. Жінки з раком грудей до нас мало зверталися. Але кілька випадків було. Зверталася і мама з дітками, у якої діагностували рак грудей. Усі наші підопічні вийшли в ремісію і більше до нас не зверталися, тож, сподіваємося, їхні історії завершилися добре», – поділився засновник фонду Давид Джалагонія.
poltavska-khvilia_xcwi/TvCL-1dng.jpeg

І пам'ятайте: будь-яку хворобу можна вилікувати на початкових її етапах. Тож проходьте огляди і будьте здоровими!

До слова, раніше ми писали про те, що у полтавських дитсадочках діти хворіють вірусом Коксакі: що кажуть лікарі.

Ярослава Фоніна

Ще з рубрики: "Соціум"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар