Схеми по-полтавськи: продаж інвалідності, екологічний хабар та «мертві душі»

Порушення закону для когось стало разовим чи постійним заробітком. Тож поки хтось шукає роботу з офісом у центрі хтось вигадує чергову схему «отримання неправомірної вигоди». Щоб було зрозуміліше, розберемо три резонансні махінації Полтавщини.

Продам другу групу інвалідності

Купити зараз можна будь-що. Навіть інвалідність. Хтось запитає: а на біса комусь інвалідність? Наприклад, щоб отримувати пенсію, соціальну допомогу, відкосити від армії чи мати інші дивіденди, недоступні здоровим людям.

Тож: нині розслідують злочин, фігуранти якого продавали акти, що підтверджують наявність тих чи інших проблем зі здоров'ям та дозволяють отримати групу інвалідності.

poltavska-khvilia_xcwi/AFxkHv9GR.jpeg

Мова йде про працівників Кременчуцької міжрайонної медико-соціальної експертної комісії №1 загального профілю південного госпітального округу. Вони знайшли посередника (чи він їх знайшов), який за гроші пропонував людям підробити акт огляду.

Слідчі встановили, що на початку вересня 2019 року, цей чоловік зустрівся з «клієнтом». За довідку попросив 1,2 тис. доларів. Той звернувся до поліції. Тому за передаванням першої частини грошей уже стежили правоохоронці. У червні 2020 року «замовник» поштою отримав обіцяний акт, згідно з яким йому надали другу групу інвалідності. Затримання відбулося під час передавання решти грошей.

А уже у липні 2020 року посередникові оголосили про підозру. Наступного дня його відправили до СІЗО. Але підозрюваний скористався правом внесення застави і позбувся ґратів за 168 тис. грн.

Нині слідчі все ще розслідують справу. Допитують лікарів та проводять негласні розшукові дії.

Земля для «мертвих душ»

Фігурантом цього кримінального провадження є ексдепутат Полтавської районної ради Олександр Шевченко. Він мав двох спільників: Віктора Кольвашенка (активіст) та Володимира Бормишева (керівник землеупорядної компанії «Терра-Макс»).

Так, на початку лютого 2020 року потерпілий зустрівся з Олександром Шевченком, щоб, як встановили слідчі, проконсультуватися щодо порядку отримання земельних ділянок для сільськогосподарських робіт. Шевченко, скориставшись нагодою, запропонував «вплинути» на Держгеокадастр. Допомогти йому б мали Бормишев та Ковальшенко.

poltavska-khvilia_xcwi/NbgiND9GR.jpeg

Згодом Кольвашенко, Шевченко та потерпілий зустрілися для «поговорити» в ресторані. Там Бормишев озвучив умови гри: 1 га землі коштує 1,6 тис. доларів. Отримати вони можуть (мають) не менш ніж 100 га земель. Тож потрібно заплатити 160 тис. доларів. Якщо ні, то чоловік взагалі землю отримати не зможе.

Коли вони зустрілися знову — чоловік передав Кольвашенку та Шевченку копії паспортів 50 людей, на яких мали оформити земельні ділянки. Бормишев скерував документи до Держгеокадастру. Того ж дня накази на виділення ділянок були готові.

Шевченко хотів їх віддати потерпілому та отримати гроші. Але його затримали безпосередньо під час передавання 160 тис. доларів. Справу все ще розслідують. Цікаво, що працівників Держгеокадастру до відповідальності так і не притягнули.

Хочеш родовище розробляти, умій і хабарі давати

Фігурантом цього кримінального провадження є колишній директор Департаменту екології Полтавської ОДА Максим Брикульський. Він хотів обміняти дозвільні документи на гроші.

Слідчі з'ясували, що у жовтні 2019 року компанія «Юкрейніан Сенд Компані» почала оформлювати дозвільні документи (оцінка впливу на довкілля), що були потрібні для розроблення Новоселівського родовища піску.

Директор компанії звернувся до Ірини Корнюшкіної — начальниці відділу оцінки впливу на довкілля Полтавської ОДА, що перебуває у підпорядкуванні Департаменту екології. Хотів дізнатися, на якій стадії нині перебуває оформлення. Керівниця порадила йому звернутися з цим питанням до директора — Максима Брикульського. Без вказівки останнього, сказала очільниця, вона не зможе підготувати позитивний висновок.

poltavska-khvilia_xcwi/1xoiHDrGR.jpeg

Того ж дня відбулася зустріч з Брикульським. Посадовець попросив директора компанії готівкою сплатити платежі, передбачені процедурою оформлення документів. Послався на зміну реквізитів. Але директор перерахував 12 тис. грн на рахунок Департаменту.

Після цього він вдруге звернувся до Корнюшкіної. Та відмовилася надавати інформацію. Зате Брикульський ще раз пояснив, що гроші потрібно віддавати готівкою йому особисто. Інакше є ризики пропустити строки, передбачені для розгляду питання.

Далі «Юкрейніан Сенд Компані» провела передбачені законом громадські слухання, після яких Корнюшкіна пояснила потерпілому: якщо вона не сприятиме справі, громада буде чинити спротив розробленню. За тиждень потерпілий зустрівся з Брикульським, що попросив у нього 50 тис. грн. Той передав гроші. За сім днів мав бути готовий позитивний висновок.

Згодом Брикульський повідомив директорові, що його звільнили. Але довести справу до кінця він зможе, адже Корнюшкіна все ще йому підконтрольна. Проте за послугу він вимагав ще 50 тис. грн. Якщо йому не передадуть гроші, погрожував перешкодити законному оформленню документів.

28 травня 2020 року представник «Юкрейніан Сенд Компані» передав Брикульському 50 тис. грн. Після цього експосадовця затримали. Нині все ще триває досудове розслідування. А Брикульський, якого суд помістив до СІЗО —вийшов під заставу.

Це — лише три схеми, що їх вигадали чи копіювали впливові полтавці. Насправді ж «способів заробітку» набагато більше. Тож одного разу талановитий локальний письменник випустить книгу під назвою «100 афер для чайників» або «Від першого відкату до мільйона».

Подякуй автору!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати автору гривнею.

Віталій Улибін

Ще з рубрики: "Соціум"

Останні публікації

Обговорення: 2 коментаря

Написати коментар
  • Ю
    Юрій
    29 квіт.
    За це Корнюшкіну перевели на підвищеннч до Державної екологічної внспекції Центрального округу
    Відповісти
  • Ю
    Юрій
    29 квіт.
    В ДЕІ ЦО зараз одні такі віртуози і зібрались. Клейма ставить ніде
    Відповісти