Ми не потрапили до жодного сховища, і ви не зможете: куди бігти полтавцям у випадку обстрілу

Згідно з оновленою картою ДСНС, у Полтаві є 95 укриттів. Спочатку ми збирались перевірити їхній стан і доступність, але все пішло не за планом.

Спойлер: ми не потрапили до жодного сховища. Ви теж не зможете. Що робити полтавцям та куди бігти в разі надзвичайної ситуації — дізналася «Полтавська хвиля».

Ми почали свій «рейд сховищами» зранку. За планом мали змоделювати ситуацію: раптово вмикається звук сирени «Увага всім!» і звичайний полтавець намагається потрапити до укриття.

У нашому списку було 17 захисних споруд, але вже на четвертій ми зрозуміли, що це так не працює.

Знайди мене, якщо зможеш

Перша зупинка — вулиця Олександра Бідного, 2 — Полтавська дитяча міськлікарня, на території якої й має бути сховище. Знаходимо його інтуїтивно, позаяк жодних розпізнавальних знаків чи табличок поблизу самого укриття немає, як і на його дверях.

poltavska-khvilia_xcwi/a8Jy2af7g.jpeg
Укриття використовують як місце для ігор, особливо взимку
poltavska-khvilia_xcwi/IZjy2aB7g.jpeg
Двері зачинені, жодних вказівників немає

Бомбосховище сховалося за корпусом лікарні. За даними ДСНС відомо, що приміщення розраховане на 100 людей. Однак мешканці Левади сховатися тут не зможуть — це укриття лише для працівників лікарні та пацієнтів. ДСНСники говорять — це найкраще сховище в області. Втім, піднявшись нагору, бачимо, що повітрозабірники повністю засмічені — відпочивальники використовують їх замість урн.

poltavska-khvilia_xcwi/gCc-Baf7R.jpeg
Повітрозабірники забиті сміттям

Наступне найближче бомбосховище, як показує карта, на вулиці Чураївни, 2. Під'їжджаємо — пожежна частина, укриття під якою вміщує лише 50 людей особового складу. На вході нас зустрічає чоловік у пожежному комбінезоні:

«Сумніваюся, що сюди зможе потрапити хтось, окрім працівників станції», — констатує він.
poltavska-khvilia_xcwi/lXOXhafng.jpeg

Стало зрозуміло, що в мікрорайоні Левада немає жодного бомбосховища для цивільних. Куди ж ховатися в разі виникнення надзвичайної ситуації, ми згодом запитаємо в начальника управління з питань цивільного захисту Полтавської ОДА Віктора Стеблянка. Поки ж продовжуємо об'їзд по карті.

Наступне укриття розташоване поблизу Південного вокзалу на вулиці Гайового, 30. Нарешті бачимо перший вказівник: на стіні будинку поряд із жирною стрілкою великими літерами виведено «Сховище 30 м». Але як виявилося, цього недостатньо.

poltavska-khvilia_xcwi/x9Puh-B7R.jpeg

Через вказані 30 метрів знаходиться Полтавська станція сигналізації та зв'язку. Крім імовірної вентиляції укриття та підвалу, заваленого сміттям, ми не знайшли нічого, що нагадувало б двері до сховища. Жодних розпізнавальних знаків.

poltavska-khvilia_xcwi/aOPr2af7g.jpeg
Це може бути вентиляція укриття
poltavska-khvilia_xcwi/TrIj2af7g.jpeg
Імовірно, тут знаходиться вхід до нього

На прохідній нас з'єднують телефоном із керівництвом. Відповідальний за спецтехніку і укриття з прізвищем Чуб спілкуватися з нами відмовився. Каже, захисна споруда призначена лише для працівників «Укрзалізниці», тому говорити про неї він не бачить сенсу.

Така ж ситуація й з укриттям на Південному вокзалі. До сховища ведуть двері, розташовані праворуч від головного входу. На табличці поруч вказані номери відповідальних за ключі.

poltavska-khvilia_xcwi/WzeCh-BnR.jpeg
poltavska-khvilia_xcwi/slV3hafng.jpeg
Прочитати написи на табличці можна лише зблизька

Двері до укриття зачинені зсередини. Помітивши нас, зі сховища виходить чоловік у комбінезоні «Укрзалізниці». Від нього дізнаємось, що ця захисна споруда призначена лише для працівників вокзалу.

poltavska-khvilia_xcwi/Ox-6haB7g.jpeg

Як бути пасажирам, які в разі надзвичайної ситуації можуть опинитися в залі очікування, мав би розказати начальник вокзалу. Але на час нашого приїзду адміністрації не було на місці — обід.

Хто куди, а ми в підвал

Начальник управління з питань цивільного захисту Полтавської ОДА Віктор Стеблянко пояснює, що сховища, які винесені на карту, розташовані на підприємствах і розраховані для найбільшої робочої зміни.

poltavska-khvilia_xcwi/SQTgTaBng.jpeg
Віктор Стеблянко
«Тому що підприємство і в мирний час, і в особливий, має працювати: пекти хліб, шити одяг і виконувати інші завдання. Тобто економічна складова держави має у будь-якому разі працювати», — говорить Віктор Стеблянко.

То що робити цивільним?

Населення має укриватися в підвалах власних будинків. Під час бойових дій переміщуватися по вулиці й навіть перебігати до сусіднього будинку дуже небезпечно.

«Восьмирічний досвід війни на Сході говорить про те, що на сьогодні немає жодного зруйнованого підвалу, тобто там цілком безпечно переховуватись. За будівельними нормами в підвалі житлового будинку має бути кілька входів, вентиляційні шахти або вікна. Цього цілком достатньо, щоб у разі необхідності покинути приміщення», — сказав Віктор Стеблянко.

Законодавством встановлено, що в особливий період у мешканців будинків має бути доступ до підвалів. Все решта — на розсуд самих жителів.

Що ж. Знову починаємо вояж містом. В Авіамістечку йдемо вздовж вулиці Юрченка аж до КПП, дорогою заходимо в двори. Старенькі будинки навіть натяку на підвали не мають, а вологі фундаменти та пліснява на кутах свідчить радше про те, що навіть за їхньої наявності, там скоріше за все стояла б вода.

poltavska-khvilia_xcwi/PclmoaB7g.jpeg

За кілька годин блукання Браїлками ми не знайшли жодного підвалу, на якому був би зазначений номер телефону відповідальної особи. З розмов із місцевими мешканцями стало зрозуміло, що лише одиниці мають особистий ключ або точно знають, у кого його можна взяти.

poltavska-khvilia_xcwi/X0GMTaf7g.jpeg
poltavska-khvilia_xcwi/rbJMo-fng.jpeg

«Полтавська хвиля» підготувала коротку пам'ятку, як підготувати підвал свого будинку до можливих надзвичайних ситуацій.

poltavska-khvilia_xcwi/v4C4T-B7g.jpeg

Але для полтавців актуальна не лише проблема з доступністю. У декого підвали пережили потоп і тепер, через надмірну вологість, вони не придатні для довготривалого перебування людей. У деяких підвалах вода стоїть і по сьогодні.

poltavska-khvilia_xcwi/ycESo-B7R.jpeg
Скільки діб у такому приміщенні можна провести з дитиною — судіть самі

Є у місті й такі будинки, які не мають власних підвалів. Їхні мешканці будуть змушені бігти до сусідніх дворів, а це небезпечно. Зокрема така ситуація на вул. Ватутіна, 3Б. Питаємо в мешканців чи мають доступ до підвалу. У відповідь чуємо, що в їхньому будинку він не передбачений. Натомість мають кожен свою ко в підвалі будинку навпроти — Ватутіна, 3А. Але в кого ключі від нього також не знають.

poltavska-khvilia_xcwi/OVgPBaB7R.jpeg
poltavska-khvilia_xcwi/jL5EB-BnR.jpeg

Геть із міста

Натомість керівник департаменту Полтавської ОДА, що опікується цивільним захистом, Віктор Стеблянко наголошує, що перебувати у місті під час бойових дій в принципі не є безпечним. За його словами, в таких умовах місто важко безперебійно забезпечувати електрикою, теплопостачанням, водою тощо. Тому радить, при наближенні будь-яких військових дій до вашого міста, в разі військового загострення переїздити на дачі, в заміські будинки до родичів, або ж у маленькі селища, де немає стратегічно важливих об'єктів.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Валерія Литвин

Ще з рубрики: "Соціум"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар