«Вони зробили свідомий вибір»: як жіночий ветеранський рух допомагає захисницям

З початку війни на Сході до армії України доєдналися понад 49 тисяч жінок. З початком великої війни кількість збільшилася до майже 70 тисяч. Жінки воюють на рівні з чоловіками, проте чомусь військовослужбовиці досі недостатньо забезпечені та захищені в армії. Саме ці питання вирішує жіночий рух «Veteranka». Як він працює та що вдалося зробити за цей час – читайте у матеріалі.

poltavska-khvilia_xcwi/1EeaAeCSR.jpeg

Рух Veterankaце спільнота українок з військовим досвідом, яка опікується правами жінок в армії та після служби.

Перший «зліт» ветеранок

Цьогоріч руху Veteranka виповнилося шість років. Свою роботу організація почала у 2018 році. Тоді був перший «зліт» ветеранок, коли жінки зрозуміли, що варто відстоювати рівні права в армії.

poltavska-khvilia_xcwi/AZZlb6CSg.jpeg
«На початку 2014 року, коли жінки вирішили піти на війну, вони зіштовхнулися з перешкодами. Вони зробили свідомий вибір, саме через це несправедливість в армії їх обурювала», – ділиться учасниця руху Олена.

Лідерка руху – військова Андріана Арехта. У травні 2014 року вона поїхала на Схід України як доброволиця. Жінка у складі штурмової групи захищала дев'ять населених пунктів Луганщини, але у військовому квитку зазначалася посада – швачка.

poltavska-khvilia_xcwi/NMC-1ejIg.jpeg
Андріана Арехта, лідерка руху
«Ми за професійну армію, де працюють закони, а жінки воюють на рівні з чоловіками», – додає Олена.

Після початку роботи руху Veteranka для жінок стали доступні 63 бойові посади в секторі безпеки та оборони, проте проблеми захисниць на цьому не закінчилися. З початком повномасштабного вторгнення кількість звернень від військовослужбовиць лише зросла, тож організація розширила свою діяльність та відкрила новий напрямок допомоги фронту – благодійний Фонд Veteranka, який забезпечує захисниць на фронті.

«Організація стала першою і поки єдиною для жінок з бойовим досвідом. У нашому русі зараз більше тисячі військовослужбовиць, ветеранок та цивільних жінок», – зазначила учасниця руху, Олена.
poltavska-khvilia_xcwi/LfdUxeCSg.jpeg
Волонтерки руху Veteranka. Фото з особистого архіву

Напрямки роботи ветеранського руху

Veteranka різними способами допомагає захисницям на війні та після повернення з фронту:

  • Підтримка жінок та їхніх підрозділів на фронті;
  • Підтримка жінок, постраждалих внаслідок війни;
  • Підсилення видимості та лідерства ветеранок, захисниць та залучення жінок в суспільні процеси;
  • Швейний цех VETERANKA;
  • Психологічна та юридична підтримка військовослужбовиць;
  • Адвокація прав ветеранів та ветеранок після повернення до цивільного життя.
poltavska-khvilia_xcwi/eu6hx6CIR.jpeg

Для інтеграції ветеранок в організації створюють навчальні проєкти. Ще один важливий напрям – психологічна підтримка за принципом «рівна-рівній».

«У жінок на фронті немає можливості усамітнитися і поговорити про свої проблеми, тому ми намагаємося допомогти онлайн», – ділиться Олена.

Наступний напрямок — адвокаційний. Учасниці руху створили петицію про розробку механізму протидії сексуальним домаганням в армії та розмістили її на сайті Президента. У петиції йдеться, що алгоритм захисту жінок у війську не є досконалим та іноді військові не захищені від зумовленого насильства. Петиція вже набрала 25 тисяч голосів і перебуває на розгляді.

Що ж стосується реабілітації, то в організації опікуються пораненими жінками, пропонуючи підтримку та супровід. Також ветеранський рух планує створити свій рекрутинговий проєкт, де будуть поради для жінок, які давно хотіли вступити до війська.

Перші дні повномасштабного вторгнення

З початком повномасштабного вторгнення роботи стало ще більше та вона почала охоплювати більше проблем. Veteranka працювала цілодобово. Відтак, з першого дня війни благодійники та учасники руху створили штаб швидкого реагування.

poltavska-khvilia_xcwi/vq8E16jIg.jpeg
Штаб швидкого реагування. Перші дні повномасштабного вторгнення. Фото з особистого архіву руху
«Ми одні з перших хто відреагував та надавав всебічну підтримку для військових, тому що багато запитів приходило, волонтери ночували у штабі. Всі жили місяць у ньому», – говорить Олена, учасниця руху.

Там працювали волонтери, які допомагали приймати запити та відправляти допомогу на фронт, а саме гуманітарну допомогу, медикаменти, одяг та все необхідне.

poltavska-khvilia_xcwi/i7mwJejIR.jpeg
Волонтери під час роботи у штабі. Фото з особистого архіву

Забезпечення жінок у війську

Один із наймасштабніших напрямів жіночого ветеранського руху – забезпечення армії. Пані Тереза — найстарша учасниця руху, їй 57 років. Вона разом з іншими волонтерами опікується цим питанням: закуповує різну техніку та передає її на фронт.

«Весь час ми намагаємося допомогти нашим посестрам, які воюють. Це не так просто. Це не означає, що лише натиснула кнопочку і купила. Нерідко треба промоніторити ринок та обрати вигідну та найкращу пропозицію», – ділиться волонтерка.
poltavska-khvilia_xcwi/QfvlJ6jSR.png
Пані Тереза. Фото: жіночий ветеранський рух Veteranka

Пані Тереза в організації з самого початку, бо одна із засновниць руху – її донька. Вже тоді жінка допомагала військовим, але офіційно приєдналася до руху з перших днів повномасштабного вторгнення. Саме вона керувала штабом швидкого реагування. Тереза хімік за освітою, тож навчала всіх охочих робити коктейлі Молотова, яких тоді вони виготовили понад тисячу.

«Ми це робили в дуже великих кількостях і розвозили по блокпостах, бо ніхто ж не знав, чим доведеться оборонятися. Місце, де ми їх робили, називали бар “Хрусткий москалик"», – згадує ті дні пані Тереза.

Тоді разом з коктейлями Молотова передавали й гуманітарну допомогу.

poltavska-khvilia_xcwi/DzMYxeCIg.jpeg
Фото з особистого архіву жіночого руху

У червні 2022 року волонтерка пройшла курси БпЛА та почала навчати охочих літати на дронах. Згодом в організації також запрацювала власна дронарня, де виготовляють безпілотники для потреб фронту. Пані Тереза ділиться, що з самого початку війни на Сході живе військовими темами та війною, адже її донька з того часу захищає країну. Жінка говорить, що у волонтерстві є моменти, до яких неможливо звикнути.

«Найважче — це коли просять купити два човни, ти їх купуєш, а тобі через два дні говорять, що тих, кому ти купував, вже немає. Ось це найстрашніше», – зізнається учасниця руху.

Під керівництвом пані Терези у майстерні виготовили 150 безпілотників, які відправили на фронт. Загалом дронів у майстерні організації вдалося виготовити понад дві тисячі. Також рух передав 98 автівок та 34 тис. одиниць амуніції та спорядження.

poltavska-khvilia_xcwi/qME0xejIR.jpeg
Передача допомоги на фронт. Фото: жіночий ветеранський рух Veteranka
«Якщо я не доєднаюсь до цього шляху і способу життя, то нас не буде. Якщо ми закінчимо супротив – закінчиться наша країна. Я вважаю, що у нас немає іншого вибору. З 2022 року кожний день нам подарували, тому цей день повинен бути ефективний, саме тому я в організації», – зазначає пані Тереза.

«Ти – гідна»

Організація забезпечує жінок у війську, а саме створює індивідуальну форму. Наразі у лавах ЗСУ понад 70 тисяч жінок-захисниць, проте досі немає гідного одягу, який би враховував всі індивідуальні потреби та анатомічні особливості. Тому у травні 2022 року у ветеранській організації створили власний цех, де почали шити форму для жінок в армії.

poltavska-khvilia_xcwi/GZjgx6CIg.jpeg
Цех, де створюють форму. Фото з особистого архіву організації
poltavska-khvilia_xcwi/Lajdb6CSR.jpeg
Процес створення форми
«Не існує такого поняття в армії, як жіноча форма. З тим, що під час повномасшабки мобілізувалася велика кількість дівчат, посипалося багато запитів на форму. Тому ми створили проєкт “Гідна”», – розповідає волонтерка Олена.

Ініціювала створення цеху військова Юлія Сідорова. Жінка, як і всі ветеранки, зіштовхнулася з тим, що чоловіча форма, яку видавали, не підходила анатомічно. Адже наколінники на одязі знаходилися надто високо, через це захисниці отримували поранення та травми коліна під час бойового завдання. Також не підходив розмір форми та взуття.

poltavska-khvilia_xcwi/dZV6J6jSg.jpeg
Юлія Сідорова, засновниця цеху
«Це не тільки ще про комфорт, а і про гідність. Коли є жіноча і чоловіча форми, ми розуміємо, що жінок в армії поважають», – наголошує Олена.
poltavska-khvilia_xcwi/MzV9b6jSg.jpeg
Створення форми

До повномасштабного вторгнення Юлія отримала спеціальність дизайнерки та навіть встигла взяти участь в Ukrainian Fashion Week. Вона мала власний бренд одягу та купу швейних машинок, які віддала з початком війни для того, щоб у цеху почали створювати жіночу форму для військовослужбовиць.

poltavska-khvilia_xcwi/YuxGb6jSR.jpeg
Форма на захисниці. Фото: жіночий ветеранський рух Veteranka
«Ми були перші, хто почав шити форми. Тестували тканину, чи вона водонепроникна, щоб тримала вологу. Створили такі види форм: зимова, осіння, весняна і літня», – говорить учасниця руху, Олена.
poltavska-khvilia_xcwi/tNGWxejIR.jpeg
Зимова форма для захисниць

У організації говорять, що майже у кожному запиті з фронту є потреба саме у жіночій формі, бо це найголовніше для захисниць, адже, на жаль, нерідко трапляється, що весь одяг згорає. Тому для жінки в пріоритеті мати багато комплектів. У власному цеху вже виготовили та безоплатно роздали більше тисячі комплектів жіночої військової форми.

Проєкт «Гідна» – про те, що кожна жінка гідна комфортної форми. Одяг створюють індивідуальною. Кожний комплект пошитий по параметрах кожної жінки.


За два роки роботи VETERANKA закрила більше ніж шість тисяч колективних та індивідуальних заявок від захисниць та їхніх підрозділів. Зібрала понад 90 млн грн на потреби армії. Також рух планує працювати над напрямком з реабілітації ветеранок та впроваджувати його у свою роботу, бо це один з аспектів інтеграції ветеранок у суспільство.

Нагадаємо, що раніше ми писали про те, як працює перший в Полтаві Ветеранський центр.

Марія Тристан

Ще з рубрики: "Тексти"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар