В Україні хочуть скасувати перенесення вихідних

Депутати партії «Слуга народу» планують скасувати перенесення вихідних у разі збігу свят із суботою або неділею. Це збільшить кількість робочих днів протягом року та, як очікують ініціатори, покращить продуктивність.

Таку пропозицію глава комітету Ради з питань соцполітики Галина Третьякова разом із групою своїх колег прописала в законопроєкті №4597. Про це повідомляє Обозреватель.

Навіщо хочуть скоротити кількість вихідних?

Три-чотири неробочі дні підряд нібито заважають адаптуватися до робочих днів.

«Перенесення робочих днів іноді призводить до чотирьох неробочих днів поспіль, що знижує трудову мотивацію, а також негативно впливає на можливість людини адаптуватися до робочого дня, наступного за довгими вихідними», – йдеться в пояснювальній записці.

Також «Слуги» вважають, що багато вихідних поспіль погано впливають на ефективність праці

«Надмірна кількість переносів робочих днів негативно впливає на продуктивність праці, мінімізує можливості роботи з інвесторами та донорами і загалом формує негативну репутацію бізнесового потенціалу України в світі», – впевнені автори законопроєкту.

Окрім цього, «Слуги народу» називають перенесення типовою радянсьою традицією.

Скільки вихідних заберуть?

Якби документ ухвалили у 2020-ому, то в 2021 році українці відпочивали б на три дні менше. Кількість перенесення робочих днів варіюється: наприклад, Великдень і Трійцю завжди святкують у неділю, отже, вихідний переноситься на понеділок. Інші свята відзначають без прив'язки до дня тижня: це може бути як вихідний, так і будній день.

Як повідомляє Обозреватель, сьогодні в Україні 11 офіційних святкових вихідних. І це менше, ніж у багатьох країнах світу:

  • Аргентина – 19;
  • Колумбія – 18;
  • Японія – 16;
  • Гонконг – 16;
  • Таїланд – 15;
  • Росія – 14;
  • Малайзія – 14;
  • Литва – 13;
  • Італія – 12;
  • Іспанія – 12.

Чи вливають перенесені вихідні на продуктивність?

Комітет Верховної Ради з питань соцполітики вважає, що впливає. У той же час експерти менш оптимістично ставляться до нововведення.

«Я не впевнена, що це дасть економічний ефект. Я абсолютно не впевнена, що це посприяє збільшенню продуктивності. Ба більше, я навіть не думаю, що цю ідею потрібно так активно обговорювати», – розповідає HR-експертка Тетяна Пашкіна.

Старша наукова співробітниця Інституту демографії та соцдосліджень Лідія Ткаченко також переконана, що на продуктивність праці таке нововведення ніяк не вплине. Бо для того, аби збільшилася продуктивність, потрібно міняти ситуацію в економіці, структуру зайнятості.

«За три дні продуктивність праці ніяк не порушується. Людям потрібно відпочивати, повинні бути можливості кудись поїхати, зустрітися з рідними. Це не найбільше зло: два-три рази на рік перенести вихідні», – зазначила вона.

Щодо «радянської традиції», то це теж неправда. Переносити вихідні почали лише 2011 року і передусім через релігійні свята Великдень та Трійцю.

Документ також не підтримує Головне науково-експертне управління Верховної Ради. Там вважають, що у вихідні дні зазвичай зростає попит, зокрема туристичних і культурних послуг, що загалом позитивно впливає як на інтереси працівників, так і економіки країни.

Ще з рубрики: "Соціум"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар