У Полтаві на реалізацію проєктів «Бюджету участі» цьогоріч планують витратити 25 мільйонів гривень

Цьогоріч стартував щорічний конкурс «Бюджет участі». Полтавці вже зареєстрували власні проєкти, а конкурсна комісія розпочала їхній розгляд. «Полтавська хвиля» поговорила про конкурс з учасником робочої групи та переможцями минулих років.

«Бюджет участі» – це…

Полтава стала одним із перших міст в Україні, де у 2015 році почали впроваджувати «Бюджет участі». Такі конкурси відтепер існують майже в усіх обласних центрах і в ТГ.

Конкурс відбувається в кільках етапів:

  • інформаційна і промоційна кампанія;
  • подання проєктів;
  • перевірка документів;
  • голосування та підрахунок результатів;
  • реалізація проєктів.

Відповідальних за реалізацію проєктів визначає виконавчий комітет. Певні структурні підрозділи визначаються відповідно до заявки проєкту-переможця. Наприклад, встановлення дитячого майданчика чи облаштування території виконуватиме Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Полтавської міської ради.

За словами учасника робочої групи конкурсу «Бюджет участі» Віталія Набока, більшістю проєктів, які реєструють полтавці, є створення дитячих, спортивних майданчиків, облаштування зон для відпочинку. Менше реєструють освітніх проєктів, культурно-розважальних, дозвіллєвих. Також подають на участь проєкти на розвиток інклюзивного середовища та екологічні ініціативи.

«Бюджет участі-2021»

З 26 квітня до 14 червня комунальна організація «Інститут розвитку міста» приймала заявки на участь у щорічному конкурсі «Бюджет участі». Цьогоріч на конкурс подали 142 проєкти, з яких 70 зареєстрували в останній день прийому заяв. Серед них:

poltavska-khvilia_xcwi/cmKmzHm7g.jpeg

Учасник робочої групи «Бюджету участі» Віталій Набок розповів, що особливістю цьогорічного конкурсу є нова категорія – проєкт розвитку сільських територій. Це пов’язано з децентралізацією, після якої було створено Полтавську міську територіальну громаду в складі міста Полтави та старостинських округів.

Також були введені обмеження на статті витрат «Гонорари та заробітна плата», які не мають перевищувати 30 % від бюджету проєкту. Відтепер введено уточнення, що проєкт з облаштування територій не може реалізовуватися в секторі індивідуальної житлової садибної забудови. У майбутньому планують прибрати вимогу щодо 15 підписів громадян на підтримку проєкту під час подачі.

У 2021 році міська цільова програма має фінансування 25 млн грн, з яких 11 млн 150 тис. грн передбачено для реалізації проєктів-переможців цього року. Ще 14 млн 171 тис. 35 грн витратять на реалізацію проєктів-переможців 2016–2020 років. З 2022 року до 2025 року цільова програма матиме фінансування по 20 млн 150 тис. грн.

Фінансування та реалізація

Грошовий обсяг «Бюджету участі» не має бути менше як 0,4 % від загального бюджету міста. Зокрема, 20 % від затвердженої суми передбачається на проєкти розвитку сільських територій. Інші 80 % загального обсягу «Бюджету участі» розподіляються на категорії: великі проєкти (40 %), малі проєкти (50 %), мікропроєкти (10 %).

За весь час існування програми на реалізацію проєктів-переможців конкурсу витрачено 13 млн 85 тис. 62 грн. Згідно з кошторисами, загальна вартість усіх проєктів-переможців становить 39 млн 170 тис. 12 грн. Протягом 2021 року планують реалізувати решту невиконаних проєктів, для чого наразі виділили 14 млн 550 тис. 602 грн.

За весь час існування цільової програми на «Бюджет участі» подано 595 проєктів. Серед проєктів-переможців повністю реалізовано 37 проєктів, ще 56 проєктів на різних стадіях реалізації.

poltavska-khvilia_xcwi/fNEgzHinR.jpeg

За словами Віталія Набока, питання реалізації проєктів-переможців пов’язане з недостатнім фінансуванням цільової програми:

«Ці проблеми лишаються й досі – критично оцінюю можливість реалізації в цьому році проєктів-переможців 2020 року. На об’єкти для реалізації вже виїжджали фахівці структурних підрозділів міськради, відповідальних за виконання, оглядали місця для подальшого проведення робіт».

Також Набок сказав, що ще одна проблема – це коронавірус. Адже у 2020 році деякі проєкти були пов’язані з організацією культурно-масових заходів.

«Ще однією проблемою для реалізації проєктів було те, що у 2020 році вони були, пов’язані з організацією культурно-масових заходів, не могли відбуватися через значну поширеність захворювання COVID-19. Дехто розв’язував це питання перенесенням заходу в онлайн, дехто чекає на більш сприятливі умови для реалізації відповідного проєкту».

Ще одна проблема – це прийняття майна на баланс, а також інфляція.

«Відповідальні підрозділи за виконання проєкту часто не мають відповідних повноважень на його реалізацію, або ж не вдається провести закупівлі чи прийняти на баланс майно – це техніко-юридичні питання затримки по реалізації. Невиконання проєкту може відбуватися також через інфляцію. Тобто коли проєкт, що має приблизний кошторис, подається в одному році, а виконується в наступному й ціни зростають, що не дає змоги якісно його виконати»

Учасник робочої групи сказав, що є можливість реалізації проєктів-переможців 2020 року за допомогою додаткового фінансування «Бюджету участі» шляхом перерозподілу бюджету. Але такий варіант малоймовірний.

Скейтпарк та «Вулична арена»

У 2018 році полтавець Євген Марченко зареєстрував власний проєкт на «Бюджет участі». Проєкт «Скейтпарк», який мав бюджет 1,4 млн грн, підтримали 786 людей.

«Я катаюся на велосипеді, стрибаю, виконую трюки. Особисто для мене і для хлопців, проблема скейтпарку стояла дуже давно. Давно мріяли, щоби з’явився скейтпарк. Колись він уже був, але розламався, адже був не якісний»
poltavska-khvilia_xcwi/0Er0kHm7g.jpeg
Скейтпарк у мікрорайоні Алмазний (Фото – poltava.to)

Марченко розповів, що обрав максимальне фінансування для скейтпарку, аби облаштувати його потрібною кількістю фігур для катання:

«Скачав анкету, заповнив її можна сказати «на колінах». Ніхто не вірив, що цей проєкт виграє, але на щастя, він набрав багато голосів. Коли проєкт виграв, то почалися перші зустрічі з представниками міської влади, з Інститом розвитку міста, з керівником Управління капітального будівництва».

Спершу скейтпарк планували встановити в парку «Перемога». Але згодом від цієї пропозиції відмовилися у зв’язку з реконструкцією парку. Тому колишній очільник УКБ Володимир Годня запропонував встановити скейтпарк біля Шевченківської районної ради. Хоча ці ідею реалізувати також не вдалося. Тож скейтпарк почали будувати на вул. Героїв Сталінграду.

«Бюрократична тяганина тривала дуже довго. Зняли відео, яке набуло резонансу, було дуже багато переглядів. Це стало поштовхом, щоби міська влада взялася й реалізувала проєкт. Проєкт Павла Нагорного ще не реалізували. Мені в той час пощастило більше, бо мій проєкт реалізували», – сказав Євген.

У 2017 році Павло Нагорний зареєстрував проєкт під назвою «Вулична арена». За словами Нагорного, великий проєкт передбачав фінансування на 1 млн грн. За ці кошти планували облаштувати мультиспортивну резинову арену.

Наразі цей проєкт не реалізований. У 2019 році УКБ замовляло будівництво спортивно-ігрового майданчика, але торги були скасовані. Тоді очікувана вартість становила 2 млн 822 тис. 518 грн. Цьогоріч Управління знову оголосило тендер, а очікувана вартість зросла до 3 млн 345 тис. 506 грн. На території спортмайданчика встановлять ігрові майданчики, глядацькі місця та майданчик для парковки велосипедів.

«Зверталися до міської влади багато разів. Писали запити, ходили на сесії, на прийоми до заступника міського голови. За минулої влади сказали не реалізовують по політичному питанню. Зараз влада змінилася – проєкт вирішили знов будувати», – сказав Нагорний
poltavska-khvilia_xcwi/aPjakNi7g.jpeg
Проєкт «Вуличної арени»

Чи потрібен місту «Бюджет участі»?

Про це ми запитали в учасника робочої групи Віталія Набока та переможців конкурсу Євгена Марченка й Павла Нагорного. Ось що про це говорить Віталій Набок:

«Конкурс необхідний, адже це є прямою можливістю громадян впливати на розподіл місцевого бюджету, а отже, і податків, які вони туди сплачують. Крім того, це гуртує громаду навколо вирішення певного суспільного запиту, наприклад, урізноманітнення дозвілля чи покращення екологічного становища».

Схожу думку про «Бюджет участі» має Євген Марченко:

«"Бюджет участі" – це дуже класний інструмент для того, щоби показати людям, що той чи інший проєкт дійсно потрібен громаді. Так сталося з нашим скейтпарком і, можливо, так станеться ще з кимось. Звісно, що варто подавати проєкт на «Бюджет участі». Треба бути готовим до того, що виграти проєкт не достатньо, бо потім треба буде боротися за те, аби його реалізували».

Про конкурс Павло Нагорний говорить наступне:

«Однозначно він потрібен. Не подавав нового проєкту, доки не реалізують "Вуличну арену". Вибірковою реалізацією незадоволений»

Подякуй автору!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати автору гривнею.

Єгор Рудь

Ще з рубрики: "Соціум"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар