Три усвідомлення, які допоможуть налагодити стосунки з грошима

Цікаво, чи знала людина, яка придумала гроші, у що вона всіх нас втягує? Бо з того моменту, як перший продавець відмовився проводити оплату качкою на користь красивих металевих блискіток, світ змінився. А потім змінювався ще величезну кількість разів: руйнувалися імперії, створювалися нові, мінялися цінності, пріорітети, а гроші, в різних формах, сама їх ідея, лишалися. Деколи навіть може здаватися, що ця категорія створена людиною, але давно вийшла з-під її контролю.

poltavska-khvilia_xcwi/s6Nt7Pf4R.jpeg

Реалії такі, що ми — люди, як соціальні істоти, вимушені жити у світі, де фінанси відіграють одну з ключових ролей. І в прагненні побудувати бажане життя, ми так чи інакше контактуємо з грошима, створюємо з ними стосунки. Мало хто при цьому ними задоволений. Бо їх якось постійно не вистачає, навіть після того, як досягнув того достатку, про який раніше лише мріяв.

Насправді, це дуже цікава тема, адже вміст гаманця — результат наших уявлень про себе і світ. І робота над собою в цьому напрямку часто приносить досить неочікувані усвідомлення.

Хочу поділитися декількома своїми, які «вилізли» в процесі особистої терапії, та, мушу визнати, значно полегшили моє життя у фінансовому плані.

Усвідомлення 1. Упередження наше все

Пам'ятаю, як я маленькою була одним суцільним вухом, коли мама розмовляла зі своєю подружкою. І дуже добре запам'ятала момент, коли та розповідала про одного свого знайомого, в якого кури грошей не клюють, але ж і спить він при цьому з наганом під подушкою. Мама при цьому сказала, що краще вона буде відмовляти собі в певних речах, але спатиме спокійно. Очевидно, саме тоді у мене з'явилося упередження про те, що «заможність=небезпека».

Моя подруга колись зателефонувала до мене в паніці після того, як принесла додому достатньо велику суму готівкою та не знала куди її приткнути, бо раптом у квартиру вломляться злодії. Всі три дні, доки гроші були в неї вдома, вона погано спала і майже не виходила з дому, стережучи їх як Голум свій скарб. Чи асоціюються у неї гроші з безпекою? Маю сумніви.

Іншою історією поділився парубок, який виріс у містечку, що в 90 - ті та на початку нульових було досить кримінальним. Гроші мали, як правило ті, хто «кришував». Через багато років на терапії він з подивом зрозумів, чому з фінансами в нього не складалося: через впевненість, що багаті люди обов'язково непорядні. І він — чесна людина, просто не може на них претендувати.

І таких історій я можу навести ще добрий десяток. Де гроші, а особливо більші ніж нам звично — це тривожно, небезпечно і складно. Ми дивимося на світ кожен через свій особливий фільтр: більшість з того, що іде всупереч нашим установками, ми просто не помічаємо. Щойно проводимо роботу над очищенням своєї свідомості від «ментальних бур'янів», змінюються наші фільтри сприйняття тоді бачимо і нові можливості та й світ стає значно ширшим. А з фінансами це помітно особливо яскраво.

Усвідомлення 2. Витрачаючи — здобуваю

Коли ми щось купуємо, то часто фіксуємо свою увагу на те, скільки грошей «віддали». Величезним відкриттям для мене став той факт, що фокусуватися можна на тому, ЩО я отримала за ці гроші. Припустимо, я придбала велосипед. З одного боку, витратила кілька тисяч. Але з іншого — здобула можливість швидко, екологічно, незалежно пересуватися, зберігати свої суглоби здоровими і врешті- решт, задоволення від їзди з вітерцем (про інший бонус у вигляді впливу на фігуру скромно промовчу.

Різниця відчувається ж, правда? Гроші — це штука, якою ми оплачуємо бажане та потрібне. То чому б і не загострювати свою увагу саме на факті придбання?

Взагалі, з витратами теж доволі цікаво виходить. Багатьом людям неприємний сам процес трати, розлучення з грошима. Але в той же час, більшість з нас хотіли б бути багатими. Для чого? Щоб дозволяти собі більше. І парадокс тут в тому, що з підвищенням якості життя витрати також зростають. Важливо не боятися витрачати гроші, адже таким чином вони виконують свою функцію — служать людям. Тим паче, що фінанси в товарно-грошових відносинах не зникають безслідно: вони конвертуються в речі, послуги, емоції, задоволення і так далі по списку.

Усвідомлення 3. Гроші в голові

Пам'ятаю, як гостро я відчула страх лишитися без грошей, коли розпочалася пандемія. Вдруге він повернувся до мене в лютому 2022-го. Я трохи попанікувала, а потім сіла та написала список того, що я вмію та на чому можна підзаробити. Тоді мене відразу попустило. Я зрозуміла, що коли людина достатньо себе знає, то може знайти способи монетизації своїх вмінь і навичок.

А потім мені на очі потрапив сюжет про жінку, яка в 2014 році втекла з Луганська, лишивши там свій бізнес, знову побудувала його на Харківщині, а там його «асвабаділі асвабадітєлі». «Змогла два рази, зможу і в третій», — знизуючи плечима сказала вона, а я підібрала щелепу з підлоги та подумала про те, що, позбавивши людину всього матеріального, ти ніколи не відбереш у неї унікальний досвід.

Мені здається, що гроші — це одна з тих складових життя, де дуже непросто втримувати баланс. Любити їх аж на стільки, щоб за їх примножуванням не встигати жити — це такий же перекос, як і знецінювати.

«Найголовніші речі в житті не купиш за гроші» — в певній мірі я з цим згодна. За копійчину не можна придбати життя, але можна купити бронежилет, який це життя врятує; не можна набути здоров'я, а от забезпечити собі повноцінне харчування — цілком можливо. Врешті-решт, це гроші служать людині, а не навпаки. Хай завжди будуть кошти на бажане й потрібне. Ситого нам життя.

Інна Радченко

Ще з рубрики: "Блоги"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар