У Полтаві мороз: що робити, аби не перетворитися в бурульку?

Кілька днів поспіль у Полтаві панує мороз. Температура повітря 13 січня, опустилася до -16. Але саме сьогодні малечу та дорослих полтавців запрошують пощедрувати в центрі міста.

poltavska-khvilia_xcwi/Xb2nA5J7R.jpeg
Кадр з фільму "Сяйво" за мотивами одноіменної книги Стівена Кінга

Саме тому «Полтавська Хвиля» порадилася з лікарем загальної практики Юрієм Романенком про те, як одягатися у холодну пору року та що робити при обмороженні.

poltavska-khvilia_xcwi/B7kAp5J7g.jpeg
Юрій Романенко. Фото: з особистих архівів

Обмороження: скільки буває ступенів?

«Взагалі виділяють чотири ступені обмороження. Але їм ще передує легке ураження, під час якого замерзле місце людини червоніє, відчуваються поколювання. Таке часто буває з руками і ногами під час невеликого морозу. Але ці відчуття швидко зникають, якщо відновити нормальну циркуляцію крові — зайнятися якимись рухливими вправами чи-то послабити взуття. Якщо цього не зробити, то виникає відчуття здерев’янілості», — розповідає лікар.

За його словами, якщо ж не зігрітися під час перших ознак переохолодження, то можна отримати обмороження першого ступеня.

«Під час обмороження першого ступеня шкіра спершу червоніє, а потім біліє, стає кольору воску. Поступово втрачається чутливість і з’являється набряк. Якщо у цей момент почати зігрівати тіло, то в ураженій частині відновиться нормальна циркуляція крові, проте може лущитися і свербіти шкіра. Також протягом тривалого часу буде підвищена чутливість до холоду. Тож це треба враховувати», — говорить лікар.

Якщо ж нічого не робити, а й далі мерзнути, може виникнути другий ступінь обмороження.

«Під час обмороження другого ступеня шкіра вкривається пухирцями з прозорою рідиною. Але не одразу, вони з’являються аж через 6-8 годин. Обморожена ділянка набрякає, зникає апетит та з’являється лихоманка. Пухирці загоюються протягом 15-30 днів. Шкіра залишиться на тривалий період зі зниженою чутливістю. Також у неї буде синюшний відтінок», — каже Юрій Романенко.

За його словами, найгірше — допустити третій та четвертий ступені обмороження.

«При третьому ступені у потерпілого буде температура до 39 градусів, набряки та пухирі з темно-бурою рідиною по всьому тілу. На враженій ділянці може навіть розвинутися гангрена. Людину мучитиме сильний біль. При четвертому ступені шкіра вкривається чорними пухирями, а обморожена ділянка чорніє та відсихає. За кілька тижнів вона відторгається. При цьому, рани загоюються надто повільно, а загальний стан людини дуже важкий», — каже Юрій Романенко.

У мене обороження: що робити?

poltavska-khvilia_xcwi/CPk-o5Jng.jpeg
«Першочергово треба піти з холоду. Далі — на обмерзлу шкіру накласти теплоізоляційну пов’язку. Наприклад, можна покласти марлю, на неї — товстий шар вати, потім знову марлю, і все це накрити клейонкою або прогумованою тканиною. І все це обгорнути вовняним шарфом. Якщо ж ви обморозили ногу або руку, то можна їх зігріти у ванні. Починати треба з холодної води і поступово, протягом 40 хвилин, підвищувати її температуру. По-перше, якщо ви одразу скористаєтеся гарячою водою, вам буде дуже боляче. По-друге, це ще й шкідливо для ваших судин. А по-третє, обмерзла шкіра спершу сприйматиме холодну воду гарячою, тож просто тепла вода видасться окропом», — каже Романенко.

За словами лікаря, у холодній воді швидше відновлюватиметься циркуляція крові. Також увесь цей процес треба супроводжувати легким масажем ураженої шкіри.

Лікар радить після цих процедур зігрітися гарячим чаєм із цукром.

«І не забудьте дивитися за обмерзлою ділянкою ще протягом доби. Як я казав, пухирці можуть з’явитися аж через 6-9 годин. Тому якщо раптом вони таки є — звертайтеся до лікаря! Вас має оглянути хірург та терапевт. Вони визначать подальше лікування», — каже лікар.

А чого не можна робити?

За словами лікаря, не можна розтирати руки снігом, оскільки у кінцівках доволі крихкі судини. І це може призвести до утворення кривавих ран на шкірі. Також не слід відігріватися гарячою водою і вживати на холоді алкоголь. Останній призведе до того, що у людини знижується відчуття холоду, тому вона може не зрозуміти, що обмерзає.

Якщо у вас не легка стадія переохолодження, а вже обмороження, то зігріватися вправами не варто, каже Юрій Романенко. Необхідно обов’язково піти в тепле приміщення.

«Я працював лікарем у різних кутках України, і всюди для людей облаштовують пункти обігріву. Тож, якщо ви не можете дістатися зараз свого помешкання, звертайтеся туди», — каже лікар.

Як повідомили у пресслужбі ДСНС, у Полтаві врятуватися від морозу можна за такими адресами:

  • вул. Маршала Бірюзова, 76 (в приміщенні територіального центру соціального обслуговування та надання соціальних послуг);
  • провулок Шевченка, 5 а (в приміщенні центру адаптації для бездомних осіб та звільнених з місць позбавлення волі благодійної організації «Світло надії»);
  • бульвар Б. Хмельницького, 19 (в приміщенні церкви «Нове життя»);
  • проспект Миру, 26/13 (в приміщенні церкви «Відродження»);
  • проспект Миру, 32/22 (в приміщенні церкви «Різдва Богородиці»);
  • проспект Миру, 24 (в приміщенні церкви «Спасіння»);
  • вул. Анатолія Кукоби, 33 (в приміщенні ТЦСО);
  • вул. Івана Мазепи, 30 (в приміщенні Шевченківської районної ради у місті Полтаві).

Повний перелік пунктів обігріву в області можна дізнатися на сайті ДСНС.

Як же одягатися у таку погоду, аби не було переохолодження?

poltavska-khvilia_xcwi/cLKBpc1nR.jpeg
«У цій справі потрібен здоровий підхід. Як дітям, так і дорослим краще одягти кілька тонких, просторих речей із натуральних тканин, які вбиратимуть вологу, аніж один товстий светр. Синтетичні тканини можуть перегрівати. Також вони не пропускають вологу, що особливо шкідливо для малечі», — каже лікар.

За його словами, є кілька народних методів врятуватися від обмороження.

«У моїй молодості, коли не було доступу до теплих носків, вдягали тонкі, а зверху ноги обмотували газетою. Це допомагало зберегти тепло. Також обмазували шкіру обличчя гусячим жиром. Вона прекрасно зберігає тепло. Та і неприємного запаху немає».

Отже, якщо вам необхідно побути тривалий час на морозі, утеплюйтесь: одягайте кілька шарів одягу, беріть із собою термос з гарячим чаєм, багато рухайтесь та обов’язково дізнайтеся про адреси пунктів обігріву. Гарної вам щедрівки та зимових прогулянок!

Раніше ми писали про те, як розважаються полтавці біля головної ялинки міста.

Ще з рубрики: "Соціум"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар