Лікування зубів у седації: якою має бути безпечна стоматологічна клініка

Останнім часом у стоматології набирає популярності практика лікування зубів під наркозом. Цей метод підходить не всім і однозначно не є панацеєю. Однак є чіткий перелік випадків, коли провести лікування по-іншому досить складно або взагалі неможливо. Зважаючи на те, що нині приватних клінік у місті розвелося як грибів після дощу, ми вирішили розібратися, яким має бути правильне, а головне — безпечне лікування у седації.

poltavska-khvilia_xcwi/LS2UNas4R.jpeg

Нещодавно країну сколихнула новина про хмельничанку Оксану Гладій, яка померла після видалення зубів мудрості. Жінка робила процедуру в приватній клініці під загальним наркозом.

Однак, на жаль, це не поодинокий випадок недбалості стоматологів. Раніше у ЗМІ повідомляли, що на Закарпатті 20-річна дівчина хотіла видалити зуб. Це був її другий і останній візит до дантиста у житті.

Відомо також про трагедію, яка сталася шість років тому у Маріуполі. Тоді чоловік привів свого дворічного сина на лікування зубів. Оскільки хлопчик панічно боявся, процедуру вирішили проводити під загальним наркозом. За даними слідства, під час операції анестезіологиня не слідкувала за показниками медичного апарату, до якого був підключений хлопчик. Вона спілкувалася мобільним телефоном та навіть виходила з кабінету. Близько 10:00 лікарка помітила, що дитина посиніла і серцебиття сповільнилося. Операцію припинили й розпочали реанімаційні заходи. Та врятувати дитину не вдалося.

Усі ці історії вчергове нагадують, що вибір лікаря і клініки справа серйозна і потребує певних знань. Особливо якщо вам показано лікування в седації.

Що таке седація?

З медичної точки зору седація — це стан загального заспокоєння чи легкого напівсну пацієнта шляхом вдихання суміші спеціальних газів через маску, пояснює головна лікарка «Професорської стоматології» Олена Бережна. У стоматології практикують два види наркозу:

  • інгаляційний. Для короткочасної дії використовують маску. Якщо ж такий вид наркозу передбачає тривале лікування, то пацієнту обов'язково проводять інтубацію — в дихальні шляхи встановлюють спеціальну трубочку, щоб захистити, й інгаляцію подають безпосередньо в легені;
  • внутрішньовенний, коли всі препарати вводять безпосередньо у кров.

Переважно, ці види наркозу комбінують між собою. Наприклад, під маскою дитина засинає, після цього їй ставлять катетер, вводять препарати й проводять усі маніпуляції.

poltavska-khvilia_xcwi/kf6Mb-sVg.jpeg
Олена Бережна під час роботи

За її словами, стоматолог не може самотужки проводити такі маніпуляції, тому головний у цьому процесі — анестезіолог. Саме він контролює всі показники організму, ставить катетер, вводить знеболювальні та протиалергічні препарати, проводить інтубацію для захисту дихальних шляхів.

Є перелік найпоширеніших показань до лікування зубів під знеболенням:

  • лікування дітей до трьох років, які через вік ще не здатні спокійно сидіти у кріслі;
  • лікування дітей з аутизмом, ДЦП чи іншими особливостями розвитку;
  • непереборний страх перед процедурою у дітей чи дорослих;
  • наявність алергічних реакцій на місцеві анестетики чи інші медичні препарати;
  • великий об'єм лікування та бажання зробити процес більш комфортним.

Підготовка до седації

Лікування під загальним знеболенням можна проводити лише за певних вимог, яких мають дотримуватися як лікарі, так і пацієнти.

Наркоз — це передусім підготовка і лише потім – маніпуляція. Все починається з діагностики та консультування. На початковому етапі лікарі роблять необхідні знімки, говорять пацієнтам про кількість зубів, які необхідно пролікувати та визначають прогнозований час процедури. З цього складається план лікування, з яким ознайомлюють батьків.

Потім батьки отримують пам'ятку по лікуванню під наркозом. Адже є частина, яку роблять стоматологи, а є частина, яка залежить від пацієнта. У пам'ятці прописано, які аналізи потрібно здати, щоб анестезіолог розумів загальний стан дитини, чи є якісь загальносоматичні захворювання, чи знаходиться маля десь на диспансерному обліку тощо.

У призначений день батьки приходять у клініку й разом з анестезіологом заповнюють спеціальну анкету. І тільки потім дитину беруть на лікування.

Лікар-анестезіолог «Професорської стоматології» Андрій Мяло детально розповів, як відбувається доопераційна підготовка, сама седація, і що обов'язково має бути в клініці для безпечного виходу з наркозу.

Важливість дотримання цих правил не варто навіть пояснювати, адже у протилежному випадку пацієнту загрожують ускладнення і навіть зупинка дихання.

Наприклад, згідно з міжнародними стандартами робота у ротовій порожнині має відбуватися обов'язково із захистом дихальних шляхів. Тому що ризик розвитку асфіксії, тобто потрапляння у дихальні шляхи будь-чого, дуже великий. Це може призвести до вкрай трагічних наслідків.

Які ліцензії та обладнання мають бути в стоматології, в якій лікують зуби під наркозом

Для лікування пацієнтів під наркозом клініка зобов'язана мати відповідні ліцензії, апаратуру й умови зберігання препаратів. Дотримання цих вимог передбачає педантичність та скрупульозність, однак тільки так можна мінімізувати всі ризики для пацієнта.

Пацієнт повинен бути впевненим, що клініка працює офіційно. Тож варто перевірити наявність відповідної медичної ліцензії. Її справжність можна встановити за допомогою реєстраційного номера на сайті МОЗ. Там же вказано чи дійсна ця ліцензія та які види діяльності передбачає. Особливу увагу слід звернути на пункти «Анестезіологія» та «Дитяча анестезіологія».

poltavska-khvilia_xcwi/V5G_h-s4R.jpeg

Для проведення загального знеболення обов'язково має бути ліцензія на всі наркотичні препарати. Заклади, які мають таку ліцензію, внесені до єдиного реєстру (Ліцензійний реєстр на право здійснення господарської діяльності з обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів). За посиланням знайдете велику Excel-таблицю, в якій за допомогою ключових слів (адреса, назва клініки або номер ліцензії) можна перевірити, чи є дана клініка у реєстрі, а отже чи справжню ліцензію вам показали.

Анестезіолог має бути офіційно працевлаштований в цьому закладі, мати дійсний сертифікат на роботу, а також довідки про медичне та психоневрологічне обстеження.

На вимогу пацієнта клініка зобов'язана показати всі вище згадані документи.

Докладніше про це — у відео

Для анестезіолога має бути виділене окреме місце з наявними медичними засобами для проведення безпечного лікування. У випадку загального знеболення в операційній також мають бути препарати для надання допомоги у разі виникнення критичного стану.

Наявність ліцензій передбачає наявність обладнання, але так буває не завжди. Якщо у клініці, наприклад немає монітора пацієнта, тоді варто засумніватися у справжності ліцензії. Однак навіть якщо вона дійсна, то за відсутності одного з вищевказаних апаратів, проходити лікування у такій клініці небезпечно.

poltavska-khvilia_xcwi/Lk0_2ay4R.jpeg

Як відбувається седація

Ми вирішили не лише розказати, а показати, як відбувається цей процес:

У кабінеті на великому екрані перед стоматологічним кріслом вже показують мультик про фігурки «Лего». Переступивши поріг, малеча опиняється у дбайливих руках анестезіолога «Професорської стоматології» Андрія Мяло, який сьогодні відповідає за наркоз під час лікування.
Спершу маленького пацієнта зважують. Це обов'язкова процедура для дітей, щоб розрахувати необхідну кількість внутрішньовенних препаратів та підтримки дихання.
Далі хлопчик сідає у велике м'яке крісло, і лікар починає невимушену розмову з дитиною, аби трохи адаптувати до навколишнього середовища: у якому класі вчишся? скільки тобі років? Весь цей час мама сидить поруч на стільчику.

Повний репортаж читайте за посиланням. Відео-версія з операційної нижче.

Власний досвід седації

Аби остаточно переконатися, що це безпечно і не страшно, наш журналіст Єгор Рудь наважився спробувати седацію на собі й погодився на інгаляційну анестезію у «Професорській стоматології». Свої враження від процедури він описав так:

«Інгаляційний газ має приємний запах і солодкуватий присмак. Уже через декілька вдихів починає паморочитися у голові, а звуки ніби нашаровуються один на одного і відлунюють. Закриваю очі, далі – прірва.
Перше відчуття після прокидання – повна дезорієнтація. Здавалося, що вже ніч, і я спав удома, аж тут раптом опинився в стоматологічному кабінеті. За словами колег, я спав близько двох хвилин, однак за суб'єктивними відчуттями пройшло набагато більше часу. Однак ні тривоги, ні страху не було.
У перші хвилини після прокидання було запаморочення та сильна нудота, можливо через те, що слід було витримати довший «голодний період». Поступово ставало все краще».

А для тих, хто досі сумнівається чи боїться, ми підготували розіграш безкоштовної консультації у фахівців «Професорської стоматології». Умови участі — за посиланням.


Пам'ятайте, що за ваше здоров'я несуть відповідальність не лише лікарі, а й ви самі, а будь-яке лікарське втручання під загальним знеболенням має бути безпечним для пацієнта. Тож при виборі клініки варто спиратися не лише на привітний персонал на рецепції та відгуки знайомих.

Перш за все — перевіряйте наявність ліцензій, їх справжність і термін дії. Впевніться, що наркоз проводитиме кваліфікований, офіційно працевлаштований анестезіолог, а клініка має все необхідне обладнання для безпечного загального знеболення: монітор, апарат ШВЛ та набір препаратів для надання допомоги. Як-то кажуть довіряй, але перевіряй.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Валерія Литвин

Ще з рубрики: "Користь"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар