На Полтавщині виявили кілька унікальних артефактів
На Львівщині і Полтавщині знайшли кілька керамічних артефактів, який більше 7 тисяч років.
Про це повідомили у пресслужбі Укравтодору.
Артефакти виявили працівники Науково-дослідного центру «Рятівна археологічна служба». Їх знайшли під час розкопок поблизу трас Н-31 Дніпро – Решетилівка (у межах Полтавської області) і Т-14-25 на ділянці Жовква — Кам'янка-Бузька (Львівська область).
«Йдеться про фрагмент горщика. Артефакт належить до доби неоліту. Це одна з найстаріших знахідок керамічних виробів на території Західної України», – зазначив науковець Богдан Сало, молодший науковий співробітник «Рятівної археологічної служби».
Загалом у колекції кераміка від доби неоліту і до кінця XVII ст.
«Для науковця-археолога кераміка — це є просто клондайк інформації. Знайшовши навіть невеличкий фрагмент, перед нами відкривається цілий світ давньої людини. Ми можемо зрозуміти, як вона жила, чим користувалась у повсякденному житті, і навіть – у що вона вірила», – каже Богдан Сало.
Як вважає науковець, археологічні роботи під час будівництва доріг дозволять відкрити і зберегти свідчення давньої історії України.
Археологічні дослідження в межах реконструкції автодороги Н-31 Дніпро-Решетилівка на Полтавщині тривали два роки, 2019—2020. Археологи працювали біля населених пунктів Грицаївка, Красне, Кобеляки, Підгора, Капустяни, Потічок, Пасічники, Хоружі, Решетилівка. 2019 року основні дослідження проводили у Кобеляцькому районі, більше про їхні результати можна прочитати тут. У 2020 році науковці завершили вивчення пам’яток археології на ділянці, що відвели під будівництво міста Кобеляки, та зосередились ділянці під будівництво обходу міста Решетилівка.
За два роки було вивчено 193 археологічні об’єкти, більшість з яких – поховання. Найдавніші датуються межою ІІІ-ІІ тис. до н.е.
Особливо цікавим виявився багатошаровий курганний некрополь Підгора, що неподалік міста Кобеляки.
«У межах некрополя вдалося виявити матеріали ямної, катакомбної та зрубної культур; а також фінальної бронзи і скіфського часу; сарматські поховання; предмети салтівської культури та половців. Нам одними з перших в Україні вдалось повністю дослідити комплекс XVII ст., де добували селітру, яка у той час приносила чималі гроші та з якої виробляли порох для ведення воєн. У нього входив сам майдан з чотирма вусами, дві селітроварні печі, чотири житла та кілька господарських споруд», - розповідає Богдан Сало.
Також у Решетилівському районі археологи дослідили низку пам’яток.
Нині вчені опрацьовують результати двох років польових досліджень. Потім усі знахідки археологи передадуть до Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського.