Забудова берега, перевірки та розслідування: що відбувається з Коломаком

Близько двох місяців тому на березі річки Коломак родина колишнього очільника ОВА Валерія Головка розпочала будівництво готельно-розважального комплексу. Спочатку місцеві жителі скаржилися на забруднення річки та «малого» пляжу, нібито будівельники скидали коріння, гілки та інше сміття до водойми. Тоді ж коломачани почали знаходити в річці мертвих рибу та птахів, а її вода позеленіла, покаламутніла, почала тхнути й стала гарячою.

Після звернення «Полтавської хвилі» до голови громади, річку почистили, та купи сміття так і лишилися чекати свого часу на берегу водойми. Однак, попри вихолощення річки, проблеми з будівництвом нібито й не припинилися. Екологічні інспектори області, перевіривши ділянку забудови, звернулися до правоохоронців, аби довести незаконне розорювання земель її нинішнім орендарем.

Журналісти сконтактували з місцевими мешканцями, головою Коломацької громади, представниками Держінспекції та орендарем, аби з'ясувати, що відбувається з річкою та будівництвом, яке всі заперечують.

poltavska-khvilia_xcwi/2_wg-DrIR.jpeg
Малий пляж річки Коломак. Фото: Полтавська хвиля

Оренда комунальної землі

Отже. У 2023 році Коломацька сільська рада здала в оренду земельну ділянку площею понад 9,5 га поблизу річки сину колишнього очільника Полтавської ОДА Валерія Головка Володимиру.

poltavska-khvilia_xcwi/FJfJKj_Sg.png
Ділянка землі, виділена під час сесії сільської ради для розробки детального плану територій. Джерело: Опендатабот

У рішенні сесії йдеться про те, що земля, виділена для розробки детального плану територій та подальшої оренди й користування, належить до комунальної власності. Її цільове призначення — землі загального користування, себто ділянка, яку використовують для пасовищ, облаштування пляжу, сіножаті, відпочинку тощо.

Про надання дозволу на розробку ДПТ.pdf
poltavska-khvilia_xcwi/zrpcWZuSg.jpeg
Рішення сесії про надання дозволу на розробку ДПТ. Джерело: Офіційний сайт Коломацької територіальної громади

Забруднення річки та земель

На початку липня місцеві жителі почали скаржитися на забруднення річки. Ще у квітні будівельні роботи поблизу Коломака не проводились, а сама водойма була відносно чистою та не забрудненою різним сміттям.

Так виглядала річка у квітні, до початку будівельних робіт. Відео місцевої мешканки Анни

15 липня ми поговорили з місцевою жителькою Анною, яка має дачу в Коломацькій громаді. За її словами, будівельні роботи розпочалися приблизно у травні-червні цьогоріч.

«Весь оцей бруд несе по річці, відповідно до цього пляжу й тоненького русла доходить все оце, забивається і більше далі нікуди не рухається. Поки я оце була тут будні дні, то майже щодня приїжджали з села робітники, які типу прибирали. Але я вам скажу — це прибиранням не назвеш. Це все, що завгодно, але не прибирання, тому що ми кожного дня приходимо на річку і починаємо з того, що дістаємо звідти коріння, ряску. Там і риби подохли і лебеді потікали з тієї річки. Якщо з цим нічого не робити, то будемо на порозі екологічної катастрофи», — розповідала пані Анна.
«Прибирання — це поставити сітку, щоб не плив оцей весь бруд сюди. Поплисти подивитися, в чому виникла проблема, що воно далі нікуди цей бруд не йде, де воно забилося», — додає жінка. (Розмова від 15 липня).
poltavska-khvilia_xcwi/_c4E36_Ig.jpeg
Обидві світлини зробили місцеві мешканці 15 липня

Анна також зауважила, що на Коломак разом із родиною, вона приїздить вже понад десять років, і весь цей період водойма була чиста. Коріння й сміття, які, за її словами, викидали будівельники до річки, забруднило водойму.

«Вже у суботу (13 липня, — авт.) цей пляж, куди ми зазвичай ходимо купатися, був повністю засіяний такими островками: коріння, зелень з цього бруду, до цього ще й ряска повипливала. Вода дуже сильно після цього нагрівається, риба вже вспливає», — додає Анна.
poltavska-khvilia_xcwi/EGszcjlIg.jpeg
Так виглядала річка після початку робіт над готельним комплексом. Фото Анни

За словами жінки, рішення стосовно забудови берега річки прийняли без жодних громадських слухань чи обговорень з місцевими жителями.

Анна додала, що зацікавившись питанням виділення земель поблизу Коломаку, вона дізналася, що наразі прокуратура намагається ділянки, виділені людям місцевою владою, відсудити назад.

«Знаєте, я вже говорила, — хай він що хоче, те й робить. Хоче будуватися — хай будується, Бог йому суддя. Але він просто загадив річку і зараз його не видно. Воно до нього не пливе. Але якщо обстановка не зміниться, то забрудниться вся річка, і толку йому від тієї бази відпочинку? Я логіки взагалі не бачу. Ну не можна ж гадити там, де ти їси», — говорить Анна (розмова від 15 липня).

Жінка пригадує, що на початку будівництва, гуляючи поблизу річки, вже тоді бачила роботу екскаватора, який знімав та вирівнював землю, утворюючи поблизу водойми рівне плато. Вона вважає, що будівельники хочуть облаштувати там альтанки для відпочинку.

Відео місцевих мешканців від 12 липня

Жінка також розповіла, що неподалік річки розташований великий пляж, де купаються жителі громади та полтавці, які приїздять до Коломацького на вихідні. Анна вважає, що оскільки там широке річище, сміття, яке несе річкою, там не помітно, адже його течією відносить до меншого пляжу, куди вона зазвичай і ходить. Якщо купатися на великому пляжі ще певний час можна, то на малому — вже ні.

«Ти вилазиш з води, а від тебе тхне. Просто тхне. Такою як от чи сіркою, чи чим. Я скільки себе пам'ятаю, скільки ми на цю річку їздимо, вона завжди була чиста, завжди була прохолодна, я б навіть сказала холодна. А зараз ти ніби заходиш у теплу ванну, у деяких місцях навіть у гарячу ванну», — додає жінка.
«Хто помирає за те, щоб у нас тут все було добре, а хто збагачується на цьому всьому. Прикро. Дуже прикро», — говорить Анна (розмова від 15 липня).

У сільській раді розповіли, що місцеві жителі дійсно скаржилися на забруднення водойми

Голова Коломацької громади Євген Почечун підтвердив, що землю поблизу Коломака орендує Володимир Головко. За його словами, зі скаргами на забруднення до сільської ради вже зверталися місцеві мешканці, однак лише в усній формі.

За словами Євгена Почечуна, 17 липня орендар вже півтора тижня поспіль очищав русло та прибирав сміття з водойми, орендувавши для цього комунальну техніку громади.

«Зараз вони зробили там перекручувальні опори, і частина коріння очерету пішла вниз по течії. Я орендаря про це повідомив і там проводяться певні роботи з очищення русла, з вибирання цього всього сміття, тобто не сміття, а коріння», — розповів Євген Почечун під час розмови 17 липня.
poltavska-khvilia_xcwi/BhGvOM9IR.jpeg
Євген Почечун. Фото з особистої сторінки у Facebook

Голова громади Євген Почечун зазначає, що його Держінспекція про результати перевірки не повідомляла.

«Якщо вони вважають, що там щось незаконне, то нехай відповідно і реагують. Мені головне, щоб зробили все, як законно, і щоб це не створювало дискомфорт населенню», — додає Почечун.

Він також зауважив, що, на його думку, проблема полягає ще в тому, що наразі сезон водоростей та цвітіння води й ряски, а також спека та немає дощів, і через це річка забруднюється.

«Гарні новини»

Вже за кілька днів після звернення «Полтавської хвилі» до сільської ради, річку очистили. Анна розповіла, що будівельники прибрали сміття і річка знову майже повернулася до стану, в якому була раніше.

Водойму й справді частково очистили від сміття, та місцями у річці все ж можна зустріти гілля чи бруд.

poltavska-khvilia_xcwi/HKfV-v9Ig.jpeg
Річка Коломак після прибирання. Фото: Полтавська хвиля

За справу взялися правоохоронці

У коментарі «Полтавській хвилі» заступник Державної екологічної інспекції Центрального округу Тарас Курінний розповів, що, оглянувши річку, інспектори звернулися до поліції Полтавщини та прокуратури.

А от із результатів засідання комісії з питань охорони довкілля, раціонального використання та відтворення природних ресурсів, яка відбулася 12 липня, відомо, що будівельники збирали сміття та викидали його у водойму. Також Курінний під час комісії розповів, що техніка на місці працювала без відповідних документів.

У відповідь на запит «Полтавської хвилі» Державна екологічна інспекція Центрального округу повідомила, що до інспекції надійшли два звернення від місцевих щодо забруднення річки через сайт «ЕкоЗагроза». Після розгляду скарг інспектори обстежили вказану ділянку водойми та відібрали проби води з водойми. Також вони встановили, що будівельники проводили роботи на прибережній захисній смузі річки та її руслі й повідомили про це поліцію.

poltavska-khvilia_xcwi/E6xBvM9Sg.jpeg
Відповідь на офіційний запит журналістів до Державної екологічної інспекції Центрального округу

У Полтавській окружній прокуратурі підтвердили, що дійсно здійснюють процесуальне керівництво у кримінальному провадженні стосовно порушення правил охорони вод, яке стосується забруднення Коломаку.

Родина Головків

Пригадаємо, що Валерій Головко з грудня 2014 року до березня 2019 року очолював Полтавську ОДА. Його звільнили з посади через підозру в участі в кількох корупційних схемах, які ймовірно, призвели до значних збитків Держбюджету.

У жовтні 2022 року НАБУ та САП вручили йому та його раднику й заступнику підозри в шахрайстві та хабарництві. У березні 2023 року Антикорупційний суд лише продовжив обов'язки, покладені на Головка: заборона на виїзд з Полтави, спілкування зі свідками, оповіщення про зміну місця проживання тощо.

30 липня Спеціалізована антикорупційна прокуратура передала до суду обвинувальний акт стосовно Головка та його радника Пісоцького. Їх підозрюють у отриманні 176 тис. євро хабара та автівки вартістю понад 6,5 млн доларів.

poltavska-khvilia_xcwi/nacKriuSR.jpeg
Валерій Головко

За інформацією, наданою у Коломацькій громаді, орендарем земельної ділянки поблизу берега річки є Володимир Головко. На офіційному сайті Опендатабот йдеться про те, що Володимир володіє дев'ятьома компаніями, зокрема «Доррембудтрест», що фігурує у розслідуванні журналістів щодо монополізації ринку доріг Полтавщини.

poltavska-khvilia_xcwi/1YL5OGrSR.jpeg
Володимир Головко. Фактичний орендар ділянки поблизу Коломаку

Що говорить орендар

У коментарі «Полтавській хвилі» Володимир Головко розповів, що звернувся до сільської ради, аби отримати земельну ділянку в оренду.

«Вона (ділянка, — авт.) знаходиться біля річки. Деякі люди, не знаю хто, маніпулюють тим, що воно ніби входить до заказника, але де-юре — ні, не входить. Просто на гугл-карті чи інших картах, де є дані про земельний кадастр, ця назва знаходиться ближче до ділянки, яка мені передана, ніж до самого заказника».
«Нічого не будується. Зараз тільки відбуваються планові роботи для майбутнього розчищення зони річки. Зараз є звернення до екологічного департаменту Полтавської ОВА, ми чекаємо на висновок, на погодження проєкту цієї розчистки. Ніякого будівництва ніякого комплексу не відбувається», — розповів Володимир Головко.

За словами орендаря, будівництво дійсно планують, однак, не масштабного готельного комплексу, а загальної зони відпочинку поблизу річки. Володимир додав, що доступ до річки обмежувати не планують, оскільки це заборонено законодавством, а будь-хто з відвідувачів зможе орендувати шезлонг чи місце для відпочинку.

Щодо зміни цільового призначення ділянки Головко відповів, що його ТОВ «БК Альянс» виграла аукціон на сусідню поруч земельну ділянку площею понад 2 га, де, за його словами, «теоретично планується якесь будівництво».

«Ми не кажемо, що це якісь прямо будівлі. Це просто приміщення для громадського харчування. І там цільове призначення безпосередньо для будівництва», — розповів Володимир Головко.

Також чоловік стверджує, що сміття до річки ніхто не викидав.

«За річкою ніхто не доглядав і вона заросла очеретом. Ми цей очерет для того, щоб зрозуміти для проєкту, прибрали, і я розумію, що комусь там не подобається, коли люди створюють, але це все маніпуляції. Можливо якісь три з половиною очеретини й потрапили в річку й пройшли по ній далі, але прямо ніхто сміття ніяке не викидав і нічого такого не робилося», — додав Головко.

Отже, кримінальне провадження у цій справі триває. Що надалі буде з ділянкою, виділеною під забудову, — невідомо, адже орендар заперечує сам факт будівництва там будь-якого масштабного комплексу. Попри те, що зона відпочинку, яку там, за його словами, планують облаштувати, не обмежує доступ до водойми, виникає питання, чи зможуть люди, які не користуватимуться запропонованими послугами, відпочивати там безкоштовно, як робили це раніше.

«Полтавська хвиля» продовжує слідкувати за ситуацією.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Євгенія Мазниця

Ще з рубрики: "Треш"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар