Я хочу вірити в Миколая та не знаю, що робити з Дідом Морозом: звідки взагалі вони взялися
Нині все більше людей стали приділяти увагу святкуванню Дня Миколая. Чи не щороку кількість заходів зростає.
Так, у Полтаві все почалося зі створення будиночка Святого Миколая, що став першим будиночком такого типу на лівобережжі. Опісля у торговельних центрах з’явились ялинки з листами. А у листах бажання дитини, для якої кожен з нас міг стати Святим Миколаєм.
Віднедавна, завдяки ініціативі психологині та авторці книг Світлани Ройз, до Миколая можна зателефонувати. А небайдужі полтавці від імені Святого дарують омріяне тим, хто цього потребує.
Іншими словами — цього дня ми всі стаємо трохи добрішими і починаємо робити більше хороших справ, які радують нас та оточуючих.
На відміну від 2000-х, особливе значення святу почали приділяти в школах та садочках. На прохання батьків діти знаходять у своїх шафках подарунки, пишуть листи про найзаповітніші бажання, а зараз у них виникає ще одне питання – а Дід Мороз правда росіянин? Бо діти не гірше ніж ми дорослі відчувають війну та її наслідки.
То чому ж нині Миколай набуває такої популярності і що робити Діду Морозу? Чи можуть ці двоє жити у одному всесвіті?
Свято Миколая прийшло до нас з 1088 року, ще за часів князя Всеволода Ярославовича.
Саме День Святого Миколая (поки що за юліанським календарем) відкриває цикл зимових свят. Опісля (Різдво?), Новий Рік, знову Різдво (? І пісні страви після Нового року, ага), тоді Меланки та Водохреща.
Що треба знати про Святого Миколая?
По-перше Святий Миколай – реальна людина, яка робила добрі справи. Вірогідно, саме тому батьки говорять дітям, що був слухняним – подаруночок знайдеш, а ні – то Миколай лозину принесе.
За однією з легенд, колись один збіднілий чоловік не мав змоги забезпечити своїх трьох дочок посагом. За тамтешніми правилами, вони не вийшли б заміж, і, якщо б у них не вийшло знайти роботу, їм довелося би стати повіями. Дізнавшись про це, Миколай вирішив використати спадок батька, щоб допомогти й зарадити біді родини. Упродовж трьох ночей він пролазив до вбогої хати й щоразу кидав через вікно до кімнати, де спали сестри, шмат золота. Він робив це непомітно, щоб ті три дочки не знали, хто їм закидав золото. Вважається, що звідси й пішов звичай дарувати подарунки.
Святий Миколай сходить із небес вночі. Подарунки він кладе під подушку. Під час мандрівки на Землю Миколая супроводжують ангелики та чортенята. Останні розповідають про погані вчинки дітлахів. Але Миколай нікого не лишає без подарунків.
Цікаво, що ім’я Санта Клауса походить від імені Святого Миколая (Seint Nicolas). В Америці він з'явився завдяки переселенцям із Нідерландів, де 6 грудня святкують свято Сінтерклаас. З часом назва була спрощена і виникла назва Санта Клаус. А святкування змістилося до різдвяних свят. Тому подарунки в Америці дарують саме на Різдво.
Щодо подарунків, то, швидше за все, традиція бере свій початок з Німеччини. Її перейняли Австрія і Польща, а затим – і Україна.
Коли до дітей почав приходити Дід Мороз?
Дід Мороз — радянський персонаж, придуманий в Москві.
Про новорічного Діда Мороза люди дізналися у 30-х роках минулого століття. Тоді радянська влада проводила жорстоку антирелігійну кампанію, яка відбулася водночас зі штучно запланованими голодоморами та репресіями. Треба було якось увагу відвертати від тих усіх кошмарів.
У листопаді 1935 року Йосип Сталін проголосив свою відому фразу: «Жити стало краще, жити стало веселіше». А вже через місяць, у грудні, його соратник Павло Постишев (один з організаторів Голодомору) опублікував в газеті «Правда» статтю, в якій запропонував організувати для дітей новорічне свято з ялинкою.
За кілька днів новорічне дерево вже стояло в усіх червоних куточках Союзу.
Свято було орієнтоване саме на дітей. Після розважальної програми кожен міг під підпис батьків отримати омріяні цукерки та розповісти віршика чудернацькому Діду. Спочатку перше січня навіть вихідним не вважалося.
Тобто по суті радянська система зробила ставку на підростаюче покоління, і люди, дитинство яких проходило в 50-х і пізніше, вже виховували своїх дітей на розповідях про Діда Мороза.
Образ Діда Мороза і Снігуроньки перейняли більшість пострадянських країн, серед яких і Україна.
Однак нині, наші читачі в рамках голосування зауважили, що більшість із них чекають приходу Святого Миколая, а не Діда Мороза. Були й такі, у чиїх родинах чекають обох.
Що робити, коли ваша дитина вірить у Діда Мороза, а ви хочете, аби вона все ж більшого значенню надавала саме Миколаю?
Не можна одразу говорити, що Дід Мороз поганий чи його не існує, адже це повністю позбавить дитя віри в дива. Однак ви можете:
- більше розповідати про Миколая та його життя;
- зробити так, щоб саме Миколай приносив дитині круті подарунки, а Дід Мороз, приміром, лише шоколадку;
- починайте писати листи Миколаю. Пофантазуйте, скажіть, що Україну цьогоріч бережуть янголи через війну, а вони допомагають Миколаю і він швидше виконає їхнє бажання;
- читайте дітям книги, з яких вони можуть більше дізнатися про Святого Миколая;
- купіть адвент-календар саме до Дня Святого Миколая;
- запросіть у гості близьких чи друзів;
- поставте ялинку вдома напередодні чи цього дня. Формуйте нові традиції;
- Увімкніть дитині відеокліпи про Святого чи пісні для настрою.
Таким чинок, крок за кроком, поступово, Миколай все більше буде входити в життя вашої родини і буде прикладом того, що треба робити добрі справи.
Окрім того, ви можете повести дитину до будиночка Святого Миколая, що знаходиться біля Свято-Успенського собору і дитина запам'ятає спілкування зі Святим на весь рік. Ще й подаруночок отримає.
Подякуй авторці!
Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.