Запахло смаженим: як працює полтавська «копальня кави». ВІДЕО

Пів року тому в Полтаві з'явилася перша ростерія — кав'ярня, яка у великих об'ємах купує зелене кавове зерно, обсмажує його і готує в одному місці. Ми завітали в гості до Gangster coffee і дізналися, чим живуть там, де ранок завжди починається з кави.

У ростерії нас зустрічає високий широкоплечий чоловік із великими блакитними очима. Це Олександр Сенчук і останні вісім років його головна пристрасть — кава. Донедавна він опікувався мережею кав'ярень, а минулого року вирішив створити ще й цілий цех для обсмаження зерен. Тепер "полтавську" каву п'ють у Львові, Харкові, Києві та інших містах.

poltavska-khvilia_xcwi/QTYE0Cb7R.jpeg
«Нашій ростерії сім місяців, вона ще молоденька, але каву ми обсмажуємо вже близько восьми років. Нас довгий час просили відкрити щось цікаве для туристів, до того ж у людей часто виникає питання: а де воно смажиться, може десь у гаражі чи сараї? Таким чином і виникла ця ростерія», — говорить Олександр.

Ростери стоять у кав'ярні за склом, тож кожен відвідувач може побачити, яким чином напій потрапляє до чашки. І не лише побачити, а й відчути аромат свіжозмелених зерен, який після відвідування закладу цілий день залишається на одязі і тягнеться приємним шлейфом.

poltavska-khvilia_xcwi/o77T0jxnR.jpeg

Одягаємо захисні халати і шапочки й заходимо до так званого цеху. Говорити доводиться голосніше через шум машин.

«Ми обсмажуємо також горішки і насіння соняшника, для цього у нас є окремий ростер, тому й позиціонуємо себе так: кава, горішки, насіння. Бо це все — зернятка, які в ході обсмаження дають унікальний смак і аромат», — говорить Олександр.

Зелені зерна менші й важчі за обсмажені. За один захід у великий ростер можна засипати 15 кілограмів, з яких залишиться близько 13 кілограмів готового продукту. За годину установка обсмажує 50 кілограмів — це місячна норма середньостатистичної кав'ярні, підраховує господар.

poltavska-khvilia_xcwi/3DPI0Cxng.jpeg

Як працює ростер?

Зелені зерна зважують у спеціальному боксі та засипають у бункер. Коли апарат досягає певної температури, відкривають запобіжний клапан і кава потрапляє в барабан, через який проходить гаряче повітря. Так зерна обсмажуються.

poltavska-khvilia_xcwi/blbH0jxnR.jpeg
poltavska-khvilia_xcwi/9duHACb7R.jpeg

Після цього важливо швидко остудити каву, тому з барабана зерна висипають у спеціальну ємність. До неї під'єднані потужні помпи, які постачають холодне повітря. Автоматичні лопатки постійно перемішують гарячі зерна. Охолоджену каву засипають у паперові мішки і знову зважують.

poltavska-khvilia_xcwi/O9cD0Cb7g.jpeg
poltavska-khvilia_xcwi/O6Ev0jbnR.jpeg

Каву для обсмаження полтавська ростерія замовляє через біржу, яка постачає зерна до країн Європи. За словами Олександра, це трохи дорожче, ніж брати напряму у виробника, але безпечніше.

Олександр зачерпує з ростера трохи обсмаженої кави, в іншій руці у нього зелені зерна.

poltavska-khvilia_xcwi/UMqa0jx7g.jpeg
«Тепер я хочу, щоб ви подивилися, у чому різниця. Зелена зерно дуже щільне і якщо його засипати навіть у промислову кавомолку, воно може її порвати. А під час обсмаження зерно вдвічі збільшується у розмірі, стає пористим і починає “дихати”», — пояснює господар ростерії.

Олександр розповідає, що смак і аромат каві надають ефірні олії, які окислюються під дією високої температури. Тому через деякий час ми питимемо напій не з приємною кавовою гірчинкою, а з присмаком старої олії. Умовний термін життя кавових зерен за його словами — не більше ніж місяць з моменту обсмаження.

poltavska-khvilia_xcwi/Be_dACxng.jpeg

У кав'ярні за барною стійкою прикріплені бокси з кавою — у кожному 7-8 кілограмів свіжих зерен. Їх спустошують за день-два.

У ростерії Олександра Сенчука готують понад 30 сортів: Еспресо, Індія, Сідамо, Олімпія, Папуа, Парчмент, Конго, Гондурас, Ізабель та багато інших. Всі вони мають різний смак. Наприклад, Жовтий бурбон солодкуватий, Ізабель з яскравою цитрусовою кислинкою, Конго має специфічний смак арабських спецій, говорить пан Олександр.

poltavska-khvilia_xcwi/g3kbAjbng.jpeg

Купажі Вельвет і Шоколад особливі тим, що технологію їхнього обсмажування Олександру подарували, коли він був на навчанні у Відні. Вони мають складну композицію — близько п'яти сортів кави смажать на різних рівнях і лише потім змішують.

Господар ростерії також розповідає, що є класичні «чоловічі» та «жіночі» види кави, які ідеально підходять на подарунок. Якщо хочете вразити жінку — беріть сорт Ефіопі Сідамо, він має вершково-карамельний смак. Для чоловіка краще обрати Кенію.

poltavska-khvilia_xcwi/7k2h0jbnR.jpeg
«Так ви точно не прогадаєте, це вже перевірено роками», — радить Олександр.

Є сорти, які коштують 5-7 тисяч гривень за кілограм. Але найбільше купують на рівні кав'ярень, ресторанів і просто для себе сорти, вартістю 500-700 гривень за кілограм. Каву з Полтави охоче замовляють у всіх містах країни: від Маріуполя до Ужгорода. Посилки пакують і відправляють Новою поштою або Укрпоштою в день обсмаження.

poltavska-khvilia_xcwi/fbl0ACb7R.jpeg

Так у нашому місті з'явився ще один туристичний магніт. Сюди можна прийти на майстер-клас з друзями чи колегами, щоб на власні очі побачити кавову магію і спробувати власноруч зробити чашку улюбленого напою. І чим не полтавська копальня кави?

poltavska-khvilia_xcwi/8uS10Cb7g.jpeg
poltavska-khvilia_xcwi/zWB10CbnR.jpeg
poltavska-khvilia_xcwi/xYlXAjb7g.jpeg
poltavska-khvilia_xcwi/-7i9ACb7g.jpeg
poltavska-khvilia_xcwi/1pxs0jx7g.jpeg

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Валерія Литвин

Ще з рубрики: "Соціум"

Останні публікації

Обговорення: 1 коментар

Написати коментар
  • .
    .
    7 лют.
    Де рукавички працівників? А маска?
    Відповісти