Переосмислення вишивки: до Полтави переїхав бренд із Донеччини (відео)

Вікторія Калініна та Олена Штагер — швачки, які довгий час займалися улюбленою справою поза підприємницькою діяльністю. У 2018 році, заручившись першою грантовою підтримкою, вони відкрили власний бренд одягу Leliy у місті Добропілля на Донеччині. Спершу планували шити одяг для дітей, але концепцію довелося трохи змінити. Тому того ж року Leliy запустив першу лінійку жіночих світшотів із вишивкою. Як вважає співзасновниця, люди почали переосмислювати вишивку та носити її у повсякденні.

Нині бізнес швачок відроджується у Полтаві. Сюди перевезли майже всі потужності. У Добропіллі залишилися лише меблі, які забрати нині неможливо.

poltavska-khvilia_xcwi/KX4bxHkSg.jpeg

Від хобі до бізнесу

Олена Штагер за освітою економіст. Деякий час працювала вдома, а поза роботою в'язала та вишивала. Вікторія Калініна мала роботу у податковій. У 2014 році її родина переїхала з Макіївки до Добропілля. Невдовзі швачки познайомились та вирішили відкрити власний бізнес.

«З Оленою знайшли багато спільного. Вона пішла у вишивання, а я у пошиття. Тому вирішили, що окремо в нас менше шансів, ніж якщо ми об’єднаємось. Вишивка тоді тільки набрала обертів. По-перше, це підтримка одне одного, а наразі можемо виробити особливу річ, яка відрізнятиметься від багатьох інших. І це буде наша родзинка», — каже співзасновниця бренду Leliy Вікторія Калініна.
poltavska-khvilia_xcwi/G_RardzSR.png
Співзасновниця бренду Leliy Вікторія Калініна

Завдяки грантовій підтримці у 2018 році швачки запустили бренд Leliy. На ці кошти закупили перше обладнання, а трохи згодом отримали перше велике замовлення: партія жилетів для Добропільського НВК.

«З цього розпочинали. Потім були мініоптові замовлення, відшивали на колективи. Хоча ми більше працювали як ательє», — розповідає співзасновниця бренду Leliy Олена Штагер.
poltavska-khvilia_xcwi/rsoF3dkIR.png
Співзасновниця бренду Leliy Олена Штагер

Хоча спершу, за задумом співзасновниць, Leliy планувався як дитячий бренд одягу, згодом вирішили, що вишивка — це дороговартісна та ексклюзивна річ, а тому такий одяг не отримає великого попиту серед батьків, оскільки діти швидко зростають.

Отож, Олені та Вікторії довелося змінити цільову аудиторію — зосередилися на жіночому одязі. Так і з'явилася перша колекція світшотів з вишивкою.

«Після консультації зі спеціалістами сказали, що треба звузитись до тієї цільової аудиторії, яка готова купувати. Це не принт, тому продукт не дешевий і займає багато часу», — каже Вікторія Калініна.

Вишивка набрала оберти

Суть бренду Leliy — вишивку можна носити щодня зі зручністю та комфортом.

Перша колекція одягу наповнювалася суто художньою вишивкою. Нині бренд намагається перейти до патріотичної теми, аби кожні орнаменти мали сенс.

«Вишивка набрала оберти. Наразі люди розуміють, що її можна використовувати у повсякденні. Зараз попит зріс. Патріотична (вишивка, — ред.) — пік пройшов. Такий момент був у 2014 році, коли все патріотичне дуже злетіло, але потім його було забагато. Я вважаю, що зараз дуже схожий момент. Ця патріотична хвиля почала спадати. Проте люди від неї зовсім не відходять. Вони її трансформують у напрямок патріотичності з автентикою», — коментує швачка Вікторія Калініна.
poltavska-khvilia_xcwi/yk-wuOzIg.png

Пріоритетним напрямком бренду є світшоти. Їхня кількість у колекції складає близько 80%. Крім того, шиють спортивні костюми, худі, футболки, а надалі хочуть запустити у виробництво сукні.

«Виробляли не класичні футболки з трикотажу, бо вишивка потребує основи. Тому ці футболки з більш щільного трикотажу», — сказала пані Вікторія.
poltavska-khvilia_xcwi/lCurudkIg.png
poltavska-khvilia_xcwi/PBAPrdkSR.png

Перевага бренду — індивідуальна співпраця із замовниками. Швачки можуть пошити одяг із врахуванням особистих потреб розміру чи дизайну.

«Комусь потрібен довший рукав, комусь коротший. З вишивкою так само. Є розроблені дизайни, але можемо зробити під клієнта щось індивідуальне. За домовленістю можемо гарантувати, що ця вишивка не повторюватиметься».

Саме вишивка займає найбільше часу в створенні будь-якого одягу. Від двох до п'яти днів триває розробка дизайну. Вишивка наноситься на тканину від 30 хвилин до понад 10 годин (якщо не враховувати час на обробку).

«Малювали олівцями у зошиті в клітинку. Потім в програмі, потім триває розробка. Це досить довгий процес. [...] Зараз хочемо перейти в українську вишивку, а тому не вийде малювати з голови. Перемальовуємо, вносимо корективи», — розповідає вишивальниця Олена Штагер.
poltavska-khvilia_xcwi/X_yeXdzSR.png

Найпопулярніша модель бренду — світшот з вишитим гербом України, який оформлений квітами. Саме його швачки подарували співачці Наталії Могилевський після одного з виступів.

«Олена велика прихильниця співачки. Я купила квіти, коли Могилевська привозила виставу. За кілька хвилин до початку обидві подумали: "чому не взяли світшот замість квітів?". На початку війни Могилевська виступала з тим, що підтримуватиме вітчизняних виробників, розповідатиме про бізнес, допомагатиме у просуванні. Вирішили, що наступного разу обов'язково подаруємо (світшот, — ред.). Тоді Могилевська вдруге привозить виставу "Я вдома". Ми пішли вже підготовлені та подарували цей світшот».
poltavska-khvilia_xcwi/d5LR9dzIR.jpeg

Також бренд відмовився від етикеток та поліетиленового пакування. Назву вирішили друкувати на одязі, а інформацію про догляд додають на окремий паперовий аркуш. Кожен замовлення запаковують у папір та складають у шопери.

poltavska-khvilia_xcwi/DNcjrdzSR.png

Релокація

У перші дні повномасштабної війни Leliy призупинив роботу як бренд та повністю перепрофілювався в ательє. У приміщенні шили прапори, шеврони та ремонтували одяг. Утім згодом влада заявила про офіційну евакуацію з Донецької області. Тому 2 квітня 2022 року стало останнім робочим днем для бренду в Добропіллі

Вікторія, яка вже мала досвід релокації, поїхала до Полтави, а Олена, за її ж словами, вирішила перечекати у Кривому Розі. Проте бойові дії затягувалися, а бізнес чекав на відновлення. Тому вишивальниця Олена вирішила переїхати у Полтаву. У новому місті одразу почали шукати робоче приміщення. Як з'ясувалося власник, який надав в оренду житло, володів ще одним приміщенням неподалік. Тож у будинку по сусідству вирішили відкрити майстерню.

«Місцевих важко завоювати. Нам допомагають такі ж переселенці, які не знають куди йти. Є постійні клієнти, яких вже впізнаєш», — каже співвласниця бізнесу Вікторія.

Трохи згодом швачкам вдалося перевезти робоче обладнання з Донеччини, яке ще місяць чекало на встановлення. У Добропіллі залишилися лише громіздкі меблі, які неможливо забрати.

«Кількість обладнання збільшувалася, а воно дороговартісне. Тому втрачати його не можна. Забрали все, що вмістилося у вантажівку», — продовжує Вікторія Калініна.
poltavska-khvilia_xcwi/7sdnrdkIR.png
poltavska-khvilia_xcwi/gcD79dzIg.png
poltavska-khvilia_xcwi/y3Bl9OzSR.png

У більшості випадків Leliy працює як ательє, але водночас вони шукають постійних замовників. Наприклад, вже неодноразово шили фартухи для артцентру ZELO.

«Це більш мініоптовий замовник, який надав впевненості на початку. Наразі підтримуємо стосунки», — говорить вишивальниця Олена Штагер.

Запустити на повну

Наразі співвласниці мріють, щоб запустити бренд на повну. Лише після цього зможуть відмовитися від ательє. Хоча для повного перезапуску Leliy у Полтаві потрібні нові грантові вкладення, робочі місця, просторе приміщення та нове обладнання, зокрема промислова вишивальна машина.

«Ательє це те, що тримає нас. Коли бренд стане на ноги, то ательє буде перше від чого відмовимося. Бренд — це гра в довгу. Над цим треба працювати довше», — підсумовує Вікторія Калініна.
Єгор Рудь

Ще з рубрики: "Відео"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар