Ми підготували для вас декілька порад, які допоможуть початківцям розібратися у фінансовій грамотності. Спойлер: зберігати долари під матрацом – не варіант.
Перш за все потрібно зрозуміти що власне собою являє фінансова грамотність. По суті це навички керуванням власними грошима. Це розуміння як зберігати, заробляти та відкладати гроші. Фінансова грамотність дозволяє впевненіше планувати своє майбутнє, розставляти пріоритети, а також дає змогу підготуватися до несподіванок життя. Окрім цього розуміння як керувати грошима допомагає не просто зберігати, але й збільшувати свої статки.
Як оцінити свою фінансову грамотність?
Щоб розуміти, яких заходів необхідно вжити, потрібно для початку зрозуміти свій рівень фінансової грамотності. Загалом, людина, яка знає як керувати грошима, володіє наступними характеристиками:
- Завжди знає кількість грошей в наявності;
- Її доходи переважають над витратами;
- Розуміє свою фінансову ситуацію (наявність боргів, додаткових джерел заробітку).
Також можна задати собі наступні питання: «Чи розумію я різницю між акціями, криптовалютою та облігаціями?», «Чи можу я керувати своїми боргами так, щоб в мене не було фінансових труднощів?», «Чи дійсно мені необхідні усі ті речі, які я купую?».
Після того, як ви оцінили свою фінансову грамотність та виявили слабкі місця, можна переходити до дій.
Планування бюджету
Перш за все треба прописати основні сфери витрат. Це можуть бути: оренда житла, харчування, щомісячний похід до стоматолога, підписки, одяг, розваги, товари для дому тощо. Для розподілу коштів серед усіх сфер можна застосувати наступну схему:
- 60% – необхідні витрати (оренда, харчування, товари для дому тощо);
- 20% – розваги, підписки;
- 20% – погашення заборгованостей, інвестиції.
Подушка безпеки
Щоб звільнення з роботи, непланове лікування чи покупка нової пральної машини не призвела до серйозних фінансових труднощів, необхідно мати збереження «на чорний день». Їхній обсяг повинен складати шість-вісім (в ідеальному варіанті 12) ваших щомісячних доходів.
Для цього можна відкрити рахунок у банку та налаштувати автоматичне щомісячне поповнення на певну суму. Також має сенс не зберігати гроші в одній валюті, а розподілити, наприклад, між євровим та гривневими рахунками.
Непоганим варіантом збереження грошей можуть бути захищені валюти, такі як японський йен або швейцарський франк, які менш чутливі до коливань.
Перегляньте своє ставлення до покупок
Якщо вийшла нова колекція зимового одягу від вашого улюбленого бренду, є вірогідність, що вам не має сенсу її купляти. Щоб перевірити це, уявіть, що вам запропонували цю річ або еквівалентну суму грошей. Що б ви обрали? Якщо ви обрали гроші – то ця річ вам не потрібна.
Перш ніж щось купити, варто зробити паузу і дати собі на роздуми хоча б добу. Якщо після цього часу, покупка все ще видається необхідною, то можливо так і є.
Порозумійтеся з кредитами
Кредити часто асоціюють з чимось поганим, що може призвести до колекторів, які стукають у двері. Але варто розуміти, що сама по собі позика не є чимось негативним. Певна сума грошей, отримана за короткий час, дійсно може стати у пригоді та допомогти примножити капітал. Варто розуміти, що кредит на відкриття власної справи, в якій ви впевнені, та кредит но нову модель айфона – зовсім різні речі.
Якщо ви бажаєте завести кредитну картку, то спробуйте отримати з цього максимальну вигоду. Порівняйте пропозиції різних банків, дізнайтеся про кредитний ліміт та безвідсотковий період повернення грошей.
Поглибте свої знання у сфері акцій та криптовалют
Розібратися з тим, як функціонують акції, чому зростає та падає біткойн, що таке холодний і гарячий гаманець і як пройти верифікацію на Бінансі (біржа криптовалют) може бути дійсно складно. А ось потрапити на шахраїв, які за вкладені 100 доларів та 10 приведених друзів обіцяють неосяжний пасивний заробіток – дуже легко. Тому варто почати з найдоступнішого, але не завжди надійного способу – інтернету. Коли ви зможете апелювати базовими термінами, то можна переходити до курсів та, наприклад, оформити криптогаманець.
Тема фінансової грамотності складна та багатограна і розібратися в ній допоможуть люди, які вже зробили це за вас:
- «Таємна мова грошей» (The Secret Language of Money) – Девід Крюгер, Джон Девід Манн;
- «Ваші гроші чи ваше життя» (Your Money or Your Life) – Вікі Робін, Джо Домінгес, Монік Тілфорд;
- «Психологія інвестицій» (The Behavior Gap) – Карл Річардс;«Воррен Баффет. Як перетворити 5 доларів на 50 мільярдів» (The Warren Buffett Way: How to Turn $5 into $50 Billion) – Роберт Гагстро.
Олександра Штанько для «Полтавської хвилі»
Подякуй авторам!
Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторам гривнею.