Чи можуть звільнити з роботи через війну: пояснює РНБО

Центр протидії дезінформації при РНБО України та асоціація «ЮрФем» роз'яснили питання щодо роботи українців під час війни.

Про це повідомляє «Центр протидії дезінформації».

Не з'явився на роботу через війну. Чи звільнять?

Трудове законодавство не передбачає такої підстави для звільнення, як війна. Якщо працівник не виходять на зв’язок або місце перебування, роботодавець може класифікувати за трьома причинами:

  • «НЗ» («неявка з нез’ясованих причин»);
  • «ІВ» («інші види неявок, що передбачені колективними договорами, угодами»);
  • «І» («інші причини неявки»).

Державна служба України з питань праці наполегливо рекомендує не звільняти працівників за прогул. Проте це лише рекомендація, тому за її порушення санкцій не передбачається.Утім окремі випадки можна оскаржувати в суді.

Як оформити відсутність на роботі?

Якщо ж працівник вчасно повідомив про місцеперебування, то роботодавець може запропонувати:

  • взяти одну із відпусток, передбачених законодавством;
  • оформити дистанційну роботу;
  • якщо працівник підлягає мобілізації, то закон гарантує збереження робочого місця та середнього заробітку.

Про дистанційну та надомну роботу

  • Дистанційна робота – це форма організації праці, коли людина працює поза офісом. Працівник самостійно визначає робоче місце та несе відповідальність за забезпечення безпечних і нешкідливих умов праці.
  • Надомна робота – людина працює за місцем проживання або в інших приміщеннях.

Що таке гнучкий режим робочого часу?

Це форма організації праці, за якою допускається встановлення іншого режиму роботи, ніж зазначений у правилах внутрішнього трудового розпорядку. Головне — дотримуватися норми тривалості робочого часу.

Роботодавець має переконатися, що доручену роботу працівник зможе безпечно виконувати вдома, працівник має належне обладнання та інструмент для безпечної роботи, відповідні захисні засоби і пристрої. Якщо працівник має інвалідність, роботодавець має подбати про облаштування робочого місця, а також вжити заходів із забезпечення фізичного і психологічного здоров’я працівників.

Застосування гнучкого режиму робочого часу не впливає на нормування та оплату праці працівників, порядок нарахування та розмір доплат, премій, не надає пільг при обчисленні стажу роботи тощо.

Нагадуємо, що в інформаційному потоці, важливо не розпорошуватись на сотні джерел, аби зберігати спокій. Ми замість вас моніторимо всі офіційні джерела та оперативно збираємо в одному місці всю найсвіжішу та перевірену інформацію:

Не забудьте також підписатись на наш телеграм-канал, у якому ми даємо тільки важливу інформацію про перебіг війни.

Подякуй автору!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати автору гривнею.

Єгор Рудь

Ще з рубрики: "Соціум"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар