Операція-вакцинація: як проходить щеплення у Полтаві (власний досвід)

Вакцинуватись чи ні, чіпують чи не чіпують, чи є «побочка» від вакцини та якою вакциною краще вакцинуватись — ці та багато інших питань сьогодні виникають в кожного українця. Дехто щеплюється для профілактики, щоб отримати довгоочікуваний імунітет і убезпечитись від інфікування. Хтось хоче стати частиною колективного імунітету, щоб запобігти поширенню хвороби. Для когось щеплення має виключно практичну мету: отримати вакцинний паспорт, щоб зняти з себе обмеження у подорожах та перельотах. Вирішив разом із сестрою випробувати на собі доступність щеплення залишковими дозами, які в кінці дня можна отримати, зареєструвавшись у спеціальній формі на сайті Полтавської ОДА та перевірити чи такі вже страшні наслідки вакцинації, як їх малюють антивакцинатори.

Перед тим, як реєструватися, я намагався зважити всі за та проти. З одного боку, моральна дилема: є групи ризику, яким щеплення потрібне більше ніж мені. З іншого — залишки все одно утилізують і тоді вакцина не дістанеться нікому. З огляду на те, що чим більше людей щепиться від COVID-19, тим швидше колективний імунітет переможе пандемію, все таки вирішив, що переваг більше ніж недоліків.

Реєстрація. Швидко і просто

Реєстрація займає трохи більше хвилини. Проста гугл-форма, в якій вас попросять заповнити ПІБ, місце роботи, місто проживання та контактний номер телефону. Ми зареєструвалися в неділю ввечері і спланували найближчі кілька днів таким чином, щоб в разі позитивного результату мати час поїхати в пункт вакцинації. Зателефонували у вівторок о 10.15: «Доброго дня. Ви залишали заявку на вакцинацію. Можете підійти сьогодні до 15:30 на Шевченка, 10». Коротко й по суті. Ніякої тяганини, верифікації тощо.

poltavska-khvilia_xcwi/-zNRyK_MR.jpeg
Вхід до кабінету — по одному

Вакцинація. Безболісно і сучасно

В поліклініці, вимірюють температуру та проводять до кабінету. Все дуже чемно. Нічого спільного з дитячими спогадами про лікарні, черги та непривітних жіночок у реєстратурі. Вже під кабінетом пропонують пройти коротке анкетування: наявність хронічних хвороб, алергічних реакцій, контактна інформація.

У кабінет можна заходити тільки одному. Я не мав підписаної декларації з лікарем. То почали саме з реєстрації. Менш як дві хвилини — маю сімейного лікаря, обмінялись номерами телефонів.

«Телефонуйте за будь-якої потреби. Я завжди на зв’язку. Якщо вам не зручно буде до мене добиратись (прийом лікарка веде на Леваді), ви потім зможете передекларуватись в іншого лікаря».

Ще стільки ж зайняла реєстрація в базі даних HELSI. Фактично — це електронний кабінет зареєстрованого пацієнта. Доступ можна отримати через браузер комп’ютера, або через додаток для iOS чи Android. Тут є інформація про всі минулі прийоми, тут же можна зареєструватися на майбутній прийом. Інформації про зроблене щеплення в додатку поки немає — цей розділ ще на стадії розроблення.

poltavska-khvilia_xcwi/LtFSsFlGg.jpeg
Особистий кабінет у додатку HELSI

Кілька секунд. Засуканий рукав. Заштрик. Першу дозу імунітету отримано.

«Посидьте кілька хвилин у коридорі на випадок, якщо з’явиться алергічна реакція. Наступну дозу можна отримати в десь протягом 21-90 днів. Ми вам зателефонуємо. Або ж ви можете періодично дзвонити перепитувати», — пояснює лікарка подальший алгоритм.
«Може бути легке почервоніння чи набряк в місці уколу, піднятись температура, боліти голова. Може збільшитись втомлюваність і з’явитись безсоння, — продовжує розповідати про можливі реакції на ін’єкцію. — За кілька днів це минеться».

Реакція. «Похмільно» і втомлено

Я б не рекомендував їхати на щеплення автом. Вже за пів години з’явилася помітна слабкість. Рука в місці ін’єкції почала нити. А ще за кілька годин дуже захотілось спати. Власне це й усі реакції першого дня. Температура до самого вечора трималась 36,6. Вночі піднялась до 37. Почали мерзнути ноги. Думав, лихоманить, та ні — вимкнули опалення в квартирі.

Ранковий замір температури показав 37,5. Але значно більше почала боліти рука в місці уколу, відчувається легкий набряк, утім цілком терпимо. Загальний стан нагадує легке похмілля — подекуди виникає запаморочення, постійно хочеться зайняти горизонтальне положення, висока сонливість. Знову ж таки, за кермо у такому стані я б не сідав. Протягом години вояжу у справах по місту дались не дуже легко, весь час почуваєшся втомленим. Усередині таке відчуття, наче проковтнув велику гарячу картоплину. В цілому — терпимо.

poltavska-khvilia_xcwi/pDm0sKlMR.jpeg
Пам'ятка вакцинованого

У сестри більш виражена симптоматика: температура на ранок піднялася до 38,5, з’явилася лихоманка, почала боліти рука та голова. Відзначила і втрату концентрації. Стало важче зосередитись на навчанні. До вечора другого дня всі симптоми минулись, крім болю у руці. Враження таке, ніби хтось вдарив у плече кісточками кулака.

Друга доза. Гарантована чи ні?

За словами заступника директора обласного Департаменту охорони здоров’я Юрія Курилка, всі, хто нині отримав першу дозу вакцини CoviShield, гарантовано отримають і другу дозу цієї ж вакцини. У цьому, говорить, якраз учора на селекторі запевнив і головний санлікар країни Руслан Ляшко. Отримати другу дозу іншої вакцини, говорить Курилко, не можна. І попри заяви Індії про призупинення, експорту вакцини до повної вакцинації своїх громадян, держава вже має стратегію постачання від інших виробників Астразенеки.

«Ревакцинація можлива тільки тією ж вакциною. Вакцини по різному зроблені. Імунітет виробляється на різні елементи вірусу. Ці пів мільйона доз, які були доставлені в Україну, використовується на першому етапі. І за інформацією, яку ми сьогодні маємо від Міністерства охорони здоров’я, люди гарантовано отримають другу дозу. AstraZeneca буде, тільки вона імовірно буде південнокорейського виробництва. AstraZeneca що в Данії, що в Бельгії, що в Великобританії, що в Індії, що в Південній Кореї — це все один і той самий продукт, зроблений на одному матеріалі і за тим самим принципом», — зазначив Курилко.
poltavska-khvilia_xcwi/-BGJyKlGR.jpeg

Нові штами. Чи діє вакцина?

У Полтаві 2 квітня зафіксовано появу двох нових штамів коронавірусу: британський та південноафриканський. Про це повідомив Полтавський обласний лабораторний центр. Ці два штами є більш небезпечними за китайський оскільки є швидшими в розповсюдженні, а перебіг хвороби проходить тяжче. Утім, згідно з даними британських лабораторій, які досліджують зміни в структурі вірусу, всі нині зареєстровані вакцини успішно протистоятимуть новим штамам. Принаймні відомим станом на сьогодні.

«Публікації у Великобританії (де з’явились та набули поширення мутантні штами) на питання: чи будуть ефективні вакцини проти нового штаму? дають відповідь - практично точно можна сказати - так. У всякому разі на найближче майбутнє. Усі три провідні світові вакцини викликають імунну відповідь організму на наявний білок шипа коронавірусу (білок S, вигляд шипів і дав назву вірусу)», — йдеться в повідомленні.

Цифри й статистика. Що по країні?

Вакцинація на Полтавщині розпочалася 25 лютого. Першим отримав щеплення лікар-інфекціоніст із Полтавської обласної клінічної інфекційної лікарні Роман Пономаренко. За цей місяць вакцинувалося майже 6 тисяч полтавців.

Тим часом всього в Україні зроблено вже понад 230 тис. ін’єкцій від COVID-19 і лише у 732 були виявлені побічні реакції. При цьому обидві дози вакцини в Україні отримали всього двоє людей.

При цьому вакцинуватись зараз можуть тільки люди першої та другої черги: медпрацівники, соцпрацівники, рятувальники та люди старші за 80. Залишковими дозами, які підлягають утилізації наприкінці дня, можуть щепитись також публічні люди, чий позитивний досвід може популяризувати процес вакцинації.

За словами Юрія Курилка, заступника директора обласного ДОЗ (Департамент охорони здоров’я), на сьогодні ще складно прогнозувати, на який час вистачить антитіл, сформованих внаслідок вакцинації.

«За тією інформацією, яка є зараз — імунітет тримається від пів року до року. Але оскільки минуло лише пів року з початку глобальної вакцинації, стверджувати зараз щось важко. Ще мало досвіду. До того ж це питання індивідуальне: для кожної людини імунітет буде формуватись і утримуватись по-різному», — говорить Курилко.

Він також зазначає, що вже зараз навіть на Полтавщині бачать результати вакцинації. Провакциновані медики рідше інфікуються, а якщо й заражаються на коронавірус — перебіг хвороби значно легший.

«Місяць минув з початку вакцинації на Полтавщині. Є такі колеги які зробили вакцинацію, є які не зробили. Ті, хто отримав першу дозу, навіть зараз уже якщо заражаються — у них захворювання протікає з легким насморком. А невакциновані, на жаль, часто-густо лежать у лікарні з пневмоніями. Тому однозначно, це робити треба. До речі, ще один факт: ті, хто перехворів до початку вакцинації, майже 100% пішли вакцинуватися першими. Говорять "Ми не хочемо такого перебігу ще раз". А ті, хто ще не хворів, або перехворів у легкій формі, мають деякий скепсис.

Приватно. Без черг і за гроші?

В уряді прогнозують, що платне вакцинування може запуститися вже влітку. Якщо уряд бачитиме, що попит на щеплення суттєво менший за кількість закуплених вакцин, то, можливо, вакцини продаватимуть за собівартістю приватним клінікам перед літнім сезоном відпусток, розповідають джерела в Кабміні. Таким чином планують задовольнити попит туристів, які захочуть летіти в країни, де вимагатимуть вакцинацію. Крім того, фармкомпанії можуть самостійно імпортувати вже зареєстровані в Україні вакцини в приватні медзаклади.

Коронапаспорт. Чи відкриє кордони?

Більшість туристичних країн ратують за відкриття кордонів, адже це основне джерело прибутків для бізнесу і держбюджету. На початку лютого про намір створити «електронний коронапаспорт» заявила Данія. Там сподіваються, що цей документ зробить можливим поїздки за кордон і послабить карантинні обмеження всередині країни.

Схиляються до ідеї запровадження коронапаспортів задля розвитку туризму та відновлення економіки ще у низці країн ЄС: Швеція, Іспанія, Кіпр, Португалія, Данія, Естонія, Ісландія.

poltavska-khvilia_xcwi/NaPxsFlGg.jpeg
Коронапаспорти можуть пришвидшити відкриття кордонів

Закликають вводити паспорти вакцинації і відновлювати подорожі у Всесвітній туристичній організації.

«Розгортання вакцин — це крок у правильному напрямку, але перезапуск туризму не може чекати. Вакцини повинні бути частиною більшого скоординованого підходу, що включає сертифікати та пропуски для безпечних подорожей», — заявив Зураб Пололікашвілі, генеральний секретар Всесвітньої туристичної організації, яка опікується туризмом у всьому світі.

Після появи вакцин від коронавірусу деякі країни при перетині кордону вже почали вимагати свідоцтва про вакцинацію замість ПЛР-тестів. Деякі авіакомпанії заявили, що пускатимуть на борт лише вакцинованих людей.

Таким чином медичний документ почав надавати привілеї і для подорожей, хоча поки і не має єдиного стандарту та офіційної юридичної сили.

Подякуй автору!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати автору гривнею.

Віталій Улибін

Ще з рубрики: "Соціум"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар