Наркоз забирає п'ять років життя? Лікарі спростовують поширені міфи

Мабуть, чи не кожен з вас хоч раз у житті чув, що після наркозу можуть бути галюцинації або наркозалежність, а під час операції можна прокинутися та відчути як тебе ріжуть. Однак насправді чим страшніше звучить те чи інше твердження, тим менше у ньому правди. Чому? Пояснюють лікарі.

poltavska-khvilia_xcwi/50yG2KYVR.jpeg

Розібратися у складних питаннях нам допомогли фахівці «Професорської стоматології» — головна лікарка Олена Бережна та анестезіолог Андрій Мяло.

Наркоз забирає п'ять років життя

Лікар Андрій Мяло говорить, що пацієнт віддає роки життя анестезіологу.

«Я 140 років вже живу, перший раз таке чую, — жартує той.

Звісно, це міф. За словами Олени Бережної, люди взагалі багато чого кажуть, наприклад, що не потрібно лікувати тимчасові зуби або що вони не мають коренів.

Насправді на сучасному етапі медицини сам по собі наркоз безпечний. Раніше користувалися препаратами, які мали тривалий час напіввиведення, ще добу після наркозу пацієнти могли погано почуватися, зберігалося запаморочення, слабкість, нудота. Тому, мабуть, і склався такий стереотип.

Нині, коли використовують препарати короткої дії, ці всі моменти нівелюються. Препарати швидко виводяться з організму, а людина майже не відчуває дискомфорту від наркозу.

Під час наркозу можна прокинутися та відчути як тебе ріжуть

Анестезіолог пояснює, що в медичній практиці зареєстрований такий факт як інтраопераційне прокидання. Щоб пояснити що це, потрібно розуміти, що відбувається в організмі пацієнта, коли він знаходиться під загальним знеболенням.

Даний факт зареєстрований при використанні препаратів, які діють на центральну нервову систему, наприклад «Кетамін». Його використовують в Україні й у всьому світі.

Під час наркозу можуть бути лише деякі елементи прокидання: підвищене серцебиття, підвищений тиск, спонтанне та часте дихання тощо. Ці всі критерії показує монітор пацієнта, завдяки чому анестезіолог може вчасно запобігти виникненню болю у людини.

«Якщо пацієнт мовчить — це не означає, що йому не боляче. Тобто людина може спати, але відчувати біль. У наших умовах ми таку можливість виключили», — каже Андрій Мяло.

Під час або після наркозу можуть бути галюцинації

Усе залежить від вибору медикаментів. Основний галюциногенний препарат — «Кетамін», залежно від кількості та кратності використання. Дія препарату заснована на тому, що відбувається роз'єднання роботи ретикулярної формації кори головного мозку і виникають галюцинації.

Його дію описують так: пацієнт, коли прокидається, пам'ятає останнє перед засинанням, тобто це якась операційна, лампа, лікарі тощо. Оскільки препарат викликає галюцинації, людина може щось додумати й вважати, що бачила те, чого насправді не було.

poltavska-khvilia_xcwi/jm4p6dY4R.jpeg
Фото ілюстративне

Взагалі його розробили для військово-польових умов. Якщо використовувати «Кетамін» без допоміжних медикаментів, то після прокидання людина буде почуватися не дуже. Але якщо користуватися ним на певних етапах і в межах допустимого дозування, то ці моменти не виникають.

Інші препарати не викликають елементів дисоціації.

«Деякі плутають запаморочення та галюцинації. Після того, як людина відкрила очі, вестибулярний апарат ще не прийшов у норму, тому може крутитися голова, але це не галюцинації», — розповідає Олена Бережна.

Після наркозу може з'явитися наркозалежність

Під час наркозу застосовують терапевтичну дозу препарату, якої достатньо для його безпосередньої дії: сон і знеболення. Вони швидко виводяться з організму.

«Залежність виникає, коли людина декілька разів приймає один препарат з метою отримання задоволення. Після наркозу пацієнт не пам'ятає навіть сам процес операції. Вона може відчувати задоволення хіба що від того, що вилікував зуби», — жартує анестезіолог.

Наркоз не діє на людей з алкогольною залежністю

poltavska-khvilia_xcwi/bSyFedY4g.jpeg
Фото ілюстративне

Люди, які мають хронічну залежність від алкоголю, потребують більшу дозу для наркозу. Це пов'язано з тим, що у них заблоковані рецептори, з якими взаємодіють препарати.

«Наприклад, в однієї людини є п'ять рецепторів, отже нам треба п'ять молекул препарату. У іншого пацієнта, який має залежність, три з п'яти рецепторів заблоковано алкоголем. Аби препарат витіснив алкоголь і приєднався до рецепторів, потрібно ввести більшу дозу», — пояснює Андрій Мяло.

Загальне знеболення у пацієнтів з алкогольною залежністю, як і з будь-якими залежностями від інших токсичних речовин, прогностично тяжче протікає. Це пов'язано з тим, що організм ослаблений від впливу токсичних речовин.

Наркоз в умілих руках пройде якісно і безпечно, але процес реабілітації та відновлення буде тривалим та не зовсім «комфортним». Тому лікарі рекомендують не зловживати алкоголем, та підтримувати здоровий образ життя.

Натомість фахівці клініки розробили рекомендації, слідуючи яким пацієнти після операцій мають зменшувати біль. Це спеціальна схема прийому знеболювальних.

«Всі хочуть супертаблетку або суперлікування, коли ти прийшов один раз, лікарі все зробили й ти нічого не відчуваєш. Але ж немає таких ліків, які б діяли три доби. Тому ми даємо роздруковані рекомендації», говорить головна лікарка.

Після наркозу можна не прокинутися

Якщо клініка працює безпечно, прокидання відбудеться в будь-якому випадку. Для цього необхідно правильно виконувати підготовку і моніторити стан пацієнта. Якщо не дотримуватися рекомендацій, про які ми раніше розповідали, можуть виникати ускладнення.

Людина може не прокинутися, якщо під час роботи щось іде не так, і анестезіолог цього не бачить. Це може трапитися у разі відсутності моніторингу пацієнта або недотримання передопераційної підготовки, тобто немає повної картини стану людини. Як підготувати дитину до наркозу ми вже розповідали у попередніх матеріалах.

«Тому не можна зараз прийти та прооперуватися під наркозом. Ми можемо хіба що видалити один зуб, якщо є гострий біль, під дією інгаляційних анестетиків. Це буде буквально 10 хвилин. Але якщо мова йде про введення препаратів, ми не можемо взяти пацієнта у той же день, бо не знаємо його стан здоров'я», — каже Олена Бережна.

У наступних матеріалах разом з лікарями-стоматологами ми не лише розкажемо, а й покажемо як відбувається процес седації, та спробуємо його на собі, аби описати для вас власний досвід і поділитися враженнями.

Раніше ми розповідали, що може статися у разі несертифікованого наркозу: зниження тиску, зупинка дихання і навіть смерть.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Валерія Литвин

Ще з рубрики: "Користь"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар