Звідки у Пушкарівських ставках нечистоти

На початку березня місцеві активісти звернули увагу на стан Пушкарівських ставків. До водойми зливають нечистоти, вода стала мутною, а навколо стоїть хімічний сморід. Аби зʼясувати, що саме засмічує воду, громадська організація «Еколтава» відібрала проби зі ставка. Як показали результати — деякі показники перевищують норму у десятки разів. Залишається зʼясувати, звідки у ставки потрапляють нечистоти.

Екоактивісти звернули увагу на ставки

У громадській організації «Еколтава» кажуть, що за останні 15 років не памʼятають Пушкарівські ставки такими забрудненими як зараз: вода каламутна, бірюзового відтінку, а на поверхні збирається білий осад з піною. Крім того, у водоймі вмирає риба.

Екоактивісти замовили у київській лабораторії перевірку води, аби зʼясувати, що саме забруднює ставки.

«Нам як полтавцям, представникам екологічної організації впало в око ця ситуація. Дійсно вода має дуже неприродній відтінок, у водоймі збирається піна. Тому вирішили провести аналіз. Це перший крок», — коментує менеджерка з комунікації ГО «Еколтава» Крістіна Брігіда.
poltavska-khvilia_xcwi/yS7_EExIR.jpeg
У Пушкарівських ставках збирається осад зі сміттям
poltavska-khvilia_xcwi/XBMlPPbSg.jpeg
Навколо стоїть сморід
poltavska-khvilia_xcwi/MmM_EExSR.jpeg
Вода у ставку має мутний колір

Перевищення норм

22 березня «Еколтава» отримала результати аналізу проб води. Лабораторні дослідження вказують, що одразу сім показників не відповідають нормам. Зокрема за трьома показниками перевищення становить удесятеро і більше.

По-перше, вміст солей вдвічі перевищує норму. Хоча, за словами Крістіні Брігіди, ці значення ніщо у порівнянні з іншими. Наприклад, вміст поліфосфатів у ставку вдесятеро перевищує допустиму норму.

«Ці сполуки у вигляді пухкої снігоподібної маси часто використовують для осушування різних речовин. Ще з них синтезують ортофосфатну кислоту, яка широко застосовується для отримання мінеральних добрив, а також для створення захисних покриттів, у виробництві косметики та скла», — пояснює менеджерка.

Водночас вміст амонійного азоту завищений у 15 разів. Через цей елемент у риб зʼявляються судоми, вони можуть стрибати на поверхню та метатися у воді.

Амонійний азот потрапляє у водойми з побутових чи промислових стічних вод. Цю речовину використовують у харчовій та хімічній промисловості, а також у добривах.

Фахівці зʼясували, що у воді занижена концентрація кисню. Наприклад, концентрація менш як 2 кисень/дм³ викликає замор риби. А у Пушкарівських ставках значення становить 0.37 кисень/дм³.

«Дефіцит кисню найчастіше спостерігається у воді, що містить велику кількість продуктів життєдіяльності організмів або фекалій. Розчинений кисень забезпечує життя рослин та риб у воді», — пояснює Крістіна Брігіда.
poltavska-khvilia_xcwi/jEyTlExSR.jpeg
Інфографіка за даними лабораторних досліджень, які замовила ГО «Еколтава»

За висновками досліджень, вода у Пушкарівських ставках не відповідає нормам.

Хто забруднює ставки

За версією екоактивістів, Пушкарівські ставки забруднює струмок, що тече у балці за лісом. Хоча офіційного підтвердження немає.

В «Еколтаві» припускають, що у трубу потрапляють стічні побутові води з людських помешкань та стоки численних підприємств (виробництво цементу, прянощів та приправ, мікродобрив, насіння ріпаку, а також металобаза, автомийки та заправки, що розташовані на шляху струмка). Проте наразі екоактивісти не можуть встановити конкретне місце забруднення та винуватця.

«Територія Пушкарівських ставків має доволі багату флору та фауну. Поблизу з водою мешкають птахи. Забруднення негативно впливає на тварин, також гине риба», — говорить менеджерка з комунікації ГО «Еколтава».
poltavska-khvilia_xcwi/DUpzsPxSg.jpeg
Через низьку концентрацію кисню у ставку гине риба
poltavska-khvilia_xcwi/3b2ksPbIg.jpeg
Тварини, які проживають поблизу водойм, теж страждають від забруднення

Дослідження передадуть міськраді

Громадська організація передасть до Полтавської міськради лабораторні дослідження. Звернуться також до Катерини Ямщикової, Управління ЖКГ, Держекоінспекції та «Полтававодоканалу».

«Головна мета — зупинити забруднення річки. Для цього треба розібратися, що забруднює струмок, на чиєму балансі перебуває її підземна частина, тобто зливовий колектор. Якщо ми це дізнаємось, то дізнаємось хто відповідає за санітарний стан річки», — підсумовує Крістіна Брігіда.

Влада перевірила ставки

14 березня комісія обстежила Пушкарівські ставки. Під час перевірки Полтавський обласний центр контролю та профілактики хвороб взяв проби води у двох місцях. Відібрану воду нині досліджують.

«Джерело забруднення не встановлено. За результатом обстежень можемо припустити, що десь несанкціоновано скидають (відходи, — ред.) з підприємств, які розташовані близько до ставків», — прокоментував заступник Інспекції по контролю за благоустроєм Віктор Булат.
poltavska-khvilia_xcwi/-71MsPbIg.jpeg
Для розв'язання проблеми необхідно насамперед знайти причину забруднення
poltavska-khvilia_xcwi/2tJMsPxIg.jpeg
Струмок, який витікає у Пушкарівські ставки, засмічений пляшками
poltavska-khvilia_xcwi/UmCOsEbSR.jpeg
На поверхні струмка збирається піна

Заступник зазначив, у місті немає такої лабораторії, яка перевірить воду на всі елементи. Тому результати обстежень ще чекають, хоча Булат запевнив, що висновок нададуть найближчим часом:

«Направили на Департамент екології та природних ресурсів Полтавської ОВА інформацію про обстеження, про відбір води. Поки відповіді немає, але є співпраця».

Інспекція по контролю за благоустроєм також поки не зʼясувала, яке підприємство скидає нечистоти, адже спершу потрібно визначити осередок викидів.

У Полтавській міській раді прокоментували, що питання забруднення Пушкарівських ставків перебуває на контролі та наразі шукають шляхи вирішення.

«Полтававодоканал» не причетний

Після комісії «Полтававодоканал» надав власний висновок. Отож, нечистоти потрапляють у кількох місцях: у зливовий колектор по вул. Решетилівська, по шляху проходження колектора, по територіях підприємств і прилеглих територій до пров. Рябушанський.

У комунальному підприємстві запевнили, що вся каналізаційна система колекторів у прилеглих районах до Пушкарівських ставків постійно моніториться фахівцями «Полтававодоканалу». Тому спеціалісти підтверджують, що вода мутного кольору не з каналізації. За їхніми словами, це виробничі відходи.

«Каналізаційний колектор, що проходить поруч з Пушкарівськими ставками, експлуатується нашим підприємством і в повному обсязі виконує своє призначення по пропуску каналізаційних стоків до подальшого технологічного циклу. Відповідно будь-яких витоків чи потрапляння нечистот до ставків не відбувається», — йдеться у відповідь на наш запит.
poltavska-khvilia_xcwi/Q_TnyEbSg.jpeg
З бетонної труби у струмок стікає брудна вода

Що говорить державна екоінспекція

Держекоінспекція стверджує, що згідно з проєктом, мережа міської ливневої каналізації виходить у річку Ворскла та Пушкарівські ставки. Проте, ця мережа не перебуває на балансі ані міської, ані обласної влади. Тому ливневу каналізацію ніхто не контролює.

«Наскільки я знаю, ця ливнева каналізація ні в кого на балансі не стоїть. У міськради було підприємство "Шляхове ремонтно-будівельне управління", яке зараз лише на папері. Повинно бути якесь комунальне підприємство, яке контролюватиме цю ливневу каналізацію і не допускати перевищення встановлених допустимих концентрацій», — говорить начальник відділу державного нагляду контролю водних ресурсів Ігор Сесюк.
poltavska-khvilia_xcwi/S66SsPxSg.jpeg
Попри забрудненість води біля ставка сидять рибалки
poltavska-khvilia_xcwi/ZE6SyExSg.jpeg
Ліквідувати забруднення повинна міська влада
poltavska-khvilia_xcwi/18IplEbIg.jpeg

Сесюк додає, що Держекоінспекція раніше отримувала скарги полтавців щодо забруднення ставків. Тому інспектори перенаправляли звернення до міської ради, адже ліквідовувати наслідки забруднення повинна місцева влада.

«Вода забруднена. Також туди виїжджали і бачили, що каналізація тече. На мою думку, хтось "врізався" у ливневу каналізацію і спускає туди стічні води. Держекоінспекція може накласти фінансові санкції на відповідальну особу, на конкретний субʼєкт господарювання. Але в нас немає механізму встановлення цього субʼєкта господарювання, який це здійснив. Наразі хто саме — не відомо».

Екоінспектори передали до міської ради запит, щоб зʼясувати результати виїзної комісії.

Розв'язання проблеми

Проблема витоку стоків із ливневої каналізації триває протягом 10 років. Стічні води потрапляють не лише у Пушкарівські ставки, а й у Ворсклу. На думку Ігоря Сесюка, розвʼязати проблему можна інженерним шляхом, наприклад, перекривши «ливнівку». Хоча для цього потрібно залучати інженерів-будівельників, аби стічні води не почали витікати у місто.

«А взагалі — це проблема з тим, що в нас немає підприємства, яке відповідає за мережу ливневих каналізацій».

Подякуй автору!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати автору гривнею.

Єгор Рудь

Ще з рубрики: "Тексти"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар