«Напівдорозі справу не полишимо»: активісти продовжують боротися за ставок у Біологічному
Два роки тому жителі села Біологічне взялися за місцевий ставок, аби розчистити водойму, а надалі зробити місце для відпочинку. Однак, оскільки у громаді не інвентаризували водні обʼєкти, почалися складнощі із передачею водойми в оренду. Нині ж міська влада готується до передачі в оренду кількох ставків, але, як зʼясувалося, земельна ділянка зі ставком у Біологічному належить державі. Тому місто не може нею розпоряджатися.
Як активісти намагаються вибороти собі місце для відпочинку — розповідає «Полтавська хвиля».
Оренда ставків у громаді
Перший заступник міського голови Валерій Пархоменко розповів для видання «Полтавщина», що у громаді починається процес надання в оренду водних обʼєктів. Водойми передадуть в оренду для:
- рибогосподарських потреб;
- культурно-оздоровчих;
- лікувальних;
- рекреаційних;
- спортивних і туристичних цілей;
- проведення науково-дослідних робіт.
Для передачі водойми в оренду потрібен паспорт водного обʼєкта. Тому міська рада підготувала перелік саме паспортизованих водойм. Це 12 ставків у межах міста, у Супрунівці, Трироговому та неподалік Жуків.
Ставок у власності держави
За інформацією Департаменту земельних і водних ресурсів, водойма у Біологічному, яку й хочуть взяти в оренду місцеві, щоб зробити місце для відпочинку, розміщена на землі державної власності, а не комунальної. Ще наприкінці 90-х років землю передали у користування державному підприємству «Гожулівська дослідна біологічна фабрика для ведення сільськогосподарського виробництва». Тому земля під водним дзеркалом не належить до категорії земель водного фонду.
Окрім того, згідно із законом, державна земля, якою користуються державні підприємства, не можуть передати у комунальну власність. Водночас закон передбачає, що землі держвласності передаються у комунальну власність за рішенням відповідних органів виконавчої влади, що розпоряджаються саме державною землею.
Наразі у Департаменту немає документів, які підтверджують факт передачі землі фабрики у комунальну власність. Тому Полтавська міськрада не має права розпоряджатися землею, зокрема й водоймою, яка розміщена на ній.
Інші складнощі
Для розроблення паспорта ставка місцеві активісти зібрали гроші, створили ТОВ «Біолог Полтава» та замовили документацію у «Форас-Ленд». У підрядній компанії обіцяли, що зроблять паспорт протягом трьох місяців.
У серпні 2022 року почалися одні з перших робіт над підготовкою документів. Тоді представники компанії зробили заміри разом з екологом. Минув рік, але документацію не виносили на сесію міськради.
«Ми Андрію Пінчуку (директор фірми "Форас-ленд", — ред.) постійно дзвонили і запитували, чому документація досі не винесена на сесію міської ради. Спочатку говорив, що найближчим часом. Потім просив, аби не реєструвалася на сесію і не проголошувала це питання на засіданні. Також казав, що під час воєнного стану земельні та водні питання не вирішуються. Хоча ми переглядали протоколи засідань і такі питання розглядали», — сказала жителька села Біологічне Діана Качор.
Тоді директор фірми «Форас-ленд» Андрій Пінчук прокоментував «Полтавській хвилі», що технічна складова паспорта водного об'єкта виготовлена та наразі зберігається в компанії.
Проте, місто не мало змоги затвердити цю документацію, адже у громаді не проводилася інвентаризація водних обʼєктів. На той час у міськраді навіть не працював Департамент водних ресурсів.
«У нас підіймалося питання про те, що треба створити відповідний відділ, яким буде цим займатися, об'їжджати, вимірювати. Тобто, ми не можемо дати в оренду те, що в нас не на балансі. У нас купа водних об'єктів, власники яких не відомі», — коментував раніше колишній секретар міськради Андрій Карпов.
Водойма занепадає
Раніше «Полтавська хвиля» писала, що ставок у Біологічному створили ще за часів совєтської влади. Водойма має розмір близько гектара, а глибина близько 3-4 метрів. Кількадесят років водойму не розчищали, а жителі села почали скидати туди сміття. Тому місцеві активісти взялися за цю проблему та вирішили зробити зону відпочинку, де можна покупатися, половити рибу.
Що далі
Ще у жовтні минулого року місцева активістка Діана Качор подала звернення до пані секретаря Полтавської міської ради Катерини Ямщикової, у якому просить пришвидшити розгляд питання щодо ставка у Біологічному. Крім того, активісти чекають на відповідь від Департаменту земельних і водних ресурсів задля інвентаризації водойми.
«Процес нелегкий та виявився довгим, але маємо благодійну мету, тому напівдорозі цю справу не полишимо. Досить багато сил і нервів вкладено», — додає Діана Качор.
Подякуй автору!
Сподобалась стаття? Mожеш подякувати автору гривнею.