У Полтаві підсумували результати проєкту «Амбасадори безпеки»: як створювали молодіжне ком’юніті творців безпечного середовища
У Полтавській політехніці відбувся підсумковий круглий стіл проєкту «Амбасадори безпеки: взаємодія молоді, поліції та громадськості». Цей унікальний проєкт об'єднав молодь, правоохоронців, психологів та пілотні громади Полтавської області для створення молодіжного ком'юніті, навченого організації заходів безпеки.
У Національному університеті «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» відбувся заключний круглий стіл проєкту «Амбасадори безпеки: взаємодія молоді, поліції та громадськості». Основною ідеєю проєкту було залучення молоді в якості агентів змін задля розбудови безпечної громади.
З 17 травня по 17 листопада 2024 року завдяки даній ініціативі експерти провели серію правопросвітницьких і безпеко орієнтованих тренінгів, працювали над підвищенням рівня обізнаності молоді Полтавської і Миргородської громад з питань безпеки, навчали «амбасадорів безпеки» створювати безпекові проєкти, адвокатувати забезпечення прав і свобод людини, запобігати дискримінації та насильству, взаємодіяти з органами місцевого самоврядування та правоохоронцями у реалізації локальних безпекових ініціатив.
Партнерами ініціативи стали Представництво Уповноваженого ВРУ з прав людини в Полтавській області, Управління патрульної поліції в Полтавській області, ГО «Українська асоціація представниць правоохоронних органів», ГО «Центр допомоги врятованим» та Гендерний центр Полтавської політехніки.
«Полтавська політехніка вкотре стала унікальним майданчиком для взаємодії і спілкування, реалізації важливих ініціатив. Приємно, що до таких заходів долучаються студенти політехніки. Цей проєкт був інформативним і ефективним для молоді, адже всі заходи в межах цієї ініціативи були спрямовані на підвищення рівня обізнаності з питань безпеки, прав людини та ролі молоді у поліпшенні безпекової ситуації в громадах», – прокоментувала перший проректор – проректорка з науково-педагогічної роботи Олена Філонич і передала слова вітання від ректора, професора Володимира Онищенка.
Звіт про роботу проєкту «Амбасадори безпеки: взаємодія молоді, поліції та громадськості» представила керівниця проєкту, завідувачка Гендерного центру Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» Олена Дубинка.
«Ініціативні учні та студенти з двох громад – Полтавської та Миргородської пройшли навчання зі створення безпекових проєктів та взаємодії з органами місцевого самоврядування для реалізації локальних ініціатив, підвищіли обізнаність про механізми безпеки та їх роль у вирішенні безпекових питань, адвокації прав людини, запобігання дискримінації та насильству, прокачали практичні навички безпечної поведінки.
Це нагальна потреба сьогодення. У кожній громаді необхідно створювати безпечне середовище. Ми почали з пілотних громад і в майбутньому, я впевнена, зможемо масштабувати цей досвід. Навчаючи молодь, ми прагнемо покращити координацію між усіма зацікавленими сторонами у питаннях громадської безпеки, залучити молодь до активного життя громади, зміцнити довіру між місцевими жителями та органами влади, підвищити обізнаність про права та потреби вразливих груп населення. Особливу увагу ми приділили інтерактивним методам навчання, які допомогли учасникам не тільки отримати нові знання, але й поділитися власним досвідом та думками», – підкреслила Олена Дубинка.
Своїм досвідом у проєкті «Амбасадори безпеки: взаємодія молоді, поліції та громадськості» поділилася студентка, фахівець психологічної служби Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» Анастасія Твердоступ:
«Участь у цьому проєкті не тільки надихнула мене, але й надала інструменти для конкретних змін, які, я впевнена, сприятимуть розвитку безпечного і здорового студентського середовища.
Моя діяльність в рамках цього проєкту почалася під час круглого столу з нагоди річниці ратифікації Стамбульської конвенції. Я виступила з доповіддю на тему «Протидія домашньому насильству: профілактика, методи та роль психологічної служби у закладах вищої освіти». Було приємно спостерігати, як мої ідеї щодо важливості психологічної підтримки у протидії насильству знайшли відгук серед учасників. Цей виступ надихнув мене на подальшу роботу та став доказом того, що молодь може бути активною і потужною силою змін.
Бачити, як молоді люди відчувають власну силу та здатність захищатися, було надзвичайно мотивуючим. Особливо важливим для мене стало те, що такі практичні знання допомагають нашим студентам відчути себе сильнішими, готовими до будь-яких викликів.
Цей проєкт навчив нас вірити в силу спільних дій. Сподіваюся, що наша співпраця надихне інших студентів і ми разом створимо нове покоління лідерів, готових діяти заради змін у суспільстві, заради безпеки і захисту один одного. Дякую всім причетним до проєкту «Амбасадори безпеки» за довіру, підтримку і віру у молодь!»
Членкиня ГО Українська асоціація представниць правоохоронних органів, співзасновниця і тренерка Гендерного центру Полтавської політехніки Наталія Новікова відзначила внесок Полтавської політехніки і Гендерного центру університету у реалізації соціальних проєктів:
«Полтавська політехніка як завжди виступила потужним майданчиком для взаємодії державних інституцій, освіти та правоохоронців у сфері захисту прав людей та протидії антисоціальним проявам не лише в освітньому середовищі.
Ініціатива «Амбасадори безпеки» стали значущим внеском у формування культури безпеки не лише у Полтавській політехніці, а й регіоні загалом. Завдяки підтримці університету, правоохоронних органів та громадських організацій вдалося об'єднати зусилля задля захисту прав молоді та створення безпечного середовища»
Головна спеціалістка Відділу сприяння роботі регіональних представництв Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини Лариса Кармазін-Денисенко зазначила, що завдяки спільним зусиллям громадських організацій, університету і Гендерного центру Полтавської політехніки вдалося успішно реалізувати цей соціально важливий проєкт, подякувала працівникам правоохоронцям за сприяння в організації практичних занять та тренінгів для студентів.
Начальник відділу «Служба освітньої безпеки» Управління патрульної поліції в Полтавській області Руслан Возниця додав, що завдяки взаємодії неурядового сектору, влади, поліції, Гендерного центру Полтавської політехніки проєкт став успішним. І патрульна поліція надалі буде долучатися до таких необхідних і корисних ініціатив.
Начальниця відділу зв’язків із громадськістю управління патрульної поліції в Полтавській області Марина Зінюха наголосила на важливості впровадження підходів community policing у громадах і, за її словами, проєкт «Амбасадори безпеки» дозволив познайомити молодих мешканців громад з можливостями і алгоритмом взаємодії з правоохоронцями.
Координаторка Центру допомоги врятованим м. Полтава Наталія Дерябіна подякувала ініціаторам та учасникам проєкту за взаємодію і співпрацю.
Учасники обмінялися враженнями від попередніх результатів проєкту, ідеями нових проєктів і співпраці над подоланням викликів сучасності.
Ініціативу «Амбасадори безпеки» впроваджує Громадська організація «Спілка випускників ПОЛТНТУ» за технічного адміністрування ІСАР Єднання та сприяння Програми розвитку ООН (UNDP) в Україні за фінансової підтримки Європейського Союзу, наданої в межах проєкту«EU4Recovery – Розширення можливостей громад в Україні», фінансової підтримки Урядів Данії та Королівства Нідерландів.