Ретродетективи, казки, поезія: добірка книг з полтавським вайбом
Дитинство у Полтавському селі, збірка поезій з відчуттям ностальгії, екологічна катастрофа Макухівського сміттєзвалища завуальована в розповідях для дітей, загадкові зникнення в декораціях старої Полтави – ми зібрали для вас перелік книг, які так чи інакше стосуються Полтави та які можна знайти у книгарнях.
Сучасне
Олекса Доніч «Еліксир багряного кольору» і «Залізне павутиння»
Події, першої книги відбуваються в антуражі старої Полтави початку 20 століття. За сюжетом, у підвалі старого будинку знайшли рукопис з описами заплутаних злочинів і моторошних історій. Безслідно зникають декілька дівчат. Таємнича смерть професора медицини. Книжка Олекси Доніча, написана за мотивами загадкового рукопису, проведе цими шляхами, занурюючи в атмосферу такого оманливо спокійного містечка, як Полтава.
«Залізне павутиння» — своєрідне продовження попередньої книги. Події відбуваються у серпні 1905 року, коли збунтована Російська імперія перебуває на межі розпаду. Товариш міністра внутрішніх справ Петро Дурново готує провокації й погроми, піп Гапон наближається до зустрічі зі своєю жорстокою смертю, страйкує Донбас, бойові групи есерів полюють на чиновників найвищого рангу, на Полтавщині біля Миргорода банда «сяйливих скелетів» грабує і вбиває купців.
Андрій Кокотюха «Вигнанець і навчена відьма»
«Вигнанець і навчена відьма» – це друга частина п’ятикнижного видання про пригоди детектива Платона Чечеля. Події в містичному ретродетективі розгортаються у різних містах, зокрема друга частина присвячена Полтаві. За сюжетом, влітку 1911 року колишній київський слідчий, а тепер вигнанець Платон Чечель, виконує в Полтаві делікатне доручення. Але його затримує в місті ще одна історія – не кримінальна, а містична. У краї діється щось дивне.
Сергій Осока «Три лини для Марії» та «Нічні купання в серпні»
«Три лини для Марії» – збірка автора, яка налічує есеї та оповідання, в них автор описує дитинство у полтавському селі в часи розвалу радянського союзу.
«Нічні купання в серпні» — збірка новел, в яких письменник повертається до дитинства, до життєвої мудрості бабусь та дідусів, купання в сільській річці, до переосмислення дорослою людиною себе крізь призму років.
Віталій Запека «Бабах на всю голову» та «Цуцик»
Віталій Запека – письменник, фотохудожник, доброволець, від початку повномасштабного вторгнення знову у війську. Народився в Полтаві.
«Бабах на всю голову» – це зріз буденності війни, в якій автор розповідає про свій особистий досвід під час російського вторгнення в Україну. Збірка налічує нариси з окопів на Сході, хроніки перших днів повномасштабного вторгнення, а також численні історії спілкування й зустрічей з українськими військовими.
«Цуцик» — ативоєнний роман про події на сході України в основі якого – люди. Оповідь ведеться від імені цуценяти, який росте, пізнаючи людські емоції, біль втрат та світ з усіма його небезпеками. Це погляд на людей збоку.
Ольга Герасим’юк «Я повернулася. Люблю»
Книга складається з есеїв та тревелогів, які авторка збирала упродовж 12 років. Дія першого есею збірки відбувається в Пирятині, де народилася письменниця. Наступні тексти поєднують різні місця, де їй вдалося побувати.
Раїса Плотникова «Реквієм для Рози» та «Непманша»
Авторка написала дилогію. «Реквієм для Рози» – перша частина, яка змальовує життя у Києві 20 століття. Актриса та піаністка пише коханому послання в безвість, описуючи жахіття свого існування в Києві. Чекісти змушують її працювати прибиральницею і після допитів замивати криваві сліди катувань, а пізніше – супроводжувати знущання над людьми грою на піаніно. У наш час ці листи майже столітньої давності потрапляють до рук викладача історії. Він іде слідами авторки, переживає власну драму, шукає паралелі в подіях минулих років.
«Непманша» – логічне завершення роману. Дії відбуваються в Полтаві періоду 20 століття. Товариш головного героя роману пише книгу про Другу Світову війну і випадково знаходить у приватних архівах листи піаністки. У листах розповідається про Полтаву 1923-1930 років, коли у державі набуває обертів нова економічна політика. Місто починає жити бурхливим життям. Паралельно з історичним сюжетом зображується сучасне життя в Україні. Історик Іван – у центрі подій. Він переймається проблемами свого товариша Стаса, який правдами і неправдами намагається визволити єдиного сина з-за ґрат, а ще один товариш йде воювати за Авдіївку.
Таня П’янкова «Вік червоних мурах»
У цій книзі авторка розповідає про голодомор у Мачухах. Це психологічний роман, який досліджує стосунки між людьми в роки великого штучного голоду 1932-1933 років. Одну з героїнь голод вбиває та знищує все, що вона любить. Ще одну героїню спіткає інша доля — голод її має врятувати, але вона все глибше і глибше тоне у власному божевіллі.
Марина Кононенко (псевдонім Ганна Кревська) «Монастирські сливи»
Історичний роман описує події початку 20 століття у селищі Мгар та у Мгарському Спасо-Преображенському монастирі. У період громадянських протистоянь, колективізації та Голодомору головні герої беруть участь у війнах, повстаннях, вони одружуються, народжують дітей та вірять у щасливий кінець своєї історії.
Марина Єщенко «Хороша пам’ять»
Герої збірки — українці та українки, які пережили воєнні травми й намагаються зберегти волю до життя, психологічну стійкість та оптимізм. У своїх коротких оповіданнях авторка описує думки, емоції та дії персонажів.
Класика
Іван Котляревський «Енеїда» та «Наталка-Полтавка»
Вічна класика про античний світ та життя козаків у ньому протягом 18 століття. Значну увагу автор зосереджує на гастрономічному задоволенні: галушки з салом, пряжені полтавські пундики, лемішка. Присутній одяг, як частина культури. Юнона в його тексті одягла «шнурівку і спідницю», а Венеру він зображує українською пані в «шовковому корсеті». Також важливе місце в поемі займають описи бенкетів: гра на бандурі, скрипках, сопілках, танці гопака і гайдука.
«Наталка-Полтавка» — перший драматичний твір написаний новою українською мовою. Це вічна класика, яка описує історію кохання, де почуття важливіші за матеріальний стан. Автор оспівує духовну велич людини з народу та змальовує життя в українському селі на Полтавщині 19 століття, а події відбуваються біля річки Ворскла.
Ліна Костенко «Маруся Чурай»
Ліна Костенко написала історичний роман у віршах про кохання Марусі Чурай, піснярки, яка відома на всю Полтаву та за її межами. Письменниця змальовує життя України 17 століття та порушує питання класової ненависті.
Павло Загребельний «Роксолана»
Автор народився в Солошиному Кобеляцького району. В історичному романі письменник розповідає про життя Насті Лісовської, дружини турецького султана Сулеймана І. Дівчина з Прикарпаття потрапляє до гарему та стає улюбленою дружиною володаря Османської імперії.
Ольга Драгоманова-Косач (псевдонім Олена Пчілка) «Товаришки»
Ольга Драгоманова-Косач – одна з перших феміністок Наддніпрянщини, перекладачка, письменниця. Народилася в Гадячі. Її соціально-психологічна повість «Товаришки» присвячена проблемі прав жінки в освіті, науці й трудовій діяльності. Головні героїні аналізують становище жінок у тогочасному суспільстві. Обговорюються питання народної мови та націоналізму.
Дитяче
Олена Колінько «Майстерня чаклуна мурахи» та «Глиняний птах»
У «Майстерні чаклуна мурахи» малечі відкриється химерний світ, повний загадок. Дорогою до школи хлопець помітив на закинутому будмайданчику дивну сороку, яка не лише поводилася неприродно для пташки, а ще й мала на лівому крилі яскраву, зелену пляму. Ідучи зі школи, хлопець та його подруга побачили на тому місці нову піцерію з дивною назвою «Крокоди» – вони вирішили зайти. Діти опинилися в химерному металевому світі, де ніхто не може говорити правду, бо на всіх наклав страшне закляття могутній чаклун Мураха.
«Глиняний птах» – екоповість, що вийшла друком у видавництві «Навчальна книга – Богдан». Авторку хвилювала тема Макухівського сміттєзвалища, так і виникла ідея розкрити екологічну проблему через текст для дітей.
Віталій Запека «Ковбасокрад у Раю» та «Полінка»
Згаданий вже автор також пише книжки для дітей. Цього року вийшла друком його проза «Ковбасокрад у Раю». В книзі злодій після крадіжки кільця ковбаси потрапляє під колеса авто і гине. Автор веде свого героя через пригоди в потойбічному світі, цікаві зустрічі, непересічні діалоги та несподівані відкриття. Повчальна історія у своїй жартівливій формі.
«Полінка» – це дві книги пригод чотирирічної дівчинки, яка гостює у бабусі й дідуся-витівника, який любить влаштовувати капості, пригоди та організовувати пошуки скарбів. Завдяки дідусевим вигадкам Полінка не тільки полюбить їсти кашу, а знайде друга, навчиться читати й рахувати та дістане купу подряпин і дізнається чимало нового про довколишній світ.
Книги Тетяни Луньової (псевдонім Тетяна Горицвіт)
Тетяна Луньова – письменниця, викладачка, лінгвістка з Полтави.
«Міські пригоди лісової шишки» описують пригоди незвичайної шишки серед людей та розкривають теми екології: вплив забрудненого повітря, розростання сміттєзвалищ, знищення дерев.
«Будиночок, що пахне евкаліптом» – екоказка про підступного торговця екзотичними тваринами, який викрав коаленятко та його маму з їхнього евкаліптового лісу, розлучивши з татом.
«Червона панда на ім’я Феєрверк» розповідає про яскраву, невгамовну червону панду. Він знає таємницю сніжного барса, здатен заспокоїти розлюченого гімалайського ведмедя, пройти три кордони нездоланної імператорської охорони, виграти всі партії в шахи та визволити друга з неволі.
Поезія
Микола Леонович «Повільна людина»
Микола Леонович – поет з Полтави, книжковий дизайнер, ілюстратор. Рік тому митець зник безвісти на фронті. «Повільна людина» включає поезію з уже виданих збірок авторка і нові – читані й нечитані тексти – відтоді й до 2022 року. «Повільна людина» – це також і назва email-розсилки Миколи Леоновича, яка перекочувала на папір.
Євгенія Люба «Змієлов»
Письменниця народилася в Горбанівці Полтавського району. На сторінках збірки читач може знайти не лише географію, а й тонкий присмак ностальгії, повернувшись у дитинство. Тут можна пограти в піжмурки з пам’яттю, але спіймати її не вийде, хіба за умови, що ви зможете підкорити весь маршрут: від Гойдалки до Саморобної церкви.
Оксана Гальченко «Розбуди мене»
Оксана Гальченко – архітекторка, художниця та письменниця. Живе та працює в Полтаві. У 2023 році вийшла друком дебютна поетична збірка «Розбуди мене», в якій зібрані вірші, написані за перший рік повномасштабного вторгнення.
Наталка Фурса «Вернигора»
Наталка Фурса – поетеса з Полтави. Її книга – це своєрідний поетичний щоденник емоцій і почуттів війни, спроб упоратися з ними, осмислити стихію руйнування та смерті і прийняти неприйнятне продовжуючи ростити свою «гору добра».
Юлія Манойленко «За соляною горою»
Юлія Манойленко – поетеса з Лубен. Вірші авторки глибоко жіночі. В них згадується мати-берегиня роду, дівчина — майбутнє народу, наречена. Вона перевтілюється в той чи інший образ та описує це за допомогою віршів.
Єлизавета Карпенко для «Полтавської хвилі»
Читайте також:
Подякуй авторам!
Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторам гривнею.