Чи дійсно багатозадачність ефективна?

У сучасному світі, де час є найціннішим ресурсом, люди часто шукають способи бути продуктивнішими. Багатозадачність стала своєрідною відповіддю на постійно прискорюваний темп життя. Виконуючи кілька завдань одночасно, здається, що можна встигнути більше, адже навіть під час обідньої перерви багато хто паралельно перевіряє електронну пошту або готує звіт. Але чи справді це ефективний спосіб використання часу?

poltavska-khvilia_xcwi/7eUmeu7Hg.jpeg
Фото — Publish Україна

На перший погляд, багатозадачність виглядає як ідеальне рішення. Однак наукові дослідження вказують на те, що наш мозок не створений для одночасного виконання кількох завдань. Почнімо з того, що багатозадачність – міф. Наш мозок не здатний обробляти два свідомих процеси одночасно. Ефект багатозадачності створюється завдяки швидкому перемиканню між задачами. Тому постає питання: чи варто прагнути до уявної багатозадачності, чи краще зосередитися на чомусь одному?

Згідно з цього дослідження постійне перемикання між задачами може знизити ефективність їхнього виконання на 40%, що може стати критичним в таких сферах як медицина або будівництво.

У 90-х та 00-х роках науковці провели дослідження, результати яких одностайно кажуть, що багатозадачність – перешкода ефективності. Найяскравішими аргументами у підтримку на фокус на одному завданні виступають наступні експерименти:

Експеримент Роберта Роджерса та Стівена Монселла (середина 1990-х років)

Учасники спочатку виконували завдання по черзі, а потім — з частим перемиканням між ними. Проаналізувавши результати, вчені встановили, що навіть під час контрольованого чергування виконання завдань, їх швидкість значно знижувалася. З'ясували, що учасники показали більшу ефективність, виконуючи їх по черзі, а не «одночасно».

Експеримент Ренати Меутер та Алана Оллпорта (1999 рік)

Для дослідження відібрали групи білінгвів, яким запропонували називати цифри двома мовами. Зміна мови впливала на швидкість: учасники повільніше називали цифри другою мовою, і ця затримка зберігалася, коли вони змінювали порядок мов. Цей експеримент доводить, що виконання навіть напівавтоматичних завдань, які нам вже відомі, сповільнюється при перемиканні між ними.

Експеримент Джошуа Рубінштейна, Джеффрі Еванса та Девіда Мейєра (2001 рік)

В цьому досліджені брали участь молоді студенти, яким задали різноманітні завдання з геометрії, алгебри та попрохали перемикатися під час виконання. Результати показали, що виконуючи складні або нові завдання люди потребують більше часу для перемикання, бо ефективність значно знижується.

Чому важливо зберігати фокус на одній задачі?

Наукові дослідження підтверджують, що перемикання між завданнями негативно впливає на продуктивність та концентрацію. Після перемикання між задачами людині потрібно приблизно 23 хвилини для повного відновлення фокусу до попереднього завдання. Це втручання в процес концентрації знижує ефективність роботи та сприяє втраті часу​ на відновлення.

Під час перемикання між завданням значно зростає ризик помилки, що може стати критичним фактором в медицині, керуванні авто тощо. Цей ризик збільшується через обмежені ресурси нашого мозку. Крім того, це збільшує навантаження на нашу нервову систему та спричиняє швидку втомлюваність, яка знижує мотивацію до роботи.

На противагу багатозадачності, зосередження на одному завданні допомагає зберігати внутрішній спокій, отримувати задоволення від виконаної роботи та забезпечувати довгострокову ефективність.


Олександра Штанько для «Полтавської хвилі»

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Валерія Литвин

Ще з рубрики: "Користь"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар