Запитай у лікаря. Стоматолог про зуби мудрості, алергію на знеболювальні, інфекції та панічний страх

Іноді після відвідин стоматолога питань залишається більше ніж відповідей. А іноді саме ці питання заважають нам зважитися на похід до лікаря. «Полтавська хвиля» запитала у дантиста про те, що хвилює полтавців.

poltavska-khvilia_xcwi/DwSRevE4R.jpeg
Олена Бережна під час роботи

Фахові рекомендації та роз'яснення надала нам головна лікарка «Професорської стоматології» Олена Бережна.

«Лікар не користувався медичними рукавичками, а робив усі процедури голими руками. Як я потім дізналася після огляду в іншого стоматолога, він використовував застарілі методи очищення кореневих каналів. Через що я мала потім досить серйозні проблеми зі здоров'ям і врешті-решт втратила "вилікуваний" зуб»

По-перше, коли ви сідаєте в крісло до стоматолога, ви ж бачите умови в його кабінеті. Вас ніхто не прив'язує до крісла, ви можете в будь-який момент завершити прийом.

По-друге, зараз купа інформації. Дізнавайтеся до кого ви йдете та в яких умовах працює цей лікар. Якщо стоматолог не одягає рукавички — можете відразу вставати та йти від нього.

Раніше ми робили опитування і з'ясували, що чимало полтавців обирають клініку за рекомендаціями знайомих. Однак в першу чергу слід все ж орієнтуватися на стандарти лікування, яких дотримуються стоматологи (рукавички, знеболення, дезінфекція, стерилізація тощо).

«Прийшла на чистку зубів, а мені зчистили емаль на передньому зубі. Психологічно постраждала і не хочу на чистки з 2016 року»

Підвищення чутливості й зчищення емалі — це зовсім різні речі. Можливо, під час чистки десь був перегрів зуба, або ж не було адекватного охолодження, тобто треба розуміти детально чим і як проводили процедуру. Про зчищення емалі не йдеться. Наприклад, ми користуємося алмазним бором аби це зробити, тож під час звичайної гігієнічної процедури це просто неможливо.

Ймовірно, у пацієнтки просто виникла гіперчутливість. Я б рекомендувала звернутися у клініку, де використовують сучасні методики, і лікарі вже їй детально пояснять, що то було і який стан зубів зараз.

poltavska-khvilia_xcwi/nJGievPVg.jpeg

«Запломбували зуб і занесли інфекцію. Наступного дня все напухло. Лікарка просто сказала що це дивно якось, наче все акуратно зробила. Набряк минув лише через тиждень»

Це знову ж таки суб'єктивні відчуття пацієнта. Набряк чого? Що значить занесли інфекцію?

Треба розуміти, що може бути запалення ясен, якщо на зуби одягають кламер, який відтискає ясна й ізолює зуб від всієї порожнини рота. Після того, як його знімають, може бути якась запальна реакція. Можливо, він був неправильно встановлений. Але тут треба розуміти, який саме характер запалення був.

«Лікарка рвала зуб мудрості, розірвала губу, щоку, вирвала щелепу. Тиждень їв через трубочку, не міг говорити»

Якби вирвали щелепу, то це була б щелепно-лицьова хірургія і стаціонар. Звісно, відчуття після видалення восьмих зубів неприємні, до того ж люди схильні до гіперболізації болю.

Видалення зубів дійсно може бути травматичним, з пошкодженням слизової тощо, особливо на нижній щелепі. У деяких випадках таке видалення рекомендують проводити в умовах стаціонару або під загальним знеболенням, щоб можна було зробити все обережно. Це залежить від лікаря, методики, клінічної ситуації та діагностики.

poltavska-khvilia_xcwi/tc6i6vEVg.jpeg

Я розумію пацієнта, бо видалення восьмих зубів — процедура не з приємних, може піти набряк на частину горла, гортані, щоки. Необхідно дотримуватися підготовки з боку лікаря і з боку пацієнта — це мінімізує ризик розвитку ускладнень. Також лікар повинен пояснити, що людина відчуватиме наступні кілька днів після видалення.

«Як переконати дитину чистити зуби, якщо є панічний страх? Боїться навіть оглядів. Має великі проблеми з зубами, один вже видалили під наркозом, і треба ще один, але це дорога процедура для нашої родини. Що робити в такому випадку?»

Якщо дитина боїться чистити зуби, значить уже був якийсь негативний досвід, пов'язаний з цим. Або в родині були якісь розмови щодо цього. Якщо батьки не чистять зуби, то і діти їх чистити не будуть.

Часто буває так, що пацієнти пролікувалися та зникли, а приходять через рік, коли їх знову щось турбує. Я постійно повторюю, що профілактика дешевше лікування. Тому необхідно приходити на профілактичні огляди, під час яких лікар буде адаптовувати дитину до стоматологічного лікування, а також на ранніх стадіях зможе побачити якісь проблеми з зубами. А коли батьки приводять дитину з гострим болем, вибудувати довіру з маленьким пацієнтом набагато складніше.

Лікування в наркозі — це «швидка допомога», коли ми не можемо по-іншому ніяк пролікувати (гострий біль, великий обсяг роботи тощо), але це не панацея. Це не означає, що ми лікуємо під наркозом всіх і завжди.

Я розумію, що для когось ця процедура недешева. Але чомусь нам здається, що новий телефон ми можемо купити чи навіть взяти в кредит, а от зуби лікувати — це дорого. Порівняно з чим? Це ж здоров'я вашої дитини. Для того, аби видалити один зуб під наркозом, клініка купує наркозно-дихальний апарат, необхідне обладнання, сертифіковані медикаменти, лікарі постійно проходять навчання. Це все в комплексі не може коштувати дешево.

Якщо вже у дитини така ситуація є, потрібно зібрати ці кошти, пролікувати зуби, а далі вже приходити на профілактичні огляди.

poltavska-khvilia_xcwi/yVP76vEVR.jpeg

«Як пацієнту визначити чи має він алергію на знеболювальний препарат? Чому не роблять тести на анестезію, коли в руку вводять маленьку дозу і чекають 10-15 хвилин?»

Згідно з чинним законодавством з 2018 року взагалі ніякі шкірні проби не проводять. Чому? Треба розуміти ланку появи алергічної реакції на речовину — вона виникає тільки при повторному введенні. Ми завжди боїмося алергічної реакції миттєвого типу, як анафілактичний шок або набряк Квінке. Шкірна алергічна проба — це перше потрапляння, вона може бути негативною. А вже при введенні повторної дози виникне реакція.

Пацієнти, які мають в анамнезі алергічні прояви на будь-що (медикаменти, сезонні алергії тощо), повинні звернутися до лікаря-алерголога для проведення тестів на визначення алергену. І лише потім їм призначається лікування, щоб виключити реакцію на той чи інший препарат.

Побутує також стереотип, що алергія виникає на місцеві анестетики. Це не так. Навіть найстаріший місцевий анестетик «Новокаїн» є найбезпечнішим. Реакції виникають на так звані ад'юванти — речовини, які додають до місцевих анестетиків з метою консервації та подовження його дії.

poltavska-khvilia_xcwi/Hw9WeDPVR.jpeg

У нашій практиці ми використовуємо препарат короткої дії «Пропофол». У його основі знаходиться яєчний, соєвий і арахісовий білок. Всі три є доволі алергенними. Якщо дитина у своєму раціоні має горіхи, яйця, сою та засвоює ці білки, вірогідність розвитку алергічної реакції на препарат мінімальна.

Перша допомога при будь-якій алергічній реакції — це введення адреналіну. Ми всі місцеві анестетики використовуємо з адреналіном, що значно знижує ризик і прояв реакції миттєвого типу.

«Мій син не може лікувати зуби через непереносимість знеболювальних препаратів — у нього смішна форма алергії. Два передніх зуби вже відпали. Що робити таким пацієнтам?»

У такому випадку можна видаляти зуби під інгаляційним знеболенням. Тоді ми не вводимо взагалі ніякі анестетики. Якщо пацієнти приходять з підтвердженою алергією на місцеві анестетики чи якісь знеболюючі засоби, ми проводимо видалення зубів під інгаляційним знеболенням.


Нагадаємо, раніше ми розповідали як відбувається седація у репортажі прямо з операційної. А вже у наступних матеріалах разом з лікарями-стоматологами ми спробуємо седацію на собі, аби описати для вас власний досвід і поділитися враженнями.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Валерія Литвин

Ще з рубрики: "Користь"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар